Grafika, białe tło z zieloną linią, czarnym napisem Konopie i leczenie boreliozy i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Borelioza

Medyczna marihuana w leczeniu boreliozy.

Publikacja: 17 lutego, 2021

Borelioza to wieloukładowa choroba zakaźna, która powstaje na skutek ukłucia kleszcza i zakażenia organizmu bakteriami z grupy krętków Borrelia burgdorferi. Nazywana również krętkowicą kleszczową lub chorobą/boreliozą z Lyme.

Borelioza to choroba zakaźna, która nazywana jest również krętkowicą kleszczową lub chorobą z Lyme. Spowodowana jest przez ukąszenie kleszcza i wpuszczeniem przez niego śliny lub treści jelitowej, która zawiera bakterie z rodzaju Borrelia burgdorferi. Kleszcz najczęściej wybiera miejsca miękkie, cienkie i dobrze ukrwione. Zwykle są to: pachy, pachwiny, uda, ramiona, pośladki i skóra głowy. W Polsce zakażenie boreliozą spowodowane jest przez kleszcza pospolitego.

Grafika, na białym tle czarny napis Borelioza z opisem: W Polsce w 2019 roku na boreliozę zachorowało 20 630 osób a zapadalność na 100.000 ludności wynosi 53,7 i zielonym logo mediana w lewym dolnym rogu.

Objawy choroby z Lyme

Dolegliwości spowodowane boreliozą mogą być bardzo różne i dotyczyć całego organizmu. Najbardziej kojarzonym objawem jest rumień wędrujący, czyli zaczerwieniony obszar skóry zlokalizowany wokół miejsca wkłucia kleszcza.

Innymi objawami są m.in.: stany zapalne, stan podgorączkowy, gorączka, zmęczenie, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia pracy serca, zaburzenia narządu wzroku, ból mięśni, bóle stawów, zapalenie stawów, porażenie nerwu twarzowego.

Skutki boreliozy są bardzo poważne. Wśród nich wymienia się zapalenie opon mózgowo rdzeniowych, porażenie nerwu twarzowego czy zapalenie nerwu wzrokowego.

Leczenie choroby

Po zdiagnozowaniu choroby rozpoczyna się antybiotykoterapię złożoną z kilku antybiotyków. Czas trwania kuracji to zwykle od 14 do 30 dni. Czasami pomimo zakończenia terapii farmakologicznej, pacjenci nadal odczuwają niektóre z objawów boreliozy. W takiej sytuacji pomocna jest medyczna marihuana.

Aby wesprzeć leczenie boreliozy, układ odpornościowy, a także zmniejszyć objawy choroby można również stosować medyczną marihuanę lub inne produkty konopne, np. olejek CBD.

Wpływ marihuany na leczenie boreliozy

Zawarte w konopiach kannabinoidy, takie jak THC i CBD, wykazują wiele efektów terapeutycznych, co sprawia, że są pomocne w leczeniu boreliozy. Działają przeciwbakteryjnie, przeciwbólowo i wykazują silne właściwości przeciwzapalne, co pomaga łagodzić większość objawów związanych z chorobą, a nawet zatrzymać jej postęp. Ponadto zmniejszają uczucie lęku i poprawiają nastrój, co w dużym stopniu poprawia jakość życia pacjentów.

Medyczna marihuana korzystnie wpływa również na sen, zmniejsza napady drgawkowe i podnosi poziom energii. Co więcej, wspomaga przewód pokarmowy naprawiając szkody wywołane długą kuracją antybiotykami objawiające się m.in. bólem brzucha, nadwrażliwością na wiele pokarmów czy biegunką.