Grafika, białe tło z zieloną linią, czarnym napisem Nowe możliwości w leczeniu nowotworów i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Nowotwór

Konopie i nowe możliwości w leczeniu nowotworów

Publikacja: 18 lutego, 2021

Nowotwory to jedna z najgroźniejszych i najbardziej powszechnych przyczyn śmierci na świecie. Według szacunków stanowi 25% zgonów wśród kobiet i mężczyzn. Rozpoznanie nowotworu nie jest łatwe, szczególnie w początkowym stadium, a zbyt późna diagnoza zmniejsza szansę na przeżycie.

Na szczęście dzięki nowoczesnym metodom leczenia nowotworów, m.in. medycznej marihuanie, możliwe jest polepszenie życia chorego, a nawet wyzdrowienie.

Wpływ medycznej marihuany na nowotwory

Medyczna marihuana ze względu na swoje działanie lecznicze sprawdza się w leczeniu wielu chorób, w tym nowotworów. Doskonale radzi sobie ze zmniejszaniem działań niepożądanych chemio- i radioterapii, takich jak:

  • utrata apetytu
  • spadek masy ciała
  • nudności
  • zmiany nastroju
  • lęki
  • depresja
  • różnego rodzaju ból
  • ogólne zmęczenie

Według badań, medyczna marihuana dzięki kannabinoidom THC i CBD, hamuje rozmnażanie komórek rakowych tzw. G1, czyli raka wysokozróżnicowanego i najlepiej rokującego. Dzięki temu dalszy rozwój raka jest niemożliwy, a liczba produkowanych przez niego szkodliwych toksyn się zmniejsza.

Medyczna marihuana wykazuje również działanie przeciwzapalne, co przyczynia się do zmniejszenia istniejących stanów zapalnych, zapobiegania reakcjom zapalnym w innych częściach ciała oraz łagodzi ból. Chcąc wykorzystać wszystkie właściwości konopi należy wybierać ekstrakty zawierające nie tylko THC i CBD, ale również inne, cenne związki zawarte w marihuanie. Współdziałanie substancji zapewnia lepszy efekt terapeutyczny w przeciwieństwie do pojedynczego syntetycznego kannabinoidu.

Wykorzystanie medycznej marihuany w leczeniu nowotworów

Jak dotąd, medyczna marihuana znalazła zastosowanie w leczeniu nowotworów mózgu, centralnego układu nerwowego, układu pokarmowego, układu płciowego męskiego i żeńskiego oraz chłonnego. Oprócz łagodzenia działań niepożądanych konwencjonalnych metod leczenia oraz objawów nowotworów, dobrze sprawdza się również w opiece paliatywnej korzystnie wpływając na życie chorego.

Dotychczas nie odkryto markerów, które pomogłyby lekarzom określić, którzy pacjenci wyniosą najwięcej korzyści z leczenia medyczną marihuaną. Konieczne są dodatkowe badania, które przyczynią się do rozwoju terapii opartych na kannabinoidach w leczeniu nowotworów złośliwych.

Więcej informacji znajdziesz w tym artykule: Nowotwór. Przyczyny, objawy, leczenie.