Grafika, białe tło z czarnym napisem Jak kupić medyczną marihuanę? i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.

Jak kupić medyczną marihuanę?

Aby wykupić medyczną marihuanę, najpierw musisz umówić się na wizytę z lekarzem zajmującym się terapią konopną. Po zakwalifikowaniu się do leczenia, otrzymujesz receptę i listę aptek, które prowadzą sprzedaż medycznej marihuany. Poniżej przedstawiamy jak wygląda proces od momentu wizyty lekarskiej w klinice Medicana, do momentu wykupienia recepty. 

1. Wizyta lekarska

Po zarejestrowaniu się w strefie pacjenta i uzupełnieniu podstawowych informacji oraz formularza medycznego (lista przyjmowanych leków + przebieg leczenia), zostaniesz zakwalifikowany na pierwszą wizytę lekarską z lekarzem specjalistą kliniki Medicana.

Wizyta odbywa się w formie:

2. Konto pacjenta na pacjent.gov.pl

Jeśli posiadasz konto pacjenta na stronie www.pacjent.gov.pl, to otrzymasz powiadomienie o wystawieniu e-recepty w postaci SMS lub e-maila. W wiadomości SMS będzie zawarty kod (pin) recepty, a w e-mailu otrzymasz plik PDF, który po pobraniu możesz pokazać na telefonie w aptece. Plik wygląda jak wydruk informacyjny, w którym znajdziesz kod kreskowy recepty, nazwę leku oraz zalecane dawkowanie. 

Jeśli nie masz konta pacjenta na stronie www.pacjent.gov.pl, to na podany w formularzu rejestracyjnym numer telefonu, otrzymasz 4 cyfrowy kod dostępu do e-recepty, który wraz z numerem pesel musisz przedstawić w aptece. 

3. Sprawdź dostępność medycznej marihuany

W internecie możesz sprawdzić, w której aptece dostępny jest poszukiwany przez Ciebie lek, w tym przypadku medyczna marihuana. Aby to zrobić wejdź na stronę www.ktomalek.pl lub www.gdziepolek.pl. Po wpisaniu miasta oraz nazwy leku, ukaże Ci się mapa oraz lista aptek, która posiada lek na stanie. 

4. Zarezerwuj lek

Po wybraniu apteki, skorzystaj z podanego na stronie numeru telefonu i zadzwoń, w celu zarezerwowania medycznej marihuany.  

5. Zrealizuj receptę 

Po zarezerwowaniu medycznej marihuany, udaj się do apteki w celu realizacji recepty. Podaj farmaceucie 4-cyfrowy kod e-recepty wraz z numerem PESEL. Następnie:

  • poproś o wydrukowanie e-recepty
  • weź fakturę imienną jako dowód zakupu medycznej marihuany
  • pamiętaj o zabraniu potwierdzenia płatności

Powyższe dokumenty wraz z oryginalnym opakowaniem suszu są podstawą potwierdzenia legalności posiadania medycznej marihuany.

Kontrola policji

W razie kontroli policji, jako pacjent stosujący terapię konopną musisz okazać zaświadczenie o leczeniu medyczną marihuaną oraz dokumenty potwierdzające jej zakup.

Przechowywanie medycznej marihuany

Medyczną marihuanę należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, chroniąc od światła, w temperaturze pokojowej (15 – 25 °C) i wilgotności poniżej 65%. Wyższa temperatura i wilgotność może zwiększać ryzyko powstania pleśni na suszu.

Pamiętaj, aby lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. 

Przyjmowanie medycznej marihuany

Polecanym sposobem stosowania medycznej marihuany jest waporyzacja, która polega na inhalacji czystą parą suszu konopnego. Waporyzację możesz przeprowadzić w dowolnym miejscu, ważne jest jednak, aby unikać inhalacji w towarzystwie dzieci i kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Pamiętaj również że podczas stosowania terapii medyczną marihuaną nie wolno prowadzić samochodu oraz innych pojazdów.

Więcej dowiesz się:

Pytania naszych czytelników

– Czy lekarz może nie wystawić recepty?

"Tak, lekarz ma prawo odmówić wystawienia recepty na medyczną marihuanę lub przepisać terapią kannabinoidami innymi niż THC."

Przeczytaj więcej na ten temat:

Jak uzyskać receptę na medyczną marihuanę?

– Czy medyczna marihuana jest w tabletkach?

"Medyczna marihuana jest dostępna w aptece tylko w formie suszu."

Dowiedz się więcej o medycznej marihuanie:

Co to jest medyczna marihuana?

– Czy medyczna marihuana jest na NFZ?

"Niestety medyczna marihuana nie jest refundowana w Polsce."

Przeczytaj więcej na ten temat:

Jaki jest koszt terapii medyczną marihuaną?

left arrow right arrow

Zadaj swoje pytanie,

Pytania powiązane