Grafika, białe tło z zieloną linią, czarnym napisem Waporyzacja najlepsza metoda podania marihuany i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Medyczna Marihuana

Waporyzacja – najlepsza metoda przyjmowania medycznej marihuany

Publikacja: 18 lutego, 2021

Waporyzacja polega na wdychaniu pary zawierającej związki aktywne zawarte w konopiach. Zdobywa coraz większą popularność z powodu jej wielu korzyści m.in. szybkich efektów terapuetycznych oraz czystości pary waporyzacyjnej, którą inhaluje pacjent.

Oczywiście to nie jedyne zalety waporyzacji, która uznawana jest za najskuteczniejszą metodę przyjmowania medycznej marihuany. Co jeszcze przemawia za tym wyborem?

Co to jest waporyzator?

Waporyzator to urządzenie, które służy do podgrzewania ziół, w celu wydobycia z nich substancji biologicznie czynnych. Medyczną marihuanę umieszcza się w komorze grzewczej, a następnie podgrzewa do określonej temperatury. Powoduje ona odparowanie związków aktywnych oraz skumulowanie ich w specjalnej komorze. Ostatnim krokiem jest inhalacja powstałą parą przez ustnik waporyzatora. Efekty terapeutyczne następują w ciągu 5-10 minut po waporyzacji, co jest istotne dla wielu pacjentów cierpiących z powodu bólu lub napięcia mięśni.

Jak przeprowadzić skuteczną waporyzację?

Podczas waporyzacji najważniejsza jest odpowiednia temperatura. Ze względu na zróżnicowane punkty wrzenia związków aktywnych (od 105 do 220°C), takich jak: fitokannabinoidy, terpeny i flawonoidy, zaleca się podgrzanie surowca do najbardziej optymalnej temperatury, czyli około 226°C. Taka temperatura pozwala na korzystanie z właściwości wszystkich substancji i daje najlepsze efekty terapeutyczne.

Zalety inhalacji

Oprócz wymienionych wcześniej korzyści, takich jak szybkość działania oraz brak substancji toksycznych, warto również wspomnieć o wydajności. Waporyzacja pozwala na kilkukrotne podgrzanie surowca i czerpanie korzyści ze wszystkich substancji zawartych w marihuanie. Jest również bezpieczna, ponieważ nie prowadzi do spalania suszu, podczas którego wydzielają się szkodliwe substancje. Co więcej, nie obciąża układu oddechowego, a droga podania sprawia, że para przedostaje się bezpośrednio do krwioobiegu omijając przewód pokarmowy.

Waporyzacja wydobywa również cały profil zapachowy i smakowy konopi, dzięki czemu można czerpać dodatkową przyjemność z tej metody przyjmowania medycznej marihuany.