Grafika, białe tło z zieloną linią, czarnym napisem Szczepionka eksperymentalna (Jak zatrzymać skutki syntetycznych kannabinoidów?) i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Medyczna Marihuana

Jak zatrzymać skutki syntetycznych kannabinoidów?

Publikacja: 18 stycznia, 2021

Syntetyczne kannabinoidy i ich niebezpieczne działanie W Stanach Zjednoczonych trwają prace nad szczepionką, która ma powstrzymywać niebezpieczne skutki stosowania syntetycznych kannabinoidów. Te nielegalne narkotyki to najszybciej rosnąca grupa nowych substancji psychoaktywnych i coraz większe źródło przedawkowania wśród młodych ludzi. Produkowane są w nielegalnych laboratoriach i stanowią wzrastające zagrożenie dla życia publicznego. Profesor Kim Janda wraz […]

Syntetyczne kannabinoidy i ich niebezpieczne działanie

W Stanach Zjednoczonych trwają prace nad szczepionką, która ma powstrzymywać niebezpieczne skutki stosowania syntetycznych kannabinoidów. Te nielegalne narkotyki to najszybciej rosnąca grupa nowych substancji psychoaktywnych i coraz większe źródło przedawkowania wśród młodych ludzi. Produkowane są w nielegalnych laboratoriach i stanowią wzrastające zagrożenie dla życia publicznego.

Profesor Kim Janda wraz z grupą chemików opracował substancję, która deaktywuje chemikalia zawarte w dopalaczach. Szczepionka ma pomóc osobom uzależnionym i zapobiegać przedawkowaniu.

Syntetyczna marihuana

Syntetyczne kannabinoidy nie mają wiele wspólnego z organicznymi kannabinoidami wytwarzanymi przez trichomy roślinne marihuany. Niestety, ich użytkownicy często nie zdają sobie z tego sprawy.

Syntetyki i organiczne THC oddziałują na te same receptory kannabinoidowe w mózgu (CB1), więc efekt może być podobny. Nie oddziałują natomiast na receptory CB2, które występują głównie w komórkach układu immunologicznego.

Te pierwsze tworzone są w laboratoriach, a nie przez roślinę. Jednak bardzo często dodaje się do nich inne niebezpieczne chemikalia takie jak np. bardzo niebezpieczny i szybko uzależniający fentanyl. W rezultacie, jego zażycie może doprowadzić do śmierci.

Niebezpieczne skutki

„Narkotyki często nazywane syntetyczną marihuaną w rzeczywistości bardzo różnią się od marihuany. Zawierają silne chemikalia i mogą powodować poważne, zagrażające życiu skutki zdrowotne: silne pobudzenie i lęk, nudności, wymioty, napady padaczkowe i halucynacje. Stworzone narkotyki wykorzystywane specjalnie do nadużywania. Podobnie jak wiele innych nielegalnych narkotyków, syntetyczna marihuana nie jest testowana pod kątem bezpieczeństwo, a użytkownicy nie wiedzą dokładnie, jakie chemikalia wprowadzają do swoich ciał ”

Amerykańskie Stowarzyszenie Centrów Kontroli Trucizn

Nieoczekiwane skutki w przypadku syntetycznych kannabinoidów (syntetycznej marihuany) to m.in.:

  • niepokój i skrajne stany lękowe;
  • mdłości i wymioty;
  • drgawki oraz halucynacje;
  • silne odurzenie;
  • możliwość uzależnienia psychicznego.

Skutki syntetycznych kannabinoidów – podsumowanie

Syntetyczne kannabinoidy sprzedawane są w postaci suszu roślinnego, który przypomina marihuanę, co może niektórych skłaniać do sięgania po tego rodzaju substancje. Ponieważ twórcy dopalaczy często zmieniają ich skład, każde ich zażycie jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Przyjmowane często mogą prowadzić do wielu skutków ubocznych, takich jak silne odurzenie, stany lękowe czy halucynacje i inne zaburzenia psychiczne. Dodatkowo wielu młodych ludzi udaje się po ich stosowaniu na leczenie uzależnienia, co jest niezwykle trudne.

Obecnie trwają pracę nad szczepionką, która ma deaktywować chemikalia zawarte w dopalaczach i pomóc osobom uzależnionym zapobiegać przedawkowaniu.