2

Medyczna marihuana a anoreksja

Publikacja: 20 lutego, 2024

Anoreksja to poważne zaburzenie psychiczne, które prowadzi do stopniowego wyniszczenia organizmu, co może zakończyć się śmiercią. Główną metodą leczenia jest psychoterapia, ale niekiedy lekarz musi włączyć również inne środki, jak leki przeciwdepresyjne, czy leczenie szpitalne, którego celem jest uzupełnienie niedoborów pokarmowych i zwiększenie masy ciała. Czy medyczna marihuana może zwiększyć apetyt u pacjentów z anoreksją? Sprawdź, czy konopie medyczne mogą wspomóc leczenie jadłowstrętu psychicznego i przyczynić się do wyzdrowienia pacjenta.

Czym jest anoreksja?

Anoreksja, określana również jako jadłowstręt psychiczny, to zaburzenie charakteryzujące się znacznym ubytkiem masy ciała, powstałym na skutek ograniczenia przyjmowania pokarmów. Stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka, dlatego istotne jest podjęcie odpowiedniego leczenia.

Brak podjęcia terapii może powodować różnego rodzaju skutki zarówno z zakresu zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Może również doprowadzić do znacznego wyniszczenia organizmu, a nawet śmierci pacjenta. 

Występowanie anoreksji jest częstsze u kobiet niż mężczyzn, ale zaburzenie to może dotknąć osób w każdym wieku, od dzieci, przez nastolatki, aż do ludzi dorosłych. 

Przyczyny anoreksji

Nie ma jednej głównej przyczyny anoreksji, ponieważ na jej powstanie może wpływać wiele różnych czynników. Często mówi się o predyspozycji genetycznej, co jednak nie determinuje w 100% rozwoju anoreksji.

Anoreksja może powstać jako mechanizm radzenia sobie z różnymi wyzwaniami i zmianami, które pojawiają się w okresie dojrzewania, np. konfliktem z rodzicami, czy problemami w szkole, obejmującymi trudności w nauce, konieczność rywalizacji z rówieśnikami lub odrzucenie z ich strony. 

Ogromne znaczenie w rozwoju jadłowstrętu psychicznego mają również media i promowany przez nie idealny wygląd kobiecej i męskiej sylwetki. Kolejnym czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo pojawienia się tego zaburzenia jest powszechna opinia społeczna, że osoby szczuplejsze są zdrowsze, szczęśliwsze i łatwiej im znaleźć pracę, czy osiągnąć jakiś sukces. Takie myślenie prowadzi do autodestrukcyjnych zachowań i zaniżonej samooceny, co ma wpływ na rozwój choroby.

Jednakże w niektórych przypadkach, anoreksja może pojawić się bez żadnych czynników wyzwalających i w prawidłowo funkcjonujących rodzinach. 

Objawy anoreksji

Anoreksja objawia się znaczną utratą masy ciała na poziomie BMI 17,5 kg/m2  i obsesyjnym dążeniem do utrzymania szczupłej sylwetki poprzez wykonywanie nadmiernej aktywności fizycznej, czynności oczyszczających (np. używanie środków przeczyszczających) i ciągłego  kontrolowania obrazu własnego ciała poprzez ważenie, mierzenie się i przeglądanie w lustrze. 

Osoby chore na jadłowstręt psychiczny mają także zniekształcony obraz własnego ciała. Są niezadowolone z wyglądu, który widzą w lustrze i liczb na wadze. Ich częstym zachowaniem jest ograniczenie ilości spożywanych pokarmów i unikanie jedzenia w towarzystwie bliskich osób, które mogłyby zauważyć problemy z jedzeniem. 

Jeśli anoreksja występuje w wieku nastoletnim, to może dojść do zatrzymania dojrzewania płciowego, w tym zahamowania wzrostu i rozwoju gruczołów piersiowych, a u kobiet dodatkowo może wystąpić brak miesiączki lub jej zatrzymanie na długi czas.  

Anoreksja – rozpoznanie

Jadłowstręt psychiczny rozpoznaje się u osób dorosłych, u których BMI jest niższe niż 18,5 kg/m2 oraz u dzieci i młodzieży poniżej 5 centyla. Niska masa ciała nie może wynikać z innych chorób lub niedostępności pożywienia, a zaburzeniu muszą towarzyszyć zachowania żywieniowe, które zapobiegają przywróceniu prawidłowej wagi, takie jak np. prowokowanie wymiotów, stosowanie środków przeczyszczających, ograniczenie spożywania posiłków.

Anoreksja – leczenie

Leczenie anoreksji jest skomplikowane i trwa zwykle kilka lat. W tym celu wykorzystuje się terapię poznawczo-behawioralną lub psychodynamiczną, najczęściej w połączeniu z edukacją żywieniową. 

U pacjentów z ciężkim przebiegiem jadłowstrętu psychicznego konieczne jest leczenie szpitalne, podczas którego stopniowo podnosi się kaloryczność diety i uzupełnia wszelkie niedobory pokarmowe. Dodatkowo, jeśli anoreksji towarzyszy depresja, to konieczne jest włączenie farmakoterapii w postaci leków przeciwdepresyjnych. 

Kolejnym sposobem leczenia anoreksji może być medyczna marihuana.

Medyczna marihuana w leczeniu anoreksji

Medyczna marihuana jest stosowana w leczeniu wielu chorób, a pacjenci zgłaszają poprawę objawów po jej regularnym przyjmowaniu. Wykazuje wiele właściwości, w tym działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwdrgawkowe oraz zmniejszające nudności i wymioty. 

Terapia konopna zwiększa także apetyt, co może być wykorzystane u pacjentów z jadłowstrętem psychicznym, szczególnie u tych, u których doszło do znacznego wyniszczenia organizmu.

Badania dotyczące leczenia kannabinoidami w jadłowstręcie psychicznym

Kannabinoidy wpływają na organizm poprzez receptory układu kannabinoidowego, które znajdują się we wszystkich komórkach. W przypadku anoreksji, szczególne znaczenie mają receptory CB1, których duże skupisko można znaleźć w mózgu.

Badanie przeprowadzone przez Tamasa Horvatha z Uniwersytetu Yale w New Haven odkryło, że po spożyciu medycznej marihuany zostają aktywowane receptory CB1, które stymulują uwalnianie hormonów wywołujących uczucie głodu, co może mieć ogromne znaczenie dla pacjentów z anoreksją. 

Medyczna marihuana może pomóc pacjentom w zwiększeniu ilości spożywanego jedzenia, dzięki czemu nie będą oni musieli korzystać z leczenia pozajelitowego, które często wiąże się z nieprzyjemnymi doświadczeniami. Mimo to, nie ma obecnie zbyt wielu badań dotyczących marihuany medycznej w leczeniu anoreksji. 

Jednakże właściwości marihuany medycznej i wykorzystanie jej jako środek pobudzający apetyt u osób z innymi poważnymi zaburzeniami, sugeruje, że ta forma leczenia sprawdzi się również u pacjentów z jadłowstrętem psychicznym, które często nie mają kontaktu ze swoimi naturalnymi sygnałami głodu.

Zawarty w konopiach tetrahydrokannabinol THC może zwiększyć spożycie kalorii do 40%, a także przyczynia się do częstszego podjadania. W efekcie może dojść do pozytywnych zmian zachowań związanych z jedzeniem, co będzie miało istotne znaczenie szczególnie na początkowych etapach zdrowienia. 

Medyczna marihuana a anoreksja – podsumowanie

Medyczna marihuana może wspomóc leczenie anoreksji, chociaż nie ma jak dotąd dokładnych badań, które to potwierdzają. Jednakże biorąc pod uwagę właściwości konopi i ich szerokie zastosowanie w wielu chorobach, można przypuszczać, że ich stosowanie korzystnie wpłynie na poprawę apetytu i zwiększenie masy ciała u pacjentów z jadłowstrętem psychicznym.

W przypadku anoreksji, warto skorzystać ze wszystkich dostępnych metod leczenia, szczególnie jeśli podejmowane terapie nie są skuteczne. Dla wielu osób cierpiących z powodu tego zaburzenia, medyczna marihuana może być ostatnią nadzieją na poprawę.