Grafika, białe tło z zieloną linią, czarnym napisem Zmniejsza objawy PTSD? i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
PTSD

Medyczna marihuana może zmniejszać objawy PTSD.

Publikacja: 18 stycznia, 2021

Czym jest PTSD? Zespół stresu pourazowego, określany jako PTSD od ang. Posttraumatic Stress Disorder, to zaburzenie psychiatryczne, występujące u osób, które doświadczyły lub były świadkami traumatycznego zdarzenia, takiego jak: klęska żywiołowa, poważny wypadek, akt terrorystyczny, wojna, gwałt, brutalna napaść. PTSD, dotyka wielu ludzi, którzy doświadczyli czegoś przerażającego. Cierpią na nie żołnierze wracających z wojen oraz […]

Czym jest PTSD?

Zespół stresu pourazowego, określany jako PTSD od ang. Posttraumatic Stress Disorder, to zaburzenie psychiatryczne, występujące u osób, które doświadczyły lub były świadkami traumatycznego zdarzenia, takiego jak:

 • klęska żywiołowa,
 • poważny wypadek,
 • akt terrorystyczny,
 • wojna,
 • gwałt,
 • brutalna napaść.

PTSD, dotyka wielu ludzi, którzy doświadczyli czegoś przerażającego. Cierpią na nie żołnierze wracających z wojen oraz świadkowie czy uczestnicy ciężkich wypadków drogowych. Miewają oni: niekontrolowane uporczywe, przerażające myśli związane z tymi wydarzeniami, a także pojawiają się u nich retrospekcje, koszmary senne i niepokój.

Wśród osób cierpiących na PTSD, samobójstwa zdarzają się o wiele częściej, niż u ludzi którzy nie doświadczają tego zaburzenia. Ponadto, naukowcy zauważają, że PTSD dotyka kobiety w około 2x większym stopniu niż mężczyzn, jest to odpowiednio 9,7% do 3,6%.

PTSD

Marihuana medyczna alternatywą dla konwencjonalnych terapii PTSD

Nowe badania, jednoznacznie wykazują, że legalnie dostępne w aptekach produkty otrzymywane z konopi indyjskich rzeczywiście pomagają w leczeniu PTSD.

Jedno z badań objęło 150 mieszkańców Kolorado cierpiących na PTSD, z których większość stanowili weterani wojskowi. Porównywano w nim, co trzy miesiące pacjentów, używających medycznej marihuany z apteki – głównie o wysokiej zawartości THC, z tymi którzy nie używali konopi indyjskich. Naukowcy odkryli, że u tych pacjentów, którzy używali marihuany, nastąpił większy spadek nasilenia objawów PTSD i mieli oni ponad 2,5x większą szansę pozbycia się zespołu stresu pourazowego.

Chociaż badanie miało charakter obserwacyjny i opierało się na samoopisie, wykazało, że marihuana może stanowić znaczącą alternatywę dla konwencjonalnych terapii.

Marihuana medyczna a  nasilenie objawów zespołu stresu pourazowego

Najnowsze badanie wykonane na Washington State University, opublikowano w Journal of Affective Disorders. Sugeruje ono, że marihuana zmniejsza nasilenie objawów zespołu stresu pourazowego w krótkim okresie o ponad połowę. Badanie prowadzone przez Carrie Cuttler, przeanalizowało dane ponad 400 osób. Śledząc zmiany w  objawach PTSD za pomocą “Strainprint” – aplikacji zaprojektowanej tak, aby pomóc użytkownikom określić, jaki rodzaj medycznej marihuany działa najlepiej w przypadku ich objawów.

Grafika, na białym tle czarny napis Medyczna marihuana może zmniejszać obajwy PTSD z opisem: Badanie 404 osób które zmagają się z PTSD. Medyczna marihuana pomogła w zmniejszeniu: drażliwości o 67%, powracających myśli na temat traumatycznych wydarzeń o 62%, niepokoju o 57%, tzw. “flashbacków”, czyli bardzo realnych wspomnień o 51% oraz zielone logo mediana w lewym dolnym rogu.

Uczestnicy badania w ciągu 31 miesięcy korzystali z aplikacji ponad 11 000 razy. Wyniki pokazały, że medyczna marihuana pomogła w zmniejszeniu m.in:

 • drażliwości o 67%
 • powracających myśli na temat traumatycznych wydarzeń o 62%
 • niepokoju o 57%
 • tzw. “flashbacków”, czyli retrospekcji, bardzo realnych wspomnień o 51%

„Konopie indyjskie silnie łagodzą objawy zespołu stresu pourazowego ale mogą nie mieć długoterminowego korzystnego wpływu na stan podstawowy. Wydaje się, że marihuana tymczasowo maskuje objawy, ale gdy okres odurzenia minie, objawy mogą powrócić.”

Oświadczyła Cuttler. 

Badacze przyjrzeli się różnym zmiennym, ale nie znaleźli różnicy w działaniu konopi przy różnych poziomach kannabinoidów THC i CBD. Sugeruje to, że skuteczność kuracji może wynikać z kombinacji kannabinoidów i innych cząsteczek – czyli tak zwanego efektu otoczenia.

„Potrzebujemy więcej badań, które dotyczą całych roślin konopi. To właśnie ich ludzie używają znacznie więcej niż syntetycznych kannabinoidów” – powiedziała Cuttler w komunikacie prasowym.

Marihuana medyczna a epizody depresyjne i myśli samobójcze

Inne badanie opublikowane w zeszłym roku w Journal of Psychopharmacology wykazało, że używanie konopi indyjskich może przyczynić się do zmniejszenia związku między PTSD a ciężkimi stanami depresyjnymi i myślami samobójczymi. Badanie zostało oparte na danych z kanadyjskiego badania zdrowia psychicznego z 2012 roku. Naukowcy z BC Centre on Substance Use oraz University of British Columbia udowodnili, że konopie indyjskie mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwość choroby.

Wybrano 24 089 respondentów z badania statystycznego. 420 osób zgłosiło, że cierpi na PTSD, z czego 106 (28,2 proc.) potwierdziło palenie marihuany w ciągu ostatniego roku. Dla porównania wśród osób nie cierpiących na PTSD, tylko 11,2 proc. stosowało konopie.

Badanie wykazało, że osoby cierpiące na PTSD, które nie używają konopi indyjskich, są:

 • 4,7 razy bardziej narażone na myśli samobójcze,
 • 7 razy bardziej narażone na poważny epizod depresyjny.

Z kolei, badanie przeprowadzone w 2019 r. przez Ministerstwo Zdrowia w Minnesocie wykazało 70% zmniejszenie objawów PTSD u pacjentów biorących udział w programie leczenia konopi indyjskich.

Marihuana medyczna a odczuwanie strachu

Badania na Uniwersytecie w Birmingham przeprowadzone przez doktora Chenchena Song udowodniły, że CBD wykazuje szybkie i długotrwałe działanie wyciszające nawroty pamięci strachu – czyli powracających traumatycznych wspomnień. Jak się okazało, kannabidiol działał zarówno na łagodzenie objawów, które już wystąpiły jak i minimalizował ich nawroty.

Psychiatrzy uważają, że  nawroty stresu pourazowego opierają się na mechanizmach strachu wyuczonego. Oznacza to, że można się go pozbyć przy pomocy środków rozluźniających. Zastosowano przywracające równowagę neurologiczną właściwości CBD. Okazały się być dobrą alternatywą dla, stosowanych dotychczas w tym celu opioidów, które wywoływały u pacjentów wiele niepożądanych skutków ubocznych.

Bazując na najnowszych odkryciach medycznych dotyczących zastosowania medycznej marihuany w leczeniu PTSD wprowadzono zmiany w prawie. W listopadzie 2019 roku, w stanie Nowy Jork podpisano akt prawny, który pozwala chorym cierpiącym na PTSD stosować medyczną marihuanę.

W magazynie New York Daily News znalazła się informacja, iż ten akt  zezwala członkom wybranych grup zawodowych takich  jak: policjanci, strażacy a także weteranom wojennym stosować medyczną marihuanę w leczeniu zespołu stresu pourazowego.