Grafika, białe tło z zieloną linią, czarnym napisem Wpływ konopi na choroby serca i nerek i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Aktualność

Jaki wpływ konopie mają na choroby serca i nerek?

Publikacja: 15 stycznia, 2021

Choroby układu krążenia, takie jak np. nadciśnienie tętnicze, odpowiedzialne są za największą liczbę zgonów na świecie. W przypadku przewlekłej choroby nerek np. kłębuszkowego zapalenia nerek, statystyki są dużo lepsze. Coraz częstsze stosowanie konopi sprawia, że naukowcy badają, jak palenie marihuany medycznej wpływa na choroby różnych układów, w tym choroby serca i nerek. Sprawdź, co na ten temat mówią wyniki badań.

Wpływ marihuany na leczenie przewlekłej choroby nerek i chorób serca

Dwa badania naukowe przedstawione na sesjach naukowych American Heart Association wykazały zaskakujące wnioski. Osoby przyjmujące preparaty z konopi indyjskich mogą być bardziej narażone na choroby serca.

Odwrotną sytuację zaobserwowano w przypadku marihuany i jej wpływu na zdrowie nerek. Okazuje się, że pacjentom regularnie przyjmującym medyczną marihuanę w mniejszym stopniu zagraża przewlekła choroba nerek (np. ostre uszkodzenie nerek).

Medyczna marihuana a choroby układu krążenia i niewydolność nerek – badania naukowe

W pierwszym badaniu Not So Harmless: Marijuana Use and In-hospital Outcomes After Percutaneous Coronary Intervention. Insights From the Blue Cross Blue Shield of Michigan Cardiovascular Consortium, analizowano dane 113 477 pacjentów w stanie Michigan.

Zebrano 3903 osób, które stosowały konopie indyjskie i skojarzono je z taką samą liczbą osób dotychczas niestosujących marihuany. Analiza wykazała, że po zabiegu angioplastyki, u 5,2% pacjentów z pierwszej grupy wystąpiło krwawienie, co miało miejsce u tylko 3,4% grupy drugiej. 

Podobną proporcję zaobserwowano w przypadku udaru. Jednakże, naukowcy odkryli również, że osoby stosujące konopie rzadziej chorowali m.in. na nagłą niewydolność nerek.

„Marihuana staje się coraz bardziej dostępna, a pacjenci powinni być świadomi zwiększonego ryzyka związanego z angioplastyką. Chociaż są to zagrożenia, o których należy pamiętać, nie powinny one zniechęcać pacjentów do skorzystania z tej terapii.”

Dr Sang Gune Yoo, rezydent chorób wewnętrznych na University of Michigan

W drugim badaniu, stwierdzono, że 7,2% pacjentów, którzy przyjmowali konopie i przeszli udrażnianie tętnicy po zawale serca, przeszło drugi zawał.

Z drugiej strony okazuje się, że po spożyciu marihuany znacząco obniża ryzyko chorób serca, w tym:

  • nadciśnienia,
  • zawału serca,
  • cukrzycy,
  • wysokiego poziomu cholesterolu.

Podsumowanie

Naukowcy próbują dociec, co spowodowało zastanawiające wyniki tych badań. Zgadzają się co do potrzeby prowadzenia dalszych prac dotyczących wpływu kannabinoidów na choroby serca i związanymi z nimi chorobami nerek.