Grafika, białe tło z zieloną linią, czarnym napisem Nowoczesne leczenie migreny i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Migrena

Nowoczesne leczenie migreny medyczną marihuaną

Publikacja: 18 lutego, 2021

Skuteczność konopi w leczeniu migreny związana jest z działaniem kannabinoidów, takich jak CBD i THC. Fitokannabinoidy aktywują receptory CB1 i CB2 układu endokannabinoidowego, co powoduje m.in. przywrócenie homeostazy organizmu oraz zmniejszenie stanu zapalnego, który odpowiada za ból głowy. Ponadto ekstrakty konopne łagodzą również inne dolegliwości związane z migreną oraz towarzyszącą jej aurą. Sprawdź, czym jest migrenowy ból głowy i w jaki sposób medyczna marihuana łagodzi migreny.

Migrenowe bóle głowy – co to jest?

Migrena to rodzaj silnego, napadowego bólu głowy, który występuje najczęściej po jednej stronie i jest określany jako pulsujący. W ponad 20% przypadkach towarzyszy mu również aura, czyli zbiór objawów neurologicznych, które występują na około godziny przed napadem migreny.

Ta choroba przewlekła dotyka częściej kobiet niż mężczyzn i około 5% dzieci, a objawy migreny utrudniają normalne funkcjonowanie i wyłączają chorego z codziennego życia. Jedynym ratunkiem dla osoby chorującej na migrenę, jest podjęcie właściwego leczenia.

Grafika z napisem Migrena oraz danymi: w Polsce 26,1% populacji cierpi na bóle migrenowe, co stanowi ponad 8,1 mln osób zmagających się z migreną. Logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Migrena statystyka Polska

Przyczyny migreny

Jedną z głównych przyczyn powstawania bólów głowy typu migrenowego jest skurcz naczyń wewnątrzczaszkowych. Niekiedy dochodzi również do ich wtórnego odruchowego rozszerzenia, co może przyczyniać się do powstania aury.

Kolejną przyczyną mogącą wywołać napady migreny jest nieprawidłowa reakcja mózgu na bodźce zewnętrzne, takie jak np. dźwięk, światło czy zapach.

Leczenie migreny

W leczeniu migrenowych bólów głowy stosuje się przede wszystkim leki przeciwbólowe oraz tryptany, które przerywają jej napad. Najlepsze efekty terapii farmakologicznej widoczne są po podaniu leków do godziny po wystąpieniu pierwszych objawów migreny.

Na łagodzenie bólu głowy pomaga również toksyna botulinowa, którą wstrzykuje się w mięśnie. Jednak każda z tych metod jest związania z licznymi działaniami niepożądanymi, które dla wielu pacjentów przewyższają korzyści płynące z podania leków.

Konopie a migrena

Migrena jest związana z zaburzeniami w funkcjonowaniu układu endokannabinoidowego. Może być również spowodowana niedoborami endokannabinoidów, które mogą być wyrównane poprzez medyczną marihuanę.

Efekty ze stosowania konopi w napadach migrenowych wiążą się z działaniem fitokannabinoidów zawartych w konopiach, takich jak THC i CBD. Kannabinoidy łączą się z receptorami CB1 i CB2 układu endokannabinoidowego, co zmniejsza stan zapalny, który odpowiada za ból.

Co więcej, kannabinoidy przywracają równowagę układu endokannabinoidowego, co powoduje korzyści związane również z innymi symptomami migrenowymi, m.in. nudnościami i wymiotami.

Stosowanie medycznej marihuany w leczeniu migreny – podsumowanie

Przeprowadzone badania dotyczące wpływu marihuany w leczeniu napadów migrenowych wykazują korzyści z jej długotrwałego stosowania. Ponad 80% pacjentów, którzy stosowali konopie lecznicze w celu przerwania napadu migreny, potwierdza jej działanie. Dodatkowo marihuana łagodzi inne objawy, takie jak nudności i wymioty.

Istotną zaletą przemawiającą na korzyść konopi jest również przerwanie ataku migreny i złagodzenie towarzyszących dolegliwości w momencie jej podania. Dlatego stosowanie marihuany medycznej w przypadku migreny może być pomocne dla wielu pacjentów.