Grafika, białe tło z zieloną linią, czarnym napisem Medyczna marihuana a fibromialgia i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Fibromialgia

Medyczna marihuana w leczeniu fibromialgii

Publikacja: 4 lutego, 2021

Nowe badanie opublikowane przez naukowców ze Szpitala Uniwersyteckiego Luigi Sacco w Mediolanie we Włoszech, sugeruje, że medyczna marihuana może być skuteczna w leczeniu objawów fibromialgii.

Czym jest fibromialgia?

Fibromialgia jest chorobą związaną z nieprawidłowym odczuwaniem bólu. W praktyce oznacza to, że pacjent stale doświadcza bólu danej części ciała, bez poważnej przyczyny. Jest to schorzenie psychosomatyczne, związane bardziej z psychiką, niż stanem fizycznym organizmu. Na szczęście ostatnie doniesienia z Mediolanu dowodzą, że medyczna marihuana znacznie poprawia jakość życia chorych na fibromialgię.

Objawy fibromialgii

Najczęstsze typowe objawy fibromialgii to:

  • ból mięśni (szczególnie ból nóg)
  • bóle stawów,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • zaburzenia snu,
  • problemy z koncentracją.

Fibromialgia często współwystępuje również z innymi chorobami, takimi jak zespół jelita drażliwego, depresja czy chroniczny zespół zmęczenia.

Leczenie fibromialgii medyczną marihuaną

Jak donosi badanieAdding medical cannabis to standard analgesic treatment for fibromyalgia: a prospective observational study” opublikowane w Clinical and Experimental Rheumatology z 2020 roku, medyczna marihuana przynosi ulgę chorym na fibromialgię.

Ponad 100 pacjentom cierpiącym na fibromialgię podano dwa rodzaje olejów z konopi – jeden z wysokim stężeniem THC, a drugi zrównoważoną mieszanką THC i CBD. Pacjenci byli monitorowani przez okres sześciu miesięcy, w ciągu których zostali poproszeni o zmierzenie nasilenia objawów obejmujących:

W trakcie analizy przy użyciu kwestionariusza fibromialgii (FIQR) uwzględniającego rodzaje bólu, pacjenci regularnie opisywali swoje doświadczenia. Wielu z nich zauważyło znaczne zmniejszenie objawów, w tym:

  • 44 proc. pacjentów zgłosiło redukcję problemów ze snem,
  • 33 proc. zauważyło poprawę wyników FIQR (odczuwania bólu przy fibromialgii),
  • 42,4 proc. stwierdziło, że leczenie pomogło w lęku,
  • 50 proc. z nich, stwierdziło, że olej podany podczas badania pomógł im w depresji.

Ponadto 47 proc. uczestników zmniejszyło lub zaprzestało przyjmować silne leki przeciwbólowe w trakcie badania, co zredukowało skutki uboczne i poprawiło ich ogólne samopoczucie.

Wnioski z badania wykorzystującego medyczną marihuanę w fibromialgii

Niniejsze badanie obserwacyjne pokazuje, że wspomagająca terapia medyczną marihuaną oferuje potencjalną korzyść kliniczną u pacjentów z fibromialgią, zwłaszcza u osób z zaburzeniami snu. Co ciekawe, poprawa kliniczna była odwrotnie skorelowana z BMI. Odsetek retencji i zmiany w skojarzonej terapii przeciwbólowej odzwierciedlają skuteczność MCT w poprawie jakości życia pacjentów. Konieczne są dalsze badania w celu potwierdzenia tych danych, identyfikacji podgrup pacjentów z FM reagujących na MCT oraz ustalenia najbardziej odpowiedniego dawkowania i czasu trwania terapii.

Podsumowanie

Marihuana medyczna daje nadzieję chorym na fibromialgie, ponieważ pomaga nie tylko w zmniejszaniu dolegliwości bólowych, ale również ogólnej poprawie jakości życia. Stosowanie marihuany medycznej skutecznie zmniejsza ból przewlekły, redukuje problemy ze snem i zwalcza lęk, który często pojawia się podczas długotrwałego trwania choroby. Jej działanie jest kompleksowe i daje nadzieję wielu pacjentom, szczególnie tym, którzy są oporni na tradycyjne leczenie farmakologiczne.