add a heading (14)

Medyczna marihuana a zespół sztywnego człowieka – przyczyny, objawy, leczenie

Publikacja: 8 listopada, 2023

Medyczna marihuana wykorzystywana jest w leczeniu coraz większej ilości schorzeń. Czy jej zastosowanie przynosi również poprawę w zespole sztywnego człowieka, chorobie, która obejmuje ból i sztywność stawów. Sprawdź, czy terapia medyczną marihuaną może wspomóc leczenie zespołu sztywnego człowieka i które z objawów tego schorzenia jest w stanie uśmierzyć. Czym jest zespół sztywnego człowieka? Zespół sztywnego […]

Medyczna marihuana wykorzystywana jest w leczeniu coraz większej ilości schorzeń. Czy jej zastosowanie przynosi również poprawę w zespole sztywnego człowieka, chorobie, która obejmuje ból i sztywność stawów. Sprawdź, czy terapia medyczną marihuaną może wspomóc leczenie zespołu sztywnego człowieka i które z objawów tego schorzenia jest w stanie uśmierzyć.

Czym jest zespół sztywnego człowieka?

Zespół sztywnego człowieka (stiff-person syndrome, SPS) to rzadka choroba o podłożu neurologicznym, polegająca na postępującej sztywności mięśni, która początkowo obejmuje brzuch i odcinek lędźwiowy kręgosłupa, a wraz z postępem schorzenia zaczyna rozprzestrzeniać się na inne grupy mięśniowe. 

Kiedyś choroba ta była określana jako zespół sztywnego mężczyzny. Jednak w związku z tym, że przypadłość dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, to nazwę zmieniono na zespół sztywnego człowieka. 

Przyczyny zespołu sztywnego człowieka

Jak dotąd, dokładna przyczyna choroby nie została poznana. Jednak według naukowców, zespół sztywnego człowieka może być związany z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu układu immunologicznego, ponieważ u pacjentów często obserwuje się współwystępowanie również innych chorób autoimmunologicznych. 

U niektórych osób choroba może przyjąć postać kryptogenną, co oznacza, że zespół sztywności człowieka nie ma konkretnej przyczyny. Istnieje również postać choroby paraneoplastyczna, której towarzyszy nowotwór, np. jelita grubego, płuc, piersi czy tarczycy.

Objawy zespołu sztywnego człowieka

Zespół sztywnego człowieka obejmuje całe ciało i niekorzystnie wpływa na jakość życia pacjentów, utrudniając wykonywanie codziennych czynności. 

Do jego głównych objawów zalicza się:

  • sztywność mięśni i stawów, 
  • kurcze mięśni,
  • przewlekły ból mięśni.

Na początku choroby występujące dolegliwości obejmują sztywność mięśni brzucha i odcinka lędźwiowego. Następnie ból i sztywność zaczynają występować w obrębie klatki piersiowej, mięśni kończyn dolnych i górnych. Dodatkowo pojawia się nadwrażliwość na dźwięk i dotyk. 

Dolegliwości utrudniają utrzymywanie równowagi, poruszanie się i prowadzą do niestabilności postawy oraz częstych upadków. Wraz z postępem choroby pacjent staje się niezdolny do samodzielnego chodzenia, siedzenia czy stania. 

Ponadto pogorszenie jakości życia przyczynia się do rozwoju depresji i zaburzeń lękowych.

Zespół sztywnego człowieka – diagnostyka i leczenie

Diagnoza zespołu sztywnego człowieka stawiana jest na podstawie występujących dolegliwości, historii choroby i badania fizykalnego. Dodatkowo wykonuje się badanie krwi na obecność przeciwciał przeciwko GAD-65 i EMG, czyli elektromiografię, umożliwiającą rejestrację aktywności elektrycznej mięśni szkieletowych. 

Leczenie zespołu sztywnego człowieka polega na łagodzeniu objawów i zapobieganiu im poprzez podawanie preparatów leczniczych takich jak benzodiazepiny. Ich regularne przyjmowanie korzystnie wpływa na zmniejszenie bólu i uczucie sztywności mięśni, co poprawia codzienne funkcjonowanie. 

Dobre rezultaty przynosi również podawanie baklofenu czy kwasu walproinowego. Inną możliwością leczenia jest terapia medyczną marihuaną. 

Leczenie zespołu sztywnego człowieka a medyczna marihuana

Niestety nie ma dostępnych zbyt wielu badań dotyczących tego, jak marihuana medyczna wpływa na zespół sztywnego człowieka. Jednak korzystne działanie kannabinoidów w przypadku przewlekłego bólu czy sztywności mięśni może sugerować, że ich podawanie będzie łagodzić objawy tego schorzenia. 

W jednym z badań z 2009 roku sprawdzono, jak THC i CBD wpływają na osobę cierpiącą na zespół sztywnego człowieka. Co ważne, pacjent nie posiadał współistniejących chorób, w tym nowotworów, zespołów paranowotworowych i innych schorzeń autoimmunologicznych, co zostało potwierdzone zarówno w wynikach surowicy, jak i płynie mózgowo-rdzeniowym. 

Osoba z zespołem sztywności mięśni poruszała się na wózku inwalidzkim i stała wyłącznie przy wsparciu. Ze względu na brak efektów tradycyjnej farmakoterapii zdecydowano się włączyć leczenie za pomocą sprayu do stosowania na błonę śluzową, zawierającego THC i CBD. 

Pacjent mógł dostosowywać dawkę w zależności od tego, jak się czuł na co dzień, co sprawiło, że w sytuacjach stresowych potrzebował medyczną marihuanę aż 6 razy w ciągu dnia, a w normalne dni nieco mniej. 

Dzięki medycznej marihuanie udało się:

  • zmniejszyć ból,
  • rozluźnić mięśnie,
  • polepszyć samopoczucie,
  • zredukować lęk i objawy depresyjne,
  • usprawnić funkcjonowanie pacjenta.

Ponadto po 14 miesiącach od momentu zastosowania medycznej marihuany znacznie poprawiła się mobilność pacjenta i jego komfort życia. 

Podsumowanie

Medyczna marihuana może wspomagać leczenie zespołu sztywnego człowieka i innych chorób o podłożu neurologicznym. Skutecznie łagodzi ból, sztywność mięśni, a także poprawia samopoczucie, zmniejszając stany lękowe i depresyjne, co przekłada się na polepszenie jakości życia pacjenta.

Jednak potrzeba więcej badań dotyczących tego, jak stosowanie medycznej marihuany wpływa na leczenie zespołu sztywności człowieka, które wskażą konkretne dawki i odmiany konopi medycznych, najbardziej skutecznych w przypadku tej choroby.