Grafika, białe tło z zieloną linią, czarnym napisem Związek autyzmy z przyjmowaniem konopi i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Autyzm

Jaki jest związek autyzmu z przyjmowaniem konopi?

Publikacja: 18 lutego, 2021

Czy marihuana może wpływać na częstość występowania niepełnosprawności intelektualnej i zaburzeń uczenia się dzieci, których matki przyjmowały konopie w czasie ciąży?

Badacze co chwilę prześcigają się z podawaniem coraz to nowych przyczyn występowania autyzmu u dzieci. Szczepionki, rozwijająca się nieprawidłowo ciąża, a w ostatnim czasie także konopie indyjskie uznawane są za podłoże tej choroby.

Badania wykazują niepokojące wnioski

Raport, który opublikowano w sierpniu ubiegłego roku w Nature Medicine, dostarczył nowych faktów na temat powodu występowania autyzmu u dzieci. Kanadyjski projekt badawczy wykazał, że dzieci, których matki zgłosiły przyjmowanie konopi indyjskich w czasie ciąży, mają zwiększone ryzyko wystąpienia autyzmu. Częstość występowania autyzmu wynosiła 4 na 1000 dzieci wśród matek przyjmujących konopie indyjskie w czasie ciąży. Natomiast dzieci matek, które nie miały z nią styczności wynosiła 2,42. Zespół kierowany przez Daniela Corsiego, epidemiologa ze Szpitala Ottawa, przeanalizował dane z każdego porodu w Ontario w latach 2007–2012. Spośród 500 000 badanych kobiet około 3000 (0,6%) przyznało, że używało konopi indyjskich w czasie ciąży.

Ważne odkrycie

Naukowcy nie zdobyli wiedzy, jakie ilości konopi, jak często w jaki sposób kobiety ją przyjmowały oraz w którym trymestrze ciąży do tego dochodziło. Co ciekawe, w 2019 roku ci sami naukowcy zgłosili, że używanie konopi indyjskich w ciąży było związane ze zwiększonym ryzykiem przedwczesnego porodu. Biorąc pod uwagę te ustalenia, w najnowszym badaniu naukowcy przyjrzeli się szczególnie 2200 kobietom, które zgłosiły, że przyjmowały marihuanę podczas ciąży. Odkryli oni, że dzieci urodzone w tej grupie miały także zwiększone ryzyko wystąpienia autyzmu.

Autorka badania Daniel Corsi:

“To jedno z największych odkryć do tej pory. Mamy nadzieję, że nasze badania pomogą kobietom i ich lekarzom w podejmowaniu świadomych decyzji. Wiemy, że kannabinoidy mogą przenikać przez tkanki łożyska i przedostawać się do krwiobiegu płodu. W rozwijającym się płodzie obecne są receptory kannabinoidowe. Ekspozycja na konopie indyjskie może wpływać negatywnie na rozwijający się mózg dziecka.”

Dowiedz się więcej na temat bezpieczeństwa przyjmowania konopi w czasie ciąży:

Czy można stosować marihuanę w ciąży i podczas karmienia piersią?