zadzwoń do nas tel: 228531272

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest medyczna konopia?

Medyczne konopie to wysuszone kwiatostany żeńskie danej odmiany konopi siewnej (Cannabis sativa L.), uprawianej w wyspecjalizowanych laboratoriach, w ściśle kontrolowanych warunkach i według określonych standardów, tak aby skład chemiczny rośliny się nie zmieniał (uprawa indoor). Rozmnażanie prowadzi się przez ukorzenienie pędów, przez co każda roślina jest klonem, kontroluje się ściśle warunki podłoża, temperatury, nasłonecznienia, nawodnienia, wysokość wzrostu, czas zbioru. Zbiór kwiatostanów odbywa się wyłącznie ręcznie. Wszystko po to, aby zachować unikalny skład chemiczny danej odmiany. Powtarzalność jakościowa i ilościowa związków bioaktywnych rośliny, warunkuje uzyskanie tego samego efektu terapeutycznego surowca (wysuszone kwiatostany żeńskie), pozyskanego z kolejnych upraw danej odmiany.

Czy są różne rodzaje suszu-medycznych konopi ?

W obecnej chwili w aptekach dostępny jest jeden rodzaj suszu konopnego. Jest to produkt o nazwie  Cannabis Sativa flos./lemon skunk  Red No.2 o zawartości THC wynoszącej 19% (+/-10%) i CBD<1%.

W niedalekiej przyszłości zarejestrowane zostaną w Polsce i pojawią się w aptekach następne rodzaje surowca farmaceutycznego (o innych stosunkach stężeń THC do CBD), co pozwoli na rozszerzenie spektrum prowadzonych terapii.

Jak zażywać susz konopny?/Co to jest waporyzacja?

Rekomendowaną metodą dostarczenia substancji aktywnych zawartych w konopiach medycznych jest waporyzacja, przy użyciu urządzenia, nazywanego waporyzatorem. Waporyzacja to nic innego jak podgrzanie suszu do odpowiedniej temperatury, powodującej odparowanie substancji czynnych i zgromadzenie ich w specjalnej komorze waporyzatora, a następnie zaciągnięcie się do płuc powstałą parą. 

Podczas samomiareczkowania (dawkowania) ważna jest ilość i głębokość wdechów oraz częstotliwość waporyzacji.

Po jakim czasie przyjmowania konopi wystąpią efekty terapeutyczne?

W podaniu wziewnym (waporyzacja) efekt terapeutyczny przychodzi niemal natychmiast, odczuwany jest już po 5-10 minutach. Jest to bezpośrednio związane z ukrwieniem pęcherzyków płucnych oraz szybkością przenikania substancji aktywnych do krwobiegu, a następnie ich oddziaływania poprzez układ endokannabinoidowy.

Co to jest "haj"

Tetrahydrokannabinol jest związkiem psychoaktywnym. Wywołuje zmianę wrażeń wzrokowych, słuchowych i węchowych:

W pierwszej fazie działania jest to: euforia, wesołość i beztroska, gadatliwość, słowotok, nieuzasadnione napady śmiechu

Następnie odczuwana jest: relaksacja, wyciszenie, stan błogości.

Potem następuje faza tzw. izolacji: senność, lekkie otępienie, apatia, spadek aktywności, zaburzenia kontroli czasu.

Efekt ten jest zależny od dawki, dlatego w terapii konopnej stosuje się najmniejszą terapeutyczną dawkę surowca.

Jak zniwelować "haj"

Odmiany konopi o wysokim stężeniu THC mogą wywoływać lęk, dezorientację i odurzenie u niektórych pacjentów. CBD zmniejsza właściwości psychoaktywne THC. Dlatego odmiany o zrównoważonej zawartości tetrahydrokannabinolu i kannabidiolu są lepiej tolerowane przez Pacjentów. Taka właśnie odmiana pojawi się jesienią tego roku na polskim rynku. Lekarze ordynując Pacjentowi susz o wysokim stężeniu THC, często dodatkowo uzupełniają kurację olejem CBD, właśnie po to, aby zmniejszyć efekt psychoaktywny THC. Należy pamiętać, że jest to zawsze efekt zależny od dawki, dlatego zaczynamy od najniższej zarekomendowanej dawki surowca, stopniowo ją zwiększając, aż do uzyskania najniższej skutecznej dawki terapeutycznej

Dlaczego nie polecamy palenia?

Palenie suszu odbywa się w temperaturze około 600 stopni Celsjusza (dla porównania w waporyzacji jest to maksymalnie około 230 stopni Celsjusza)

W tak wysokiej temperaturze degradacji ulega znaczna większość substancji aktywnych biologicznie.

Ponadto podczas palenia powstają szkodliwe dla zdrowia związki, takie jak tlenek węgla, tlenki azotu czy cyjanowodór, które następnie wraz z związkami czynnymi, aspirowane są do organizmu.

Gdzie mogę zrealizować receptę na susz?

Każda apteka prowadząca sprzedaż leków narkotycznych, może wydawać Pacjentom medyczne konopie, które należą do leków narkotycznych z grupy 1N. Lista aptek przyjaznych pacjentowi konopnemu jest na naszej stronie https://medicana.pl/placowki/

Radzimy jednak wcześniejszy kontakt telefoniczny z apteką, w celu potwierdzenia dostępności suszu. Jeżeli są Państwo z innego miasta i nie mogą znaleźć apteki prowadzącej sprzedaż surowca, chętnie służymy pomocą pod numerem telefonu infolinii ogólnopolskiej 228531272

Co to jest THC, CBD, CBG i terpeny?

Tetrahydrokannabinol (THC), kannabidiol (CBD) i kannabigerol (CBG) należą grupy związków, zwanych fitokannabinoidami, występujących w konopiach w najwyższym stężeniu. Występują one w roślinie w otoczeniu związków terpenowych., mogących w znaczący sposób modulować działanie kannabinoidów (np. działać synergistycznie, a więc zwiększać skuteczność terapeutyczną kannabinoidów). Badania kliniczne wykazały, że wyizolowane fitokannabinoidy mogą być mniej skuteczne w działaniu terapeutycznym niż preparaty zawierające pełne spektrum związków aktywnych  (ponad 500 związków z 18 grup chemicznych). Ludzki organizm także syntetyzuje kannabinoidy, stanowiące integralną część układu endokannabinoidowego. Główną funkcją układu endokannabinoidowego jest utrzymanie homeostazy ciała – harmonii biologicznej, w odpowiedzi na różnorakie bodźce docierające do komórek.

Czy jak biorę leki to medyczna marihuana nie zaszkodzi?

Istnieje potencjalne ryzyko wejścia związków biologicznie czynnych, zawartych w medycznych konopiach w interację z lekami, stosowanymi przez Pacjenta. Ma to związek w mozliwością wywierania wpływu kannabinoidów na układ enzymatycny cytochromu  – P450, zaaznagażowanego w metabolizm leków z wielu grup leków, takich jak na przykład:

  • leki przeciwdepresyjne (np. fluoksetyna, fluwoksamina)  
  • inhibitory pompy protonowej (np. omeprazol)
  • cymetydyna
  • makrolidy (np. klarytromycyna, erytromycyna)
  • antymikotyki (np. itrakonazol, flukonazol,ketokonazol, mikonazol) 
  • antagoniści wapnia (np. diltiazem, werapamil)
  • inhibitory proteazy HIV (np. rytonawir)
  • amiodaron
  • izoniazyd

Dlatego tak ważna jest konsultacja lekarska i uwzględnienie możliwości spadku skuteczności terapeutycznej lub zwiększenia działań niepożądanych stosowanych leków, celem dobrania najwłaściwszego sposobu dawkowania suszu, w połączeniu z innymi preparatami.

Jak marihuana medyczna jest wykrywana w organizmie?

Substancje aktywne zawarte w konopiach takie jak np THC, a właściwie metabolity tego związku mogą zostać wykryte poprzez badanie krwi, moczu, a nawet śliny

Czy marihuana medyczna ma wpływ na utratę pamięci?

Medyczne Konopie, a zwłaszcza THC zawarte w nich wpływają na pamięć krótkotrwałą oraz zaburzają percepcję. 

Czy marihuana medyczna wpływa na zaburzenia motoryczne?

Medyczne Konopie, a zwłaszcza THC zawarte w nich wpływają negatywnie na motorykę oraz mogą zmniejszać ciśnienie w gałce ocznej przez co obraz może być zamazany i nieostry.

Na jaki najdłuższy okres terapii, lekarz może przepisać medyczną marihuanę?

Lekarz może przepisać receptę maksymalnie na 3 miesięczną kurację medycznymi konopiami. W związku z powyższym, ilość gramów kwiatu konopi, zaordynowanych na recepcie, zależy od wyznaczonego dawkowania dla Pacjenta.

Surowiec jest foto i termolabillny (ulega przemianom chemicznym pod wpływem temperatury, nasłonecznienia), nie zaleca się więc kupowania suszu „na zapas”, ze względu na wspomniane zmiany w chemizmie surowca farmaceutycznego – upraszczając, wynikają one z czasu i warunków przechowywania wysuszonych kwiatostanów konopi siewnej. Ponadto istotnym jest  wrócić po około 4 tygodniach na konsultację do specjalisty, aby zweryfikować i w razie potrzeb zmodyfikować dawkowanie surowca.

Czy istnieje kilka rodzajów medycznej marihuany czy tylko ten co jest w aptekach?

Tak. Biotechnolodzy z całego świata krzyżują gatunki konopii, w celu uzyskania odpowiedniego składu chemicznego rośliny. Wszystko po to, aby uzyskać różnorodne efekty terapeutyczne, czyli aby podgatunki, o określonym chemizmie mogły oddziaływałać np. na dane linie komórkowe, precyzyjnie w wybranych schorzeniach.

W zależności od widma terpenowego, smak pary waporyzacyjnej może być odmienny. Dostępny aktualnie w Polsce susz Cannabis Sativa Red No.2 Lemon Skunk (jedyny zarejestrowany surowiec farmaceutyczny) posiada nutę cytrusową.

Czy w palcówkach przyjmują lekarze i jakich specjalizacji?

To częste pytanie pacjentów dzwoniących na infolinię.

W gabinetach MEDICANA przyjmują neurolodzy, onkolodzy, ginekolodzy oraz interniści, ale przez cały czas do naszego zespołu dołączają lekarze kolejnych specjalizacji.

Tak lekarze mogą wypisać receptę na susz konopny i tylko lekarze mogą dobrać rodzaj terapii konopnej. 

Substancje zawarte w suszu mogą hamować lub wzmacniać działanie przyjmowanych leków. Mogą z nimi wchodzić w reakcję, Mogą wywoływać efekty niepożądane. Lekarze prowadzący terapię są w stałym kontakcie z pacjentem. Zależy nam na pełnej opiece i pozytywnych efektach terapeutycznych. Tylko lekarz ma prawo leczyć pacjenta. 

Przyjmowanie leków na własną rękę bez konsultacji lub konsultacji ze znachorami nie jest wskazane.

Czy możliwa jest wizyta online?

Tak mamy możliwość przeprowadzenia wizyty online poprzez skype lub inny komunikator video.

Wizyta online zarezerwowana jest dla pacjentów, którzy mają problemy z przemieszczaniem się. 

W przyszłości chcielibyśmy także wprowadzić wizyty domowe, aby ułatwić pacjentom dostęp do terapii

Czy istnieją skutki uboczne stosowania medycznej marihuany?

Tak jak w przypadku wielu innych leków, także po spożyciu medycznej marihuany mogą pojawić się ewentualne skutki uboczne. Należą do nich m.in. zawroty głowy, nudności, przyspieszona akcja serca czy zmienność nastrojów. Po przyjęciu zalecanej dawki może także pojawić się nadmierna suchość w ustach. Medyczna marihuana może również zwiększyć uczucie senności i zmęczenia. Odpowiednio dobrana przez lekarza i rekomendowana dawka leku nie powinna jednak doprowadzić do poważnych skutków ubocznych.

Czy każdy lekarz może przepisać konopie medyczne?

Według polskiego prawa, każdy lekarz, bez względu na specjalizację, posługujący się aktualnym PWZ (prawem wykonywania zawodu), zgodnie z posiadaną wiedzą i doświadczeniem, może przepisać medyczne konopie. Warunkiem jest posiadanie przez danego specjalistę druku recepty kategorii „Rpw”, obowiązującego dla leków narkotycznych, z grupy IN, IIP. Po zestawienie unikalnych numerów recept lekarz zgłasza się do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jakie dokumenty musze przynieść na wizytę lekarską?

Niezbędne do kwalifikacji Pacjenta do terapii konopnej jest rozpoznanie choroby, wraz z opisem, a także lista przyjmowanych leków wraz z dawkowaniem. Lekarz przeprowadza także wywiad z Pacjentem, celem wykluczenia przeciwskazań i uwzględnienia potencjalnych interakcji z innymi lekami. Schorzenie, z jakim Pacjent przychodzi do kliniki, musi być zdiagnozowane, na podstawie dokumentacji medycznej Pacjenta oraz kierując się wiedzą i doświadczeniami klinicznymi lekarz kwalifikuje Pacjenta do terapii konopnej

Czy medyczne konopie są lekiem?

Nie. Konopie medyczne w naszym kraju mają status surowca farmaceutycznego. Preparaty zarejestrowane jako lek posiadają Charakterystykę Produktu Leczniczego, zawierającą m.in wskazania, przeciwskazania, działania niepożądane, dawkowanie leku. Ze względu na obfitość związków biologicznie czynnych w suszu, nie jest klasyfikowany jako lek – z jednoznacznie określonymi wskazaniami i przeciwwskazaniami.

Czy waporyzując konopie, ktoś kto stoi obok poczuje zapach "trawki"?

Woń pary waporyzacyjnej, powstałej w procesie podgrzewania medycznej konopi jest charaktystyczna dla gatunku Cannabis. Za zapach ten odpowiada obecność związków terpenowych, nie samych kannabinoidów.

Czy osoby przebywające w tym samym pomieszczeniu mogą poczuć wpływ konopi np. kierowcy/dzieci/kobiety w ciąży/osoby starsze?

Z waporyzatora wydobywa się para waporyzacyjna (dym, szkodliwy dla zdrowia Pacjenta powstaje w procesie palenia suszu, dlatego ta metoda podania surowca nie jest rekomendowane). Ze względu na możliwość aspiracji parą waporyzacyjną, nie zaleca się waporyzować konopi przy osobach, które nie powinny być wystawione na ekspozycję parą waporyzacyjną, szczególnie kierowców/dzieci/kobiety w ciąży.

Czy kontrola policyjna niesie za sobą jakieś skutki prawne?

Pacjent otrzymuje receptę na surowiec farmaceutyczny oraz zaświadczenie lekarskie o terapii konopnej od lekarza prowadzącego. Kopia recepty, zaświadczenie o terapii, pudełko z suszem, opatrzone etykietą z apteki oraz dokument potwierdzający zakup surowca z legalnego źródła (paragon, ewentualnie imienna faktura) są wystarczającymi dokumentami, potwierdzającymi, iż Pacjent jest objęty legalną w naszym kraju terapią konopną.

Odrębnym tematem jest prowadzenie pojazdów mechanicznych pod zażyciu konopi medycznej, podlega ono przepisom kodeksu karnego (analogicznie jak prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu). Ze względu na możliwy wpływ THC na koncentrację na drodze i szybkość reakcji kierowcy, nie zaleca się prowadzenia pojazdów mechanicznych przez Pacjentów, waporyzujących susz.       

Czy konopie uzależniają?

Nie istnieją badania, analizujące wskaźnik uzależnienia u pacjentów, którym przepisuje się medyczną konopie w zestawieniu z jednostkami, które zażywają konopie w sposób „rekreacyjny”.

Dlatego należy pamiętać, że informacje dotyczące wskaźnika uzależnienia i nałogu opierają się na wiedzy odnoszącej się do użytkowników „rekreacyjnych”.

Ryzyko uzależnienia zawsze należy brać pod uwagę, tak jak w przypadku leków z wielu innych grup chemicznych (np. powszechnie stosowane leki opioidowe, czy przeciwdepresyjne) i jest ono w dużym stopniu zależne od indywidualnych predyspozycji organizmu.

Uzależnienie od konopi, zarówno o fizycznym, jak i psychologicznym podłożu może wystąpić w przypadku długotrwałego ich stosowania. Jednakże objawy odstawienia związane z fizycznym uzależnieniem pojawiają się po 1-2 dniach od momentu zaprzestania stosowania konopi i ustępują w przeciągu 1-2 tygodni.

Co to jest olej CBD?

Olej CBD to ekstrakt z kwiatostanów i liści konopi, rozpuszczony w oleju spożywczym (oliwa, olej konopny, kokosowy etc.). „Oleje CBD” masowo pojawiają się na polskim rynku, rejestrowane jako suplementy diety, płody rolne, czy olejki eteryczne. W obecnej chwili żaden z tych produktów nie ma w naszym kraju statusu leku. Producenci nie zawsze są uczciwi, bowiem rejestrując suplement, nie muszą przedstawiać analiz składu, co oznacza, że produkty jakościowo i ilościowo mogą odbiegać od zawartości prezentowanych na etykiecie.

To natomiast nie oznacza, że wszystkie preparaty są bezwartościowe. Jeżeli jest to rzeczywiście czysty ekstrakt z kwiatu konopi, zawierający wyizolowany kannabidiol (ewentualnie dodatkowo związki terpenowe) i jest rozpuszczony w oleju spożywczym, może wywoływać efekty terapeutyczne w różnorakich schorzeniach. Dopóki w Polsce rynek CBD nie będzie uregulowany i producenci nie będą prawnie zobligowani przedstawiać badań składów ekstraktów, radzimy nie suplementować się produktami niewiadomego pochodzenia.

Czy medyczne konopie można łączyć z alkoholem?

Nie, nie jest wskazane łączenie alkoholu z waporyzacją suszu. Związki czynne, zawarte w surowcu z konopi siewnej wzmagają depresyjne działanie alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy.

Czy terapia medycznymi konopiami zwiększy u mnie apetyt i czy przytyję?

Nie można powiedzieć jednoznaczne, że konopia powoduje chudnięcie lub tycie. Określony związek biologicznie aktywny, zawarty w suszu wykazuje dany efekt, na przykład tetrahydrokannabinol wzmaga łaknienie, dlatego może być stosowany u Pacjentów z obniżoną masą ciała, natomiast w leczeniu otyłości niezwykle pomocny może okazać się kannabidiol.

Zamknij Menu
×
×

Koszyk