Grafika, białe tło z zieloną linią, czarnym napisem Ratunek dla pszczół i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Aktualność

Konopie ratunkiem dla populacji pszczół.

Publikacja: 15 stycznia, 2021

W amerykańskim czasopiśmie Environmental Entomology, zostało opublikowane badanie opisujące wpływ konopi na populację pszczół.

Marihuana przyciąga pszczoły

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Cornell University, w którym udowodniono, że pszczoły nieposiadające wystarczającej ilości słodkiego pyłku są nadzwyczaj zainteresowane krzakami konopi. Badanie to, potwierdziło wyniki wcześniejszych eksperymentów, opublikowanych w zeszłym roku w Colorado State University. Jest to kolejna możliwość ratowania ginącej populacji tych owadów.

Zdjęcie na którym jest pszczoła na żółtym kwiatku i logo medicana w lewym dolnym rogu.
Konopie ratunkiem dla populacji pszczół

Zagrożona populacja pszczół

Masowe wymieranie pszczół jest problemem, przed którym od dawna przestrzegają naukowcy. Okazuje się, że tam gdzie uprawiane są konopie pojawia się ich znacznie więcej. To samo dotyczy innych owadów, trzmieli. Jest to między innymi efekt, masowych użyć sztucznych nawozów oraz niedoboru pylących kwiatów. W związku z tym, konopie mogą być wsparciem dla całych kolonii owadów.

Badanie z Cornell University wykazuje, że wyższe krzaki konopi, które mają większą zawartość pyłku, przyciągają 17 razy więcej pszczół. Jednakże, chociaż owady te wyjątkowo lubią konopie indyjskie, nie mogą się nimi odurzyć, ponieważ nie posiadają receptorów kannabinoidowych.

Badanie to zaskakuje ponieważ marihuana nie przypomina kwiatów, ani pod względem koloru, ani zapachu ani smaku pyłku. Badacze uważają jednak, iż szybki rozwój produkcji konopi w Stanach Zjednoczonych może mieć znaczący wpływ na dynamikę zapylania w skali agroekosystemu.