Grafika, białe tło z zieloną linią, czarnym napisem Medyczna marihuana a fibromialgia i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Fibromialgia

Medyczna marihuana w leczeniu fibromialgii.

Publikacja: 4 lutego, 2021

Nowe badanie opublikowane przez naukowców ze Szpitala Uniwersyteckiego Luigi Sacco w Mediolanie we Włoszech, sugeruje, że medyczna marihuana może być skuteczna w leczeniu objawów fibromialgii.

Fibromialgia jest chorobą związaną z nieprawidłowym odczuwaniem bólu. W praktyce oznacza to, że pacjent stale doświadcza bólu danej części ciała, bez poważnej przyczyny. Jest to schorzenie psychosomatyczne, związane bardziej z psychiką, niż stanem fizycznym organizmu. Na szczęście ostatnie doniesienia z Mediolanu dowodzą, że medyczna marihuana znacznie poprawia jakość życia chorych na fibromialgię.

Badania 102 pacjentów

Jak donosi badanieAdding medical cannabis to standard analgesic treatment for fibromyalgia: a prospective observational study“, opublikowane w Clinical and Experimental Rheumatology z 2020 roku, medyczna marihuana przynosi ulgę chorym.

102 pacjentom z fibromialgią, podano dwa rodzaje olejów z konopi, jeden z wysokim stężeniem THC, a drugi zrównoważoną mieszankę THC i CBD odczuło znaczną ulgę. Pacjenci byli monitorowani przez okres sześciu miesięcy, w ciągu których zostali poproszeni o zmierzenie nasilenia objawów obejmujących:

W trakcie analizy przy użyciu kwestionariusza fibromialgii (FIQR) uwzględniającego rodzaje bólu, pacjenci regularnie opisywali swoje doświadczenia. Wielu z nich zauważyło znaczne zmniejszenie objawów, w tym w:

  • 44 proc. pacjentów zgłosiło redukcję problemów ze snem
  • 33 proc. zauważyło poprawę wyników FIQR (odczuwania bólu przy fibromialgii)
  • 42,4 proc. stwierdziło, że leczenie pomogło w lęku
  • 50 proc. z nich, stwierdziło, że olej podany podczas badania pomógł im w depresji

Ponadto 47 proc. uczestników uznało, że zmniejszyło lub zaprzestało przyjmowania innych terapii przeciwbólowych w trakcie badania.

Wnioski z badania

Niniejsze badanie obserwacyjne pokazuje, że wspomagająca terapia medyczną marihuaną oferuje potencjalną korzyść kliniczną u pacjentów z fibromialgia. Zwłaszcza u osób z zaburzeniami snu. Poprawa kliniczna była odwrotnie skorelowana z BMI. Odsetek retencji i zmiany w skojarzonej terapii przeciwbólowej odzwierciedlają skuteczność MCT w poprawie jakości życia pacjentów. Konieczne są dalsze badania w celu potwierdzenia tych danych, identyfikacji podgrup pacjentów z FM reagujących na MCT oraz ustalenia najbardziej odpowiedniego dawkowania i czasu trwania terapii.

Daje to zatem nadzieję dla chorych w leczeniu fibromialgii, których liczba według różnych danych wynosi od ok. 1 proc. do 4 proc. populacji. Najczęściej pojawia się ona u osób w wieku 30-50 lat, jednak może wystąpić w każdym wieku. Co ciekawe, kobiety zapadają na tę chorobę nawet 3-4 razy częściej, niż mężczyźni.