Grafika, na białym tle czarny napis: Zdrowie jamy ustnej a marihuana oraz zielone logo Medicana Centrum Terapii  Marihuana Lecznicza w lewym dolnym rogu.
Aktualność

Medyczna marihuana a zdrowie jamy ustnej

Publikacja: 6 czerwca, 2022

W ciągu ostatnich kilku lat, obserwuje się wyraźny wzrost stosowania marihuany medycznej. Niestety oprócz korzystnych efektów zdrowotnych, pacjenci zgłaszają również działania niepożądane. Czy konopie zwiększają ryzyko chorób jamy ustnej? Sprawdź, co na ten temat mówią badania.

Od momentu legalizacji medycznej marihuany, coraz więcej pacjentów decyduje się na skorzystanie z właściwości terapii konopnej. Pacjenci stosujący konopie indyjskie przewlekle, muszą się liczyć, że oprócz poprawy stanu zdrowia, jak każdy lek, również marihuana może powodować skutki uboczne. Na szczęście nie są one tak poważne, jak działania niepożądane pojawiające się po zastosowaniu tradycyjnej farmakoterapii.

Poniżej przedstawiamy przegląd badań dotyczących marihuany i zdrowia jamy ustnej. 

Wpływ kannabinoidów na jamę ustną

Stosowanie medycznej marihuany wpływa na stan zdrowia jamy ustnej. Niektóre badania wykazały, że palenie konopi może narazić pacjentów na zwiększone ryzyko:

  • suchości jamy ustnej,
  • próchnicy zębów,
  • chorób tkanek miękkich,
  • chorób przyzębia,
  • raka jamy ustnej.

Może być to spowodowane zmianami w fizjologii środowiska jamy ustnej i dodatkowymi czynnikami osobniczymi (geny) oraz środowiskowymi. 

Z drugiej strony, marihuana korzystnie wpływa na stan jamy ustnej. Zmniejsza stan zapalny i zapobiega powstawaniu ubytków. Ponadto pomaga wielu pacjentom w zmniejszaniu bólu podczas znieczulenia stomatologicznego oraz postępowania operacyjnego w obszarze jamy ustnej. 

Suchość w jamie ustnej

Jednym z najczęściej obserwowanych skutków ubocznych po zastosowaniu marihuany jest suchość w jamie ustnej. Konopie lecznicze zmniejszają przepływ śliny, co spowodowane jest działaniem THC. THC za pośrednictwem receptorów układu endokannabinoidowego, wpływa na przekaźnictwo cholinergiczne gruczołów ślinowych, co prowadzi do zmniejszonej produkcji śliny przez ślinianki. Przewlekłe stosowanie leczniczej marihuany zwiększa tym samym ryzyko kserostomii – choroby związanej z suchością jamy ustnej. 

Próchnica

W jednym z badań wykazano, że stosowanie medycznej marihuany wiąże się ze zwiększoną częstością występowania próchnicy. Jednak nie wzięto pod uwagę dodatkowych czynników, takich jak niedostateczna higiena jamy ustnej czy wyższa liczba płytki nazębnej, przed rozpoczęciem badania. 

Choroby przyzębia

Niektóre z badań sugerują, że przewlekłe stosowanie konopi leczniczych zwiększa ryzyko chorób przyzębia, w tym leukoplakii, przerostu dziąseł, zaniku kości wyrostka zębodołowego i zapalenia dziąseł. Jednak część badanych paliła również papierosy, które są ściśle związane z tego typu chorobami, co sprawia, że wyników badań nie można uznać za wiarygodne. 

W innych badaniach wykazano, że kannabinoidy chronią przed chorobami przyzębia, ponieważ kannabinoidy, takie jak THC i CBD, zmniejszają działanie prozapalne cytokin i zapobiegają powstawaniu ubytków w obszarze furkacji (przestrzeni międzykorzeniowej w obrębie zębów wielokorzeniowych). 

Nie należy również zapominać o roli układu endokannabinoidowego w gojeniu przyzębia. Aktywacja receptorów CB1 i CB2 przez kannabinoidy, pobudza proliferację fibroblastów w gojeniu przyzębia. 

Rak jamy ustnej

Nie ma dokładnych badań jednoznacznie stwierdzających, że stosowanie medycznej marihuany powoduje raka jamy ustnej. Niektórzy naukowcy sugerują, że konopie indyjskie zwiększają ryzyko dysplazji nabłonka błony śluzowej policzka. Dodatkowo dym wdychany podczas palenia, zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka jamy ustnej, ponieważ zawiera podobne substancje rakotwórcze jak dym tytoniowy. Jednak nie wzięto pod uwagę innych czynników oraz innych metod podawania medycznej marihuany.

Z kolei inne badania wskazują konopie medyczne jako potencjalny środek w leczeniu kilku typów nowotworów, m.in. nowotworu jamy ustnej. Kannabinoidy posiadają zdolność zmniejszania rozwoju komórek rakowych i wzrostu guza. 

Inne choroby jamy ustnej

Palenie konopi może powodować zmiany w tkance miękkiej jamy ustnej. Zaobserwowano, że u palaczy marihuany częściej występuje zapalenie jamy ustnej, które spowodowane jest wysoką temperaturą dymu. Dodatkowo wykazano, że ze względu na złą higienę jamy ustnej oraz niedobory żywieniowe, osoby przewlekle stosujące konopie indyjskie są bardziej podatne na infekcje Candida albicans.

W badaniu przeprowadzonym przez Holdcrofta i jego wspólników, pacjentom po poważnych operacjach, podano kapsułki z THC i CBD. Pacjenci zgłaszali wyraźne zmniejszenie bólu, poprawę nastroju i co najważniejsze, wydłużył się czas podania silnych leków przeciwbólowych. To badanie wskazuje na potencjał wykorzystania medycznej marihuany w zabiegach stomatologicznych np. ekstrakcji zęba.

Podsumowanie

Dotychczas przeprowadzone badania dotyczące negatywnego wpływu na zdrowie jamy ustnej są sprzeczne i niewystarczające do tego, aby potwierdzić zależność między spożywaniem marihuany a występowaniem chorób jamy ustnej. Ponadto brano pod uwagę tylko jeden sposób stosowania konopi indyjskich – palenie, podczas którego dochodzi do wydzielania się szkodliwych substancji, obciążenia układu oddechowego oraz zmniejszenia właściwości substancji aktywnych zawartych w marihuanie. Dodatkowo brak podstawowych danych, takich jak czynniki osobnicze i szczegóły dotyczące stosowania marihuany, sprawiają, że badania wydają się mocno ograniczone. 

Potrzebne są nowe, dobrze zaprojektowane badania, które wezmą pod uwagę wiele czynników i dokładnie określą dawkę, sposób podania i długość stosowania marihuany leczniczej. Miejmy nadzieję, że przyszłe doniesienia naukowców będą bardziej precyzyjne i pomogą dokładniej określić rolę i bezpieczeństwo stosowania kannabinoidów w chorobach jamy ustnej.