Grafika, białe tło z zieloną kreską i czarnym napisem Medyczna marihuana w ciąża i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Aktualność

Czy stosowanie marihuany w ciąży jest bezpieczne?

Publikacja: 22 lutego, 2021

Kobiety w ciąży często skarżą się na silne dolegliwości, takie jak: mdłości, wymioty, wahania nastroju, niepokój czy zaburzenia lękowe. Niestety w tym czasie wiele leków jest niewskazanych ze względu na niebezpieczeństwo jakie niesie ich stosowanie dla płodu. Co z marihuaną? Czy spożywanie marihuany w czasie ciąży wpływa na płód tak jak picie alkoholu? Sprawdź, co na ten temat mówią badania.

Skutki palenia marihuany w ciąży

THC to jedna z substancji psychoaktywnych konopi indyjskich, która przenika przez łożysko i może powodować zaburzenia w rozwoju mózgu, ograniczenie wzrostu płodu oraz niską masę urodzeniową dziecka. Ponadto wykazano, że u dzieci matek, które używały marihuany w czasie ciąży, istnieje większe ryzyko przedwczesnego porodu (przed 37 tygodniem ciąży), rozwoju psychopatologii i wystąpienia zaburzeń autystycznych.

Z drugiej strony niektóre badania wykazały, że nie ma różnic rozwojowych pomiędzy dziećmi, których matki potwierdzały używanie marihuany w czasie ciąży, a dziećmi matek nie mających kontaktu z marihuaną.

Jednak ze względu na brak jednoznacznych informacji dotyczących tego, jak działanie marihuany w trakcie ciąży wpływa na dzieci, odradza się kobietom używania marihuany w tym szczególnym okresie ich życia.

Stosowanie CBD w czasie ciąży i podczas karmienia piersią

Co więcej, może wpływać na tworzenie się nowych połączeń nerwowych w mózgu dziecka. Jednak ze względu na brak badań potwierdzających bezpieczeństwo, nie zaleca się stosowania CBD w ciąży i podczas karmienia piersią.

Marihuana w ciąży – za i przeciw

Odradza się kobietom w ciąży zażywanie marihuany ze względu na brak wystarczających badań dotyczących bezpieczeństwa i ewentualnych szkód, które może powodować jej przyjmowanie. Istniejące prace naukowe nie dają jednoznacznych odpowiedzi.

Część z nich udowadnia negatywny wpływ marihuany przez matkę na rozwój dziecka, a część wykazuje brak różnic w rozwoju dzieci.

Palenie marihuany w ciąży – badania nad bezpieczeństwem

Badania dotyczące stosowania konopi przez kobiety ciężarne są uznawane za nieetyczne, dlatego przeprowadza się niewiele badań tego rodzaju. Ponadto podczas ciąży, w organizmie zachodzi wiele procesów, które mogą przebiegać u każdej kobiety inaczej i wpływać na końcowy wynik.

Wiele z badań jest również drogich i zajmuje kilka, a czasami nawet kilkanaście lat, więc jest to po prostu mało opłacalne dla wielu instytucji badawczych.

Spożywanie marihuany w ciąży – podsumowanie

Istnieje niewiele badań przeprowadzonych na kobietach w ciąży (szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży) i związanych z paleniem marihuany, dlatego nie zaleca się używania konopi w czasie ciąży i podczas karmienia piersią.

Więcej informacji znajdziesz w tym artykule:

Czy można stosować marihuanę w ciąży i podczas karmienia piersią?