Grafika, białe tło z zieloną linią, czarnym napisem Szczepionka eksperymentalna (Jak zatrzymać skutki syntetycznych kannabinoidów?) i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Medyczna Marihuana

Jak zatrzymać skutki syntetycznych kannabinoidów?

Publikacja: 18 stycznia, 2021

W Stanach Zjednoczonych trwają prace nad szczepionką, która ma powstrzymywać niebezpieczne skutki stosowania syntetycznych kannabinoidów. Te nielegalne narkotyki to najszybciej rosnąca grupa nowych substancji psychoaktywnych i coraz większe źródło przedawkowania wśród młodych ludzi. Produkowane są w nielegalnych laboratoriach i stanowią wzrastające zagrożenie dla życia publicznego. Profesor Kim Janda wraz z grupą chemików opracował substancję, która […]

W Stanach Zjednoczonych trwają prace nad szczepionką, która ma powstrzymywać niebezpieczne skutki stosowania syntetycznych kannabinoidów. Te nielegalne narkotyki to najszybciej rosnąca grupa nowych substancji psychoaktywnych i coraz większe źródło przedawkowania wśród młodych ludzi. Produkowane są w nielegalnych laboratoriach i stanowią wzrastające zagrożenie dla życia publicznego.

Profesor Kim Janda wraz z grupą chemików opracował substancję, która deaktywuje chemikalia zawarte w dopalaczach. Szczepionka ma pomóc osobom uzależnionym i zapobiegać przedawkowaniu.

Syntetyczna marihuana

Syntetyczne kannabinoidy nie mają wiele wspólnego z organicznymi kannabinoidami wytwarzanymi przez trichomy roślinne marihuany.

Niestety, ich użytkownicy często nie zdają sobie z tego sprawy. Syntetyki i organiczne THC oddziałują na te same receptory w mózgu (CB1), więc efekt może być podobny. Jednak, te pierwsze tworzone są w laboratoriach a nie przez roślinę. Jednak, bardzo często dodaje się do nich inne niebezpieczne chemikalia takie jak np. bardzo niebezpieczny i szybko uzależniający fentanyl. W rezultacie, jego zażycie może doprowadzić do śmierci.

Niebezpieczne skutki

„Narkotyki często nazywane syntetyczną marihuaną w rzeczywistości bardzo różnią się od marihuany. Zawierają silne chemikalia i mogą powodować poważne, zagrażające życiu skutki zdrowotne: silne pobudzenie i lęk, nudności, wymioty, napady padaczkowe i halucynacje. Stworzone narkotyki wykorzystywane specjalnie do nadużywania. Podobnie jak wiele innych nielegalnych narkotyków, syntetyczna marihuana nie jest testowana pod kątem bezpieczeństwo, a użytkownicy nie wiedzą dokładnie, jakie chemikalia wprowadzają do swoich ciał ”

Amerykańskie Stowarzyszenie Centrów Kontroli Trucizn

Nieoczekiwane skutki stosowania syntetycznych kannabinoidów (syntetycznej marihuany) to m.in.

  • niepokój i lęk
  • mdłości i wymioty
  • drgawki oraz halucynacje
  • silne odurzenie

Ponieważ twórcy dopalaczy często zmieniają ich skład, każde ich zażycie jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia.