Related Posts

Ogólnopolska infolinia

Czy istnieje kilka rodzajów medycznej marihuany czy tylko ten dostepny w aptekach?

W 2019 roku w aptekach pojawiła się Medyczna Marihuana. Medyczna Marihuana to suszone kwiaty konopi “Cannabis flos”. Przez ponad rok w aptekach dostępny był jeden rodzaj suszu konopnego. Cannabis Sativa flos./lemon skunk Red No.2 o zawartości THC wynoszącej 19% (+/-10%) i CBD<1%.

W 2020 roku na rynku farmaceutycznym pojawiły się kolejne produkty firmy Aurora. Według przepisów prawa polskiego Medyczna Marihuana jest zarejestrowana jako surowiec farmaceutyczny. Przepisy dokładnie określają jakie warunki musi spełniać produkt, aby mógł przejść proces rejestracji.
Główne kryteria to standaryzacja produktu, który musi pochodzić z upraw certyfikowanych GMP, oraz produkt musi być zgodny z innymi rygorystycznych przepisami. dotyczącymi nie tylko upraw, czy procesu suszenia, ale również radiacji itp..
W niedalekiej przyszłości, kolejni dystrybutorzy planują zarejestrowanie w Polsce inne rodzaje surowca farmaceutycznego (o innych stosunkach stężeń THC do CBD), co pozwoli na rozszerzenie spektrum prowadzonych terapii.

W różnych sklepach itp. znajdują się produkty, o których sprzedawcy mówią że są Medyczną Marihuaną. To nie jest zgodne z prawdą i wprowadza Pacjentów w błąd. Medyczna Marihuana sprzedawana jest w aptekach!

Biotechnolodzy z całego świata krzyżują gatunki konopi, w celu uzyskania odpowiedniego składu chemicznego rośliny. Wszystko po to, aby uzyskać różnorodne efekty terapeutyczne, aby podgatunki, o określonym chemizmie mogły oddziaływać np. na dane linie komórkowe, precyzyjnie w wybranych schorzeniach lub dolegliwościach.

W zależności od otoczenia terpenowego, kwiaty konopi dają inny efekt terapeutyczny. Większość uważa, że to stosunek THC do CBD wpływa na ten efekt, co nie do końca jest prawdą. Istnieją odmiany o tej samej zawartości kannabinoidów, ale z różnym widmem terpenowym i dają zupełnie inny efekt.

Przykładem mogą być produkty funkcyjne jak susz CBD, których otoczenie terpenowe określa przewidywany sposób działania.