Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546

Related Posts

Welcome to MedicalPress a Premium Medical Theme
Ogólnopolska infolinia
Title Image

News

Home  /  Aktualności   /  Seniorzy największą grupą pacjentów stosującą medyczną marihuanę

Seniorzy największą grupą pacjentów stosującą medyczną marihuanę

SKĄD WZIĄŁ SIĘ POMYSŁ NA LECZENIE KONOPIAMI?

To nie był pomysł na biznes, ale potrzeba pacjenta, którym jestem. Szukając możliwości leczenia konopiami spotkałam się z brakiem wiedzy na ten temat, a także z obawami przed narkotycznymi właściwościami rośliny. Szukając ratunku dla siebie przeszłam długą drogę i po-stanowiłam tymi doświadczeniami podzielić się z innymi. W moim przypadku terapia się sprawdziła, dlatego wiem, że warto spróbować. Historia leczenia konopiami sięga wiele tysięcy lat wstecz. Ich walory lecznicze są opisane już w słynnej chińskiej Farmakopei sprzed 6 tys. lat. W Polsce konopie uprawiane były od zawsze, co pamiętają może jeszcze seniorzy. Dopiero w latach 60. XX w.. kiedy włókna sztuczne zaczęły zastępować te naturalne. a także z powodu polityki światowej, stopniowo zrezygnowano z konopi.

CZY JEST ZAINTERESOWANIE TERAPIĄ KONOPIAMI?

Zainteresowanie jest ogromne dlatego, że standardowa farmakoterapia często nie pomaga w taki sposób, jak pacjenci tego oczekują. Mamy różne schorzenia antybiotyko-oporne i lekooporne, m.in. padaczki. Nasze organizmy niekoniecznie chcą współpracować z chemią, która jest w lekach.

JAKIE SCHORZENIA MOŻNA LECZYĆ KONOPIAMI?

Lista zaburzeń, które można leczyć konopiami jest bardzo długa. Obejmuje ona pamięć, aktywność synaptyczną, procesy uczenia się, percepcję bólu, apetyt, trawienie, regulację stresu i stanów emocjonalnych, cykle snu, aktywność psychoruchową, metabolizm i homeostazę energetyczną, funkcje sercowo-naczyniowe, rozwój komórek nerwowych, ochronę tkanek nerwowych. rozwój kości.

Szczególnie chciałam podkreślić możliwość leczenia bólów różnego pochodzenia. W wielu przypadkach możemy choremu nieuleczalnie pacjentowi znacząco polepszyć jakość życia, eliminując ból właśnie za pomocą terapii konopnej.

CZY SĄ BADANIA NAUKOWE POTWIERDZAJĄCE SKUTECZNOŚĆ TERAPII KONOPIAMI?

W ostatnich latach odkryto, że układ endokannabinoidowy reguluje wiele procesów fizjologicznych w naszym ciele. Odgrywa bardzo ważną rolę w utrzymaniu równowagi wewnętrznego środowiska ludzkiego organizmu. Kontroluje mechanizmy równowagi energetycznej poprzez wpływ na ośrodki nerwowe odpowiedzialne za pobór po-karmu (łaknienie), wpływa na metabolizm lipidów i węglowodanów oraz na magazynowanie tłuszczów, oddziałuje na czynność układu dokrewnego i odpornościowego. Ba-dania nad działaniem układu endokannabinoidowego oraz jego reakcji na terapie konopne trwają. Codziennie dowiadujemy się o skuteczności terapii na nowe schorzenia i poznajemy dowody naukowe, które pomagają w dobraniu terapii konopnej dla naszych pacjentów.

CZY POLECA PANI TERAPIĘ KONOPIAMI DLA SENIORÓW?

Medyczne konopie polecamy każdemu, kto cierpi na schorzenia, w których terapia taka przynosi efekt. Wiek nie ma tu znaczenia.

W JAKIEJ FORMIE PRZYJMUJE SIĘ PREPARAT Z KONOPI?

W ty momencie w Polsce jest jeden rodzaj medycznej konopi. a są to suszone kwiatostany rośliny. Sposobem na podanie substancji aktywnych zawartych w konopiach jest wdychanie oparów powstałych na skutek podgrzania konopi w specjalnym urządzeniu (waporyzatorze). Więcej in-formacji na temat waporyzacji znajduje się na stronie internetowej www.medicana.pl/waporyzacja/

CZY KURACJA JEST REFUNDOWANA PRZEZ NFZ? NA CZYM POLEGA PAŃSTWA POMOC?

Niestety kuracja nie jest refundowana przez NFZ i jest to raczej droga terapia. Waporyzator, który proponujemy naszym pacjentom to wydatek w granicach 250-2 500 zł. Koszty standardowe są największe, potem wydatki male-ją. Nasza rola to dobranie odpowiedniej dawki preparatu, sprawdzenie czy może być on przyjmowany łącznie z le-kami, które zażywa pacjent. Proponujemy odpowiednia terapię na podstawie dokumentacji medycznej pacjenta. Kuracja konopiami jest uzupełnieniem leczenia standardowego, nie zachęcamy do zaniechania dotychczasowego leczenia. Nie sprzedajemy żadnego produktu, wystawiamy tylko receptę na surowiec farmaceutyczny, który jest waporyzowany w celu dostarczenia potrzebnych substancji.

CZY CHCIAŁABY PANI COŚ DODAĆ?

Chciałabym zachęcić wszystkich, których dotykają choroby albo zmiany w organizmie związane z wiekiem, żeby nie poddawali się ograniczeniom z tego wynikającym. Choroba to nie wyrok. Nawet poważnie chorując można wieść szczęśliwe i dające zadowolenie życie. Wiem co mówię, bo sama jestem pacjentką. Konopie pomagają pozbyć się nie-prawidłowego, nadmiernego napięcia mięśni (spastyczności), depresji, ograniczeń związanych z poruszaniem się czy demencją. Zachęcam do wypróbowania terapii konopiami. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) skreśliła konopie z listy narkotyków i stwierdziła, że jest to lek XXI wieku.

Rozmawiała AGATA SKOCZYLAS / Głos Seniora Polaków za Granicą nr. 47 – Październik 2019