add a heading (1)

Medyczna marihuana a zawroty głowy 

Publikacja: 19 marca, 2024

Zawroty głowy to dość powszechna dolegliwość, którą odczuwa większość dorosłych osób od czasu do czasu. W takiej sytuacji, osoba z zawrotami głowy ma wrażenie, że jej otoczenie się porusza. Chociaż często ich przyczyną są błahe powody, to czasami ich występowanie może się wiązać z poważnymi chorobami. Jak z zawrotami głowy może sobie poradzić medyczna marihuana? Sprawdź, czy leczenie medyczną marihuaną może złagodzić zawroty głowy. 

Zawroty głowy – czym są?

Zawroty głowy to zaburzenie określane jako subiektywne odczucie braku równowagi, kołysania i wirowania, którego nie można zmierzyć za pomocą żadnych testów. Często towarzyszą im również inne dolegliwości, takie jak np. nudności, szumy uszne, uderzenia gorąca, wymioty, czy zaburzenia słuchu. 

Dodatkowo, osoba z zawrotami głowy odczuwa niepewność postawy i obawia się upadku, co wywołuje u niej lęk i strach.

Zawroty głowy dzieli się na:

 • zawroty układowe – związane z występowaniem odczucia poruszania się ruchem kołowym, czyli wirowania;
 • zawroty nieukładowe – charakteryzujące się falowaniem, kołysaniem i niestabilnością. 

Zawroty głowy – przyczyny

Co powoduje zawroty głowy? Istnieje wiele przyczyn występowania zawrotów głowy, ale najczęściej są one powodowane przez:

 • chorobę lokomocyjną,
 • infekcje uszu,
 • nadmierny wysiłek fizyczny,
 • nagłe zmiany ciśnienia tętniczego krwi,
 • nerwice,
 • odwodnienie organizmu,
 • ucisk na nerwy lub tętnice,
 • upał,
 • uraz głowy,
 • zaburzenia neurologiczne (np. padaczka, stwardnienie rozsiane),
 • zaburzenia rytmu serca.

Zawroty głowy mogą być również spowodowane przez zapalenie ucha wewnętrznego i układu przedsionkowego mózgu, który odpowiada m.in. za równowagę. Tego rodzaju choroby często pojawiają się po przechorowaniu COVID-19.

Zawroty głowy – objawy

Zawrotom głowy w zależności od dokładnej przyczyny, mogą towarzyszyć również inne charakterystyczne dolegliwości, które są związane z brakiem równowagi i uczuciem wirowania otoczenia. 

W przypadku uszkodzenia układu przedsionkowego, do którego mogą doprowadzić np. urazy ucha wewnętrznego, czy guzy kąta mostowo-móżdżkowego, pojawiają się nagłe zawroty głowy, które trwają od kilku sekund do kilku godzin, czasami nawet kilku tygodni. Zazwyczaj opisywane są przez pacjentów jako uczucie wirowania i towarzyszy im bladość skóry, chwiejność chodu, nadmierna potliwość i nudności. 

Natomiast w przypadku zawrotów głowy pochodzenia ośrodkowego, które pojawiają się w wyniku stwardnienia rozsianego, migreny, czy urazów głowy, występuje przede wszystkim uczucie niestabilności oraz silny lęk i strach przed upadkiem. Dodatkowo, niektórym osobom towarzyszą bóle głowy, drgawki, zaburzenia świadomości, czy zaburzenia widzenia. 

Zawroty głowy – leczenie

Jeśli zawroty głowy pojawiają się sporadycznie, to warto przyjrzeć się swojej diecie, ilości wypijanej wody, a także sytuacji, w której te dolegliwości się pojawiły. Być może zawroty głowy wystąpiły z powodu upału i odwodnienia lub intensywnego wysiłku fizycznego. Warto to sprawdzić.

W przypadku długotrwale utrzymujących się zawrotów głowy, konieczna jest wizyta u lekarza, który po szczegółowym wywiadzie medycznym i wykonaniu badań, dobierze odpowiednie leczenie.

Zwykle specjalista przepisuje leki, których zadaniem jest złagodzenie występujących dolegliwości, w tym przypadku zawrotów głowy. Jednak kiedy znana jest dokładna przyczyna ich pojawienia się, np. jakaś choroba lub infekcja, to wykorzystuje się terapię ukierunkowaną na główny problem, co zmniejsza występujące objawy, w tym zawroty głowy. 

Jednak doraźne leczenie zawrotów głowy opiera się głównie na podawaniu leków, takich jak:

 • benzodiazepiny,
 • leki przeciwhistaminowe,
 • neuroleptyki,
 • preparaty antagonistów wapnia. 

Zawroty głowy może również łagodzić regularne przyjmowanie konopi leczniczych. 

Marihuana medyczna w leczeniu zawrotów głowy

Marihuana medyczna posiada liczne właściwości zdrowotne, które są wykorzystywane od wielu lat w różnego rodzaju dolegliwościach i chorobach, takich jak np. choroba Alzheimera, epilepsja, reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane, czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. 

Warto również wiedzieć, że konopie indyjskie i konopie włókniste powszechnie stosowane są w celu łagodzenia nudności i wymiotów występujących podczas chemioterapii, a także zwiększenia apetytu u osób ze znacznym wyniszczeniem organizmu. 

W Polsce stosowanie medycznej marihuany jest możliwe dopiero od listopada 2017 roku. Jednakże od tego czasu, coraz większa liczba pacjentów korzysta z tej metody terapii z dobrym lub bardzo dobrym rezultatem. 

Leczenie medyczną marihuaną stosuje się głównie w:

 • niwelowaniu bólu i stanów zapalnych w organizmie,
 • redukcji wzmożonego napięcia mięśni,
 • zmniejszaniu stanów lękowych i epizodów depresyjnych,
 • w łagodzeniu skutków ubocznych chemioterapii, takich jak nudności i wymioty. 

Stosowanie marihuany medycznej u pacjentów z zawrotami głowy

Kannabinoidy, które zawierają konopie siewne i konopie indyjskie, często kojarzone są jako te, które powodują zawroty głowy, a nie je leczą. Nie powinno to dziwić, ponieważ THC prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i obniżenia ciśnienia krwi, co może przekładać się na zwiększenie percepcji zmysłowej i niemożność utrzymania równowagi. 

Jednak taka sytuacja pojawia się najczęściej u osób, którzy przyjmują odmianę marihuany medycznej z wysoką zawartością THC i niską CBD, ponieważ duża zawartość kannabidiolu przyczynia się do zmniejszania zawrotów i zaburzeń równowagi. 

Podobne objawy można zauważyć u pacjentów rozpoczynających terapię marihuaną medyczną, szczególnie w przypadku, jeśli zastosują oni dużą dawkę suszu jednorazowo. Dlatego zawsze zaleca się stopniowe wprowadzanie marihuany medycznej i rozpoczęcie jej przyjmowania od małych dawek, a dopiero następnie powolne ich zwiększenie.   

Terapia za pomocą medycznej marihuany w zawrotach głowy – badania

W badaniu przeprowadzonym w 2016 roku na ponad 100 osobach chorujących na padaczkę lekooporną, czyli taką, która nie reaguje na tradycyjne leczenie, sprawdzano, jak różne środki zawierające w swym składzie kannabinoidy, głównie CBD, oddziałują na objawy tego schorzenia. 

Wyniki tego badania wykazały, że stosowanie odmian marihuany medycznej z dużą zawartością CBD, może zmniejszyć zawroty głowy i dezorientację, a także wyciszyć stany lękowe i zredukować wymioty. 

Skutki uboczne terapii medyczną marihuaną

Medyczna marihuana pomaga na wiele dolegliwości, ale jak każdy lek, może powodować również działania niepożądane. Za większość z nich odpowiada THC – związek zaliczany do substancji psychoaktywnych, który wpływa na mózg, zmieniając postrzeganie rzeczywistości.

Do głównych skutków ubocznych marihuany zalicza się m.in.:

 • senność, 
 • suchość w jamie ustnej, 
 • upośledzenie pamięci krótkotrwałej, 
 • zmęczenie, 
 • zwiększenie apetytu.

Warto jednak wiedzieć, że większość wyżej wymienionych dolegliwości zależy od kilku czynników, w tym indywidualnej tolerancji organizmu, stosunku THC i CBD, przyjętej dawki, czy masy ciała. 

Podsumowanie

Kannabinoidy zawarte w konopiach indyjskich działają na organizm na wiele różnych sposobów, wywołując liczne efekty zdrowotne. Są w stanie m.in. złagodzić ból, zmniejszyć stan zapalny, wyregulować ciśnienie krwi, zredukować napięcie mięśni i zawroty głowy.

W przypadku zawrotów głowy najlepiej sprawdzają się odmiany marihuany medycznej zawierające wysokie stężenie CBD, które zmniejsza właściwości psychoaktywne THC, niwelując dodatkowo dezorientację, zaburzenia lękowe, nudności i wymioty.  

Masz zawroty głowy i chcesz skorzystać z leczenia marihuaną medyczną? Skontaktuj się z nami i porozmawiaj z naszym lekarzem.