Czy medyczna marihuana może pomóc w poprawie objawów bezdechu sennego? Okazuje się, że tak. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak marihuana medyczna wpływa na problemy z utrzymaniem snu i jak może pomóc w przypadku bezdechu sennego.
Czym jest bezdech senny?
Obturacyjny bezdech senny (OBS) to choroba, która jest związana z powtarzającym się kilkanaście lub kilkadziesiąt razy w ciągu godziny snu zatrzymaniem oddechu lub jego znacznym spłyceniu (hipowentylacji). Często do takiego zjawiska dochodzi mimo prawidłowej, a czasami nawet wzmożonej pracy mięśni, które odpowiadają za oddychanie.
Niestety bezdech senny prowadzi do wielu problemów zdrowotnych, w tym przewlekłego zmęczenia, problemów z koncentracją, rozdrażnienia, a nawet nadciśnienia tętniczego. Dlatego istotne jest szybkie zdiagnozowanie choroby i podjęcie właściwego leczenia.
Co istotne, aby potwierdzić bezdech senny, epizod zatrzymania oddechu lub jego spłycenia musi utrzymywać się dłużej niż 10 sekund.
Przyczyny bezdechu sennego
Przyczyny zaburzeń snu, w tym bezdechu sennego, mogą być różne. To sprawia, że OBS nie jest chorobą jednorodną. Jej głównym podłożem jest zwężenie górnych dróg oddechowych na poziomie gardła, co zatrzymuje przepływ powietrza i powoduje chwilowe niedotlenienie.
Jest to spowodowane zmniejszeniem napięcia mięśniowego, które może pojawić się w wyniku wad anatomicznych, np. krzywej przegrody nosowej, nieprawidłowej budowy żuchwy, przerostu migdałków, wąskich dróg oddechowych czy zbyt słabych mięśni budujących podniebienie.
Ryzyko zachorowania na bezdech senny rośnie również u osób:
- cierpiących na niedoczynność tarczycy,
- chorujących na nadciśnienie tętnicze,
- objadających się na noc,
- palących papierosy,
- z nadwagą i otyłością,
- zmagających się z akromegalią.
Objawy bezdechu sennego
Obturacyjny bezdech senny wiąże się z objawami nie tylko w ciągu nocy, ponieważ skutki zatrzymania lub spłycenia oddechu wpływają również na funkcjonowanie i samopoczucie w ciągu dnia.
Najczęstsze objawy nocne bezdechu sennego u dorosłych to:
- bezdech,
- ból w klatce piersiowej,
- częste i nagłe wybudzenia w nocy (zaburzenia snu),
- duszność,
- głośne chrapanie przeplatane momentami ciszy,
- kołatanie serca,
- nocne zgrzytanie zębami,
- przebudzanie się i uczucie niepokoju i/lub lęku,
- suchość w jamie ustnej,
- trudności z zaśnięciem po wybudzeniu,
- wzmożona aktywność ruchowa podczas snu,
- zgaga,
- zwiększona potliwość nocna.
Dodatkowe objawy u chorych na OBS mogące pojawić się w ciągu dnia to:
- apatia,
- nadmierna senność,
- osłabione libido,
- poranny ból głowy,
- rozdrażnienie,
- wahania nastroju.
- zaburzenia pamięci i koncentracji.
Co istotne, zaobserwowano, że u osób cierpiących na obturacyjny bezdech senny zwiększa się także ryzyko spowodowania wypadku komunikacyjnego. Według statystyk dzieje się to około 2-7 razy częściej w porównaniu do osób zdrowych, co jest związane z osłabioną koncentracją i nadmierną sennością w ciągu dnia.
Leczenie bezdechu sennego
Styl życia
W leczeniu bezdechu sennego podstawą są zmiany stylu życia, takie jak dbanie o właściwą masę ciała, regularna aktywność fizyczna, unikanie palenia papierosów i picia alkoholu oraz kładzenie się do łóżka i wstawanie o stałej porze, co korzystnie wpływa na naturalny rytm dobowy.
Takie zmiany powinny być również podstawą w leczeniu zaburzeń snu, takich jak bezsenność, niedobór snu (hiposomnia), zaburzenia rytmu snu i czuwania czy parasomnie (zaburzenia przysenne), ponieważ przynoszą poprawę jakości snu i wydłużenie czasu jego trwania.
Farmakologia
Leczenie farmakologiczne nie przynosi niestety w tym przypadku oczekiwanych rezultatów. Jednak rozwiązaniem może być zastosowanie aparatu na bezdech senny, który jest połączony ze specjalną maską, która ma utrzymać stałe i dodatnie wartości ciśnienia. To pozwala zachować drożność dróg oddechowych i zmniejszyć ryzyko chrapania.
Leczenie chirurgiczne
U niektórych osób koniecznie jest usunięcie przyczyny zablokowania oddechu za pomocą małoinwazyjnego leczenia chirurgicznego, takiego jak m.in.:
- konchoplastyka – zmniejszenie objętości małżowin nosowych;
- septoplastyka – wewnątrznosowa korekta zdeformowanej części chrzęstnej i/lub kostnej przegrody nosowej;
- tonsillotomia – zabieg polegający na usunięciu przerośniętych części migdałków podniebiennych wystających poza łuki podniebienne.
Domowe sposoby na bezdech senny
Szybkim i skutecznym sposobem na bezdech senny może być przyjęcie pozycji, która utrudnia chrapanie, czyli położenie się w pozycji bocznej lub na brzuchu. Pomocne może się również okazać zwiększenie wilgotności powietrza, np. za pomocą powieszenia mokrych ręczników na kaloryferze lub użycie jonizatora.
Powikłania obturacyjnego bezdechu sennego
Nieleczony obturacyjny bezdech senny niesie za sobą wiele niekorzystnych skutków zdrowotnych. Wśród nich wymienia się choroby takie jak:
- choroba niedokrwienna,
- cukrzyca typu 2,
- depresja,
- nadciśnienie płucne,
- nadciśnienie tętnicze,
- niewydolność serca,
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- udar mózgu,
- zaburzenia rytmu serca,
- zawał serca,
- zespół metaboliczny.
Z bezdechem sennym związany jest również nagły zgon pacjenta, który wiąże się głównie z powikłaniami sercowo-naczyniowymi. Jest to obserwowane przede wszystkim u pacjentów cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.
Medyczna marihuana w leczeniu bezdechu sennego
Medyczna marihuana jest coraz częściej wykorzystywana w terapii różnego rodzaju chorób. Świetnie oddziałuje na napady drgawkowe, nudności i wymioty spowodowane chemioterapią, przewlekły ból, stany zapalne, zaburzenia lękowe czy zespół niespokojnych nóg.
Coraz częściej marihuana medyczna jest także zalecana w leczeniu bezsenności i w innych zaburzeniach snu, jak hipersomnia (odczuwanie wzmożonej senności pomimo przespanej nocy), narkolepsja (nadmierna senność w ciągu dnia) czy zaburzenia rytmu snu i czuwania, które są spowodowane pracą zmianową.
W związku z tym terapia konopiami może również pomóc na bezdech senny, przyczyniając się m.in. do spokojniejszego snu i uspokojenia, a także korzystnie wpływając na jakość snu.
Terapia konopna na problemy z zaburzeniami snu – badania
W przypadku bezdechu sennego, jedno badanie przeprowadzone przez zespół naukowców z University of Illinois w Chicago, które zostało opublikowane w czasopiśmie Respiratory Physiology & Neurobiology wykazało, że syntetyczny kannabinoid o podobnym działaniu do tetrahydrokannabinolu (THC) pomaga kontrolować mięśnie dróg oddechowych podczas snu. Może również zmniejszyć płytki i tymczasowo przerywany oddech bezdechu sennego.
Jednak długoterminowa tolerancja i bezpieczeństwo ekstraktu z syntetycznych konopi (dronabinol), nie została do końca poznana. Co więcej, leczenie wykazało również łagodne działania niepożądane, takie jak m.in. senność w ciągu dnia. Warto zdawać sobie z tego sprawę, decydując się na terapię konopną.
Zastosowanie medycznej marihuany w bezdechu sennym
Biorąc pod uwagę fakt, że syntetyczny dronabinol ma bardzo zbliżone działanie i właściwości do tetrahydrokannabinolu (THC), to można przypuszczać, że składnik zawarty w naturalnych konopiach oferuje podobne lub takie same korzyści, ale bez efektów ubocznych.
Mimo to, chcąc skorzystać z leczenia bezdechu sennego medyczną marihuaną, zawsze należy porozmawiać z lekarzem specjalizującym się w terapii konopnej, ponieważ ma on odpowiednią wiedzę na temat zaburzeń snu i stosowania tego rodzaju leczenia.
Czy regularne palenie marihuany może prowadzić do bezdechu sennego?
Obecnie nie ma dowodów na to, że zażywanie marihuany wpływa na rozwój bezdechu sennego. Jednak warto wybierać odmiany, które działają uspokajająco, a nie pobudzająco, o czym na pewno zdaje sobie sprawę lekarz przepisujący tego rodzaju terapię.
Jednak wykazano, że u niektórych osób cierpiących na bezdech senny, długotrwałe palenie marihuany może nasilać objawy choroby i powodować zapalenie dróg oddechowych, co niekorzystnie wpłynie na sen. Jednak dotyczy to głównie palenia, a nie innych form przyjmowania konopi, takich jak np. waporyzacja.
Medyczna marihuana a bezdech senny – podsumowanie
Terapia medyczną marihuaną jest coraz częściej stosowana do leczenia zaburzeń snu, takich jak bezdech senny, ponieważ pomaga kontrolować mięśnie dróg oddechowych podczas snu, zmniejszając płytki i tymczasowo przerywany oddech.
Jednak badania były przeprowadzone na syntetycznej odmianie kannabinoidu, a nie na naturalnych konopiach. Chociaż dronabinol posiada zbliżone działanie do naturalnie występującego THC w konopiach, to potrzeba dokładniejszych badań, które potwierdzą takie działanie.