Grafika, białe tło z zieloną linią, czarnym napisem Konopie i leczenie boreliozy i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Borelioza

Medyczna marihuana w leczeniu boreliozy.

Publikacja: 17 lutego, 2021

Borelioza to wieloukładowa choroba zakaźna, która powstaje na skutek ukłucia kleszcza i zakażenia organizmu bakteriami z grupy krętków Borrelia burgdorferi. Nazywana również krętkowicą kleszczową lub chorobą/boreliozą z Lyme.

Borelioza to choroba zakaźna, która nazywana jest również krętkowicą kleszczową lub chorobą z Lyme. Spowodowana jest ukłuciem kleszcza i wpuszczeniem przez niego śliny lub treści jelitowej, która zawiera bakterie z rodzaju Borrelia burgdorferi. Kleszcz najczęściej wybiera miejsca miękkie, cienkie i dobrze ukrwione. Zwykle są to: pachy, pachwiny, uda, ramiona, pośladki i skóra głowy. W Polsce za zakażenie boreliozą odpowiada kleszcz pospolity.

Grafika, na białym tle czarny napis Borelioza z opisem: W Polsce w 2019 roku na boreliozę zachorowało 20 630 osób a zapadalność na 100.000 ludności wynosi 53,7 i zielonym logo mediana w lewym dolnym rogu.

Objawy choroby z Lyme

Dolegliwości spowodowane boreliozą mogą być bardzo różne i dotyczyć całego organizmu. Najbardziej kojarzonym objawem jest rumień wędrujący, czyli zaczerwieniony obszar skóry zlokalizowany wokół miejsca wkłucia kleszcza. Innymi objawami są m.in.: stan podgorączkowy, gorączka, zmęczenie, zaburzenia pracy serca, zaburzenia narządu wzroku, zapalenie stawów, porażenie nerwu twarzowego.

Leczenie choroby

Po zdiagnozowaniu choroby rozpoczyna się antybiotykoterapię złożoną z kilku antybiotyków. Czas trwania kuracji to zwykle od 14 do 30 dni. Czasami pomimo zakończenia terapii farmakologicznej, pacjenci nadal odczuwają niektóre z objawów boreliozy. W takiej sytuacji pomocna jest medyczna marihuana.

Wpływ marihuany na leczenie boreliozy

Zawarte w konopiach kannabinoidy, takie jak THC i CBD, wykazują wiele efektów terapeutycznych, co sprawia, że są pomocne w leczeniu boreliozy. Działają przeciwbakteryjnie, przeciwbólowo i silnie przeciwzapalnie, co pomaga łagodzić większość objawów związanych z chorobą, a nawet zatrzymać jej postęp. Ponadto zmniejszają uczucie lęku i poprawiają nastrój, co w dużym stopniu poprawia jakość życia pacjentów. Medyczna marihuana korzystnie wpływa również na sen, zmniejsza napady drgawkowe i podnosi poziom energii. Co więcej, naprawia szkody wywołane długą kuracją antybiotykami objawiające się m.in. bólem brzucha, nadwrażliwością na wiele pokarmów czy biegunką.

Zapisz się do newsletter