Grafika, białe tło z zieloną linią, czarnym napisem Łatwiejszy dostęp dla badaczy i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Medyczna Marihuana

Łatwiejszy dostęp badaczy do medycznej marihuany.

Publikacja: 4 lutego, 2021

Mimo że badania nad medyczną marihuaną trwają już od dziesiątek lat, niektórzy naukowcy nie mieli do niej swobodnego dostępu. Medyczna marihuana była do dyspozycji badaczy w niewystarczających ilościach, a związane z jej pozyskaniem formalności były skomplikowane.


Do teraz – ponieważ, pod koniec 2020 roku Senat Stanów Zjednoczonych jednogłośnie przyjął projekt, który będzie pozwalał na szersze badania naukowe dotyczące zastosowania marihuany w leczeniu wielu chorób.

Ustawa o rozszerzeniu badań marihuany i kannabidiolu będzie promować rozwój badań dotyczących potencjalnych zastosowań medycznych marihuany i kanabidiolu (CBD). Przede wszystkim zmniejszać bariery regulacyjnych utrudniających prowadzenie badań. W szczególności ustawa ma na celu zwiększenie efektywności ścieżek regulacyjnych do zatwierdzenia badań. Obejmować będą, poszerzenie możliwości uprawy i produkcji pochodnych marihuany do celów badawczych.

Jak donosi rząd amerykański postanowił wprowadzić do obrad projekt pod nazwą “Cannabidiol and Marihuana Research Expansion Act (S. 2032, 116 Kongres)”. Został on już przegłosowany przez senat, zatem teraz trafi on do Izby Reprezentantów. Ze względu na to, że jest to ustawa ponad podziałami politycznymi, uznaje się, że będzie przyjęta i wprowadzona w życie.

Co to dokładnie oznacza? Konopie indyjskie, nad którymi od lat pracują naukowcy, będą dla nich szybciej i łatwiej dostępne. Federalna Agencja Żywności i Leków (FDA) będzie upraszczać dokumentację licencyjną, otwierać drogę do badań nad medyczną marihuaną:

  • szkołom medycznym,
  • lekarzom,
  • instytucjom badawczym,
  • licencjonowanym producentom do rejestracji konopi na potrzeby własnych analiz.

Jak powiedział jeden z entuzjastów projektu, senator Brian Schatz: “Nasz projekt ustawy usunie nadmierne bariery, które utrudniają naukowcom badanie skuteczności i bezpieczeństwa marihuany. Miejmy nadzieję, że da to pacjentom więcej możliwości leczenia”. Przy okazji w ciągu roku w Stanach Departament Zdrowia i Usług Społecznych oraz Narodowe Instytuty Zdrowia mają za zadanie spisać wszelkie zalety przyjmowania medycznej marihuany w terapiach pacjentów.

Teraz pozostaje nam jedynie żywić nadzieję, że i w naszym kraju dojdzie do postępu w tej kwestii, a nasze ośrodki badawcze będą mogły swobodnie prowadzić swoje analizy, jak ich koledzy zza oceanu.