add a heading (2)

Wypalenie zawodowe i medyczna marihuana

Publikacja: 14 grudnia, 2023

Obecnie wypalenie zawodowe jest dość często występującym zjawiskiem, niezależnie od pełnionego stanowiska. Czy medyczna marihuana może temu zaradzić? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest wypalenie zawodowe i jak stosowanie konopi leczniczych może pomóc w przywróceniu satysfakcji z wykonywanej pracy. 

Wypalenie zawodowe – co to jest?

Wypalenie zawodowe to stan, w którym pracująca osoba doświadcza frustracji, uczucia napięcia i niepokoju związanego z wykonywanym zawodem. Często towarzyszy mu wyczerpanie emocjonalne i zmniejszenie zaangażowania w wykonywane obowiązki, co prowadzi do utraty sensu.  

Przyczyny wypalenia zawodowego

Główną przyczyną wypalenia zawodowego jest narażenie organizmu na działanie długotrwałego stresu, które jest wynikiem nadmiernej ilości obowiązków zlecanych przez przełożonego lub branych na siebie, jeśli prowadzi się własną działalność gospodarczą. 

Objawy wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe na początku dotyka głównie psychiki, powodując niechęć do wykonywanej pracy, poczucie braku perspektywy i utratę motywacji do pełnionych obowiązków.

Następnie, wraz z utrzymywaniem się tego stanu pojawia się przygnębienie, ogólne niezadowolenie oraz silne zmęczenie fizyczne i psychiczne, co przekłada się na cały organizm, prowadząc do wystąpienia problemów ze snem, trudności w skupieniu uwagi, wahań nastrojów i bólów głowy. 

Takie objawy powodują spadek samooceny i zwiększają prawdopodobieństwo rozwinięcia się depresji. 

Jak medyczna marihuana wpływa na wypalenie zawodowe?

Medyczna marihuana posiada szereg właściwości (np. właściwości przeciwlękowe), które wpływają na cały organizm i naszą kondycję psychiczną. Dlatego jej stosowanie wykorzystywane jest w leczeniu wielu różnych chorób, od zaburzeń lękowych, przez reumatoidalne zapalenie stawów, aż do nowotworów. 

Konopie lecznicze korzystnie wpływają również na syndrom wypalenia zawodowego i większość jego objawów. Jest to możliwe dzięki układowi endokannabinoidowemu, na który oddziałują zawarte w konopiach substancje, takie jak THC i CBD. 

Konopie indyjskie i zawarte w nich kannabinoidy mogą wpływać na ten układ i przyczyniać się do wystąpienia wielu różnych efektów terapeutycznych, w tym regulacji nastroju, redukcji stresu i odprężenia organizmu. Ponadto pomagają pacjentom w stresujących sytuacjach zachować spokój i skupienie.

Marihuana medyczna w leczeniu wypalenia zawodowego

Zaletą medycznej marihuany jest jej holistyczne działanie, dzięki któremu udaje się zmniejszyć wiele objawów jednocześnie. W przypadku wypalenia zawodowego, większość dolegliwości związanych jest z psychiką, a kannabinoidy posiadają udokumentowane działanie m.in. w zmniejszaniu uczucia niepokoju, czy redukcji stresu. 

Stosowanie konopi medycznych w wypaleniu zawodowym może:

  • wyciszyć organizm,
  • zmniejszyć napięcie,
  • zredukować stres i przeciwdziałać jego skutkom, 
  • zwiększyć energię,
  • łagodzić ból,
  • zmniejszać ogólne zmęczenie,
  • poprawić nastrój.

Z regularnym używaniem medycznej marihuany o odpowiedniej zawartości kannabinoidów wiąże się również przywrócenie wiary w siebie i swoje możliwości.

Przeciwdepresyjne działanie marihuany medycznej 

Konopie lecznicze wykazują działanie przeciwdepresyjne, które jest porównywane do leków stosowanych w leczeniu depresji. W tym przypadku, szczególnie pomocny okazuje się kannabidiol CBD, który pomaga wychwytywać serotoninę określaną jako hormon szczęścia, a której niskie stężenie obserwuje się u osób z depresją. 

Badanie z 2014 roku wykazało, że CBD działa jak leki przeciwdepresyjne, wychwytując serotoninę i zwiększając jej poziom w mózgu, co przekłada się na kondycję psychiczną, wpływając na poczucie szczęścia i spełnienia. 

Dodatkową korzyścią ze stosowania medycznej marihuany w łagodzeniu objawów depresyjnych jest mniejsza ilość skutków ubocznych w porównaniu do stosowanych w tej chorobie leków. W większości są one również łagodniejsze i utrzymują się krótkotrwale. 

Jak stosować medyczną marihuanę w wypaleniu zawodowym?

Aby zostać pacjentem medycznej marihuany, należy skontaktować się z lekarzem, który na podstawie występujących objawów zdecyduje, czy pacjent kwalifikuje się do terapii konopnej, czy istnieją przeciwwskazania, które uniemożliwiają jej rozpoczęcie. 

Specjalista zajmujący się leczeniem medyczną marihuaną dobierze również właściwe odmiany konopi i zaproponuje najlepsze dawkowanie, które pomoże zmniejszyć dolegliwości i przyniesie najlepsze rezultaty dla pacjenta. 

Podsumowanie

Wypalenie zawodowe niekorzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie, prowadząc do wyczerpania i wystąpienia szeregu nieprzyjemnych objawów, takich jak problemy ze snem, bóle głowy, czy utrata przyjemności z życia. 

Medyczna marihuana może pomóc w łagodzeniu dolegliwości związanych z wypaleniem zawodowym z dobrym skutkiem. Zawarte w niej substancje są skuteczne w odprężaniu organizmu, zmniejszaniu stresu i podnoszeniu energii. 

Dzięki dobraniu odpowiednich odmian marihuany medycznej i właściwemu dawkowaniu, terapia konopna może przyspieszyć zdrowienie i poprawić samopoczucie, które w wyniku wypalenia zawodowego jest znacząco obniżone.