Grafika, białe tło z zieloną linią, czarnym napisem THCV - wyjątkowy kannabinoid i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Medyczna Marihuana

THCV – wyjątkowy kannabinoid który warto znać.

Publikacja: 12 marca, 2021

Zainteresowanie medyczną marihuaną i sposobami jej wykorzystania w leczeniu kolejnych chorób wzrasta z dnia na dzień. Naukowcy odkrywają coraz to nowe terapeutyczne właściwości popularnych kannabinoidów, głównie THC i CBD. Wraz z ilością badań nad medyczną marihuaną wzrasta też wiedza odnośnie mniej znanych substancji w niej zawartych.

Tertrahydrokannabiwaryna – THCV, występują w konopiach w śladowych ilościach. Czemu w takim razie badacze zwrócili na ten związek uwagę?

Co to jest THCV?

Okazuje się, że jest on niemalże bliźniaczo podobny do popularnego THC, jednak posiada nad nim znaczącą przewagę. Mianowicie wykazuje zdecydowanie mniejsze działanie psychoaktywne lub zupełny jego brak przy małych dawkach. Co więcej, posiada zdolność blokowania psychoaktywnego wpływu THC przy jednoczesnym ich stosowaniu.

Dla niektórych pacjentów ten fakt jest na tyle znaczący, że poszukują wyrobów z medycznej marihuany o podwyższonej zawartości THCV. Naturalnie występujące odmiany konopi nie posiadają zazwyczaj znaczących ilości tego związku. Dlatego hodowcy modyfikują posiadane rośliny i krzyżują je między sobą w celu otrzymania kwiatów, które spełnią wymagania najbardziej wymagających.

Jak działa THCV?

Podobieństwa w budowie THC i THCV mają swoje odzwierciedlenie również w ich działaniu. Oba związki wywołują lekkie odurzenie, jednak w przypadku tertrahydrokannabiwaryny wymaga on spożycia 4-5 razy większych ilości substancji.

Po zażyciu charakterystycznymi uczuciami są euforia i odprężenie. Działanie THCV opisywane jest jako bardziej pobudzające i skłaniające do działania. Wpływa na to również fakt, że nie wywołuje ono “otumanienia” typowego dla THC.

Dotychczas najbardziej pożądanym efektem THCV, który również odróżnia go od THC, jest tłumienie apetytu. Po zastosowaniu nie sposób uświadczyć wzmożonego apetytu, który u pacjentów stosujących tradycyjne kannabinoidy często prowadzi do nadmiernego objadania się i przybierania na wadze.

Oprócz tego, THCV wykazuje działanie typowe dla innych fitokannabinoidów: przeciwbólowe i przeciwzapalne. Co ciekawe, wynika ono z zupełnie innego mechanizmu niż w przypadku pozostałych substancji. Poprzez stymulację receptorów CB1 i CB2, THCV obniża produkcję przekaźnika cAMP odpowiedzialnego za stany zapalne i odczuwanie bólu. Żaden inny kannabinoid nie działa w ten sposób, co świadczy o jego wyjątkowości.

Medyczne zastosowania THCV

Ilość badań klinicznych przeprowadzonych z udziałem ludzi, które dotyczą stricte działania THCV, ciągle jest znikoma. Pozostaje liczyć, że przy rosnącej popularności tego związku, sytuacja wkrótce ulegnie zmianie. Na podstawie dotychczasowych wyników badacze twierdzą, że THCV może przynosić terapeutyczne efekty w leczeniu następujących schorzeń:

Otyłość

Wcześniej wspomniane tłumienie apetytu znajduje swoje zastosowanie u osób otyłych. Co więcej, THCV nie tylko zmniejsza ochotę na objadanie się, ale też wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Przynajmniej takie działanie wykazano w badaniu na myszach wykonanym w 2013 roku. Podanie zwierzętom zmiennych dawek THCV przez 30 i 45 dni wpłynęło na zwiększenie ich dziennego wydatku energetycznego. Jak wiadomo, deficyt kaloryczny i podwyższone zużycie energii są prostą drogą do zgubienia nadprogramowych kilogramów.

Cukrzyca

W tym samym badaniu odkryto właściwości THCV, które na pewno zainteresują diabetyków. Okazało się, że po zażyciu substancji poprawie ulegała tolerancja glukozy i wrażliwość na insulinę. Dodatkowo kannabinoid działał ochronnie na komórki odpowiedzialne za produkcję hormonu w trzustce i zmniejszał ogólny poziom cukru we krwi na czczo.

Epilepsja

CBD ma szeroko zbadany terapeutyczny wpływ na częstotliwość występowania ataków u chorych z epilepsją. Nieliczne badania potwierdzają, że THCV wtóruje mu w tym działaniu.

Oprócz tego, po zastosowaniu substancji u szczurów czas trwania nieprawidłowej aktywności neuronów był znacznie krótszy, wykazuje badanie.

Choroba Parkinsona

W przypadku oddziaływania THCV na pacjentów z chorobą Parkinsona badania wskazują na neuroprotekcyjny wpływ związku, który opóźnia rozwój schorzenia. Dodatkowo badacze stwierdzili zwiększenie zdolności motorycznych u szczurów tuż po podaniu tertrahydrokannabiwaryny w formie zastrzyku. Niestety, w tym przypadku również brakuje bardziej rozległych badań.

Zaburzenia lękowe i napady paniki

THCV może być również wykorzystane w celu przeciwdziałania skutkom ubocznym stosowania THC. Taka kombinacja została przebadana na osobach doświadczających napadów psychozy i paniki. 9 na 10 uczestników badania potwierdziło, że objawy takie jak kołatanie serca czy paranoiczne myśli ustępowały przy połączeniu tych dwóch substancji. Należy jednak zauważyć, że badanie było wykonywane na małej grupie osób, więc jego wyniki mogą nie być miarodajne.

Osteoporoza

Okazuje się, że kannabinoidy wspomagają zrastanie złamanych kości oraz opóźniają powstawanie ubytków wskutek osteoporozy. Zażywanie THCV, zwłaszcza w połączeniu z CBD, stymuluje tworzenie nowych komórek szpiku kostnego i zwiększa produkcję kolagenu. Niestety, wpływ kannabinoidów na układ kostny wciąż wymaga dodatkowych badań.

Możliwe, że na przestrzeni paru lat THCV stanie się wiodącą substancją w terapii licznych chorób. Jego właściwości nie tylko dorównują pozostałym kannabinoidom, ale często wyprzedzają je – zwłaszcza pod względem zmniejszonej ilości skutków ubocznych. Dla wielu chorych medyczna marihuana z podwyższoną zawartością THCV może już wkrótce całkowicie odmienić oblicze leczenia przewlekłych schorzeń.