Grafika, białe tło z zieloną linią, czarnym napisem Nowoczesne leczenie migreny i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Migrena

Nowoczesne leczenie migreny medyczną marihuaną

Publikacja: 18 lutego, 2021

Skuteczność konopi w leczeniu migreny związana jest z działaniem kannabinoidów, takich jak CBD i THC. Fitokannabinoidy aktywują receptory CB1 i CB2 układu endokannabinoidowego, co powoduje m.in. przywrócenie homeostazy organizmu oraz zmniejszenie stanu zapalnego, który odpowiada za ból. Ponadto ekstrakty konopne łagodzą również inne dolegliwości związane z migreną oraz towarzyszącą jej aurą.

Migrena to rodzaj silnego, napadowego bólu głowy, który występuje najczęściej po jednej stronie i jest określany jako pulsujący. W ponad 20% przypadkach towarzyszy mu również aura, czyli zbiór objawów neurologicznych, które występują na około godziny przed napadem migreny. Choroba dotyka częściej kobiet niż mężczyzn i około 5% dzieci. Utrudnia normalne funkcjonowanie i wyłącza chorego z codziennego funkcjonowania. Jedynym ratunkiem dla osoby chorującej na migrenę jest podjęcie właściwego leczenia.

Grafika z napisem Migrena oraz danymi: w Polsce 26,1% populacji cierpi na bóle migrenowe, co stanowi ponad 8,1 mln osób zmagających się z migreną. Logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Migrena statystyka Polska

Leczenie migreny

Leczenie migreny obejmuje przede wszystkim leki przeciwbólowe oraz tryptany, które przerywają jej napad. Najlepsze efekty terapii farmakologicznej widoczne są po podaniu leków do godziny po wystąpieniu pierwszych objawów migreny. Jedną z metod leczenie może być również toksyna botulinowa, którą wstrzykuje się w mięśnie. Jednak każda z tych metod jest związania z licznymi działaniami niepożądanymi, które dla wielu pacjentów przewyższają korzyści płynące z podania leków.

Konopie a migrena

Migrena jest związana z zaburzeniami w funkcjonowaniu układu endokannabinoidowego. Może być również spowodowana niedoborami endokannabinoidów. Efekty ze stosowania konopi w napadach migrenowych wiążą się z działaniem fitokannabinoidów zawartych w konopiach, takich jak THC i CBD. Kannabinoidy łączą się z receptorami CB1 i CB2 układu endokannabinoidowego, co zmniejsza stan zapalny, który odpowiada za ból. Co więcej, kannabinoidy przywracają równowagę w układu, co powoduje korzyści związane również z innymi symptomami migrenowymi, m.in. nudnościami i wymiotami.

Stosowanie medycznej marihuany w leczeniu migreny

Przeprowadzone badania dotyczące wpływu marihuany w leczeniu napadów migrenowych wykazują korzyści z jej długotrwałego stosowania. Ponad 80% pacjentów potwierdza zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz spadek liczby napadów migreny. Dodatkowo marihuana łagodzi inne objawy, takie jak nudności i wymioty. Istotną zaletą przemawiającą na korzyść konopi jest również przerwanie ataku migreny i złagodzenie towarzyszących dolegliwości w momencie jej podania.