Grafika z napisem: Badanie suchej kropli krwi. Sprawdź swój poziom THC, witaminy D oraz profil aminokwasów. Zielone logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana  w lewym dolnym rogu.
Aktualność

Darmowe badanie poziomu THC, Aminokwasów i witaminy D we krwi żylnej

Publikacja: 20 października, 2021

Otrzymaj laboratoryjną analizę stężenia: metabolitów THC, profil aminokwasów i poziom witaminy D we krwi.

W imieniu Medicana i Laboratorium Masdiag zapraszamy Pacjentów i Pacjentki do udziału w badaniu naukowym w ramach projektu dofinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) pt. „Opracowanie metod monitorowania terapii prowadzonych z zastosowaniem preparatów z konopi” w ramach poddziałania 1.1.1. Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Badanie wykorzystuje badawcze metody suchej kropli krwi do monitorowania stężenia metabolitów, test THC u osób w trakcie terapii medyczną marihuaną

Co to jest test suchej kropli krwi?

Dry Blood Spot (DBS), czyli sucha kropla krwi, to innowacyjna metoda pobierania i przechowywania materiału badawczego, która nie wymaga wizyty w punkcie pobrań. Zaletami tej metody są jej niska inwazyjność oraz niewielka ilość pobieranego materiału, dzięki czemu w niektórych krajach badania przesiewowe noworodków i starszych dzieci są wykonywane tą metodą np. w diagnozie chorób genetycznych.

Wykonanie takiego testu suchej kropli krwi pomaga w znalezieniu specyficznych metabolitów danych chorób, w tym schorzeń rzadkich, takich jak np. choroba syropu klonowego czy fenyloketonuria. Z perspektywy badań z udziałem Pacjentów/ek, pozwala na większą przepustowość badań. Testy suchej kropli krwi wykorzystywane są do kontroli wpływu dawek leków w stałej farmakoterapii oraz w terenowej diagnostyce.

Badanie suchej kropli krwi – dlaczego warto wziąć w nim udział?

Badania mają na celu poszerzenie wiedzy naukowej na temat korelacji pomiędzy stężeniem kannabinoidów we krwi a ich efektem terapeutycznym.

Wiedza o poziomie fitokannabinoidów we krwi pomaga w doborze odpowiedniego dawkowania suplementów konopnych i medycznej marihuany w czasie terapii.

W zestawie badawczym otrzymasz laboratoryjną analizę stężenia:

 • THC i jego metabolitów we krwi,
 • profil 26 aminokwasów,
 • metabolitów witaminy D3.

Komercyjny koszt wszystkich wymienionych powyżej badań to:

 1. Badanie poziomu Witaminy D – 129 zł
 2. Profil Aminokwasów – 229 zł 
 3. Badanie stężenia THC – 139 zł

W sumie koszt pakietu wynosi około 500 zł.

Koszt badania dla Pacjentek i Pacjentów Medicana jest darmowy – 0 zł!

Dołącz do badania już teraz.

Co daje taka analiza?

Poziom THC 

Poziom THC jest wykrywane w moczu do 3 dni od momentu zażycia i aż do 30 dni po zakończeniu długotrwałej terapii. Dokładna wiedza na temat metabolizowania THC oraz utrzymującego się stężenia kannabinoidów, może jeszcze lepiej dopasować dawkowanie medycznej marihuany w czasie trwania terapii.

Dodatkowo, nawet niewielki poziom THC w organizmie mogą przysporzyć problemów m. in. kierowcom, operatorom maszyn czy przedstawicielom zawodów zaufania publicznego.

Badanie obejmuje następujące metabolity:

 • THC (Tetrahydrokannabinol)
 • THC-OH (11-Hydroksytetrahydrokannabinol)
 • THC-COOH (11-Karboksytetrahydrokannabinol)

Witamina D

Witamina D odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i immunologicznego. Utrzymanie jej stałego poziomu ma duże znaczenie dla Pacjentów/ek stosujących kannabinoidy. Badanie pozwala nie tylko wykryć niedobory tej witaminy ale również ocenić stopień jej metabolizmu w przypadku suplementacji witaminy D.

Co otrzymujesz w porównaniu ze zwykłym badaniem?

W porównaniu z badaniem immunochemicznym, badanie spektometrem mas z chromatografią cieczową ma znaczącą przewagę.

 • Jest 2,5 raza dokładniejsze niż większość tego typu badań.
 • Jako jedyne badanie dostarcza informacji, czy witamina D jest prawidłowo przyswajana przez organizm (jej niski poziom wskazuje na duże prawdopodobieństwo obecności choroby metabolicznej).
 • Badanie daje prawidłowy wynik nawet w sytuacjach, gdy badanie techniką immunochemiczną jest niemożliwe do prawidłowego wykonania tj. w przypadku ciąży, suplementowania biotyną (popularny składnik suplementów diety), w przypadku hemolizy i żółtaczki.
 • Jest to jedyne badanie, które mierzy C3-epimer 25(OH)D występujący w dużych ilościach we krwi. Ten metabolit witaminy D jest nieaktywny, ale wpływa na całościowy wynik badania.

Aminokwasy

Aminokwasy mają wpływ na co najmniej 100 ważnych procesów biologicznych zachodzących w Twoim organizmie. Należą do nich między innymi:

 • regulacja wydzielania hormonów
 • jakość snu
 • detoksykacja
 • funkcjonowanie wątroby 
 • praca układu odpornościowego 
 • wchłanianie składników odżywczych 
 • funkcjonowanie trzustki

Profil aminokwasów służy wykryciu niedoborów tych ważnych dla organizmu cząsteczek. Umożliwia dobranie np.: odpowiedniej diety uzupełniającej aby wyrównać zapotrzebowanie organizmu na aminokwasy. 

Badanie obejmuje 26 kluczowych aminokwasów:

Alanina, Arginina, Asparagina, Beta-alanina, Cytrulina, Fenyloalanina, Glicyna, Glutamina, Histydyna, Homoarginina, Izoleucyna, Kwas asparaginowy, Kwas gamma-aminomasłowy, Kwas glutaminowy, Leucyna, Lizyna, Metionina, Ornityna, Prolina, Sarkozyna, Seryna, Tauryna, Treonina, Tryptofan, Tyrozyna, Walina.

Prowadzenie samochodu a poziom THC we krwi

Obecnie w Polsce Pacjenci i Pacjentki w trakcie terapii medyczną marihuaną nie mogą legalnie prowadzić samochodu. Zgodnie z obowiązującym Kodeksem Karnym, prowadzenie samochodu pod wpływem marihuany jest przestępstwem. 

Art. 178a KK, w którym znajdują się zapisy o zakazie prowadzenia pojazdów pod wpływem środków odurzających i psychoaktywnych, nie wprowadza rozróżnienia pomiędzy medyczną i rekreacyjną marihuaną. Nie zostały również ustalone normy (tak jak ma to miejsce w przypadku alkoholu) jaki poziom THC pozwala na bezpieczne prowadzenie samochodu. 

Brak regulacji powoduje, że osoby mające stężenie metabolitów THC 200 ng/ml (bezpośrednio po spożyciu marihuany) oraz osoby ze stężeniem 5 ng/ml (kilka tygodni po spożyciu) są traktowane tak samo, ponieważ wynik narkotestu jest pozytywny.

Więcej informacji przeczytasz w tym artykule:

Prowadzenie samochodu pod wpływem medycznej marihuany.

Kiedy możesz zostać zakwalifikowany do badania?

Jeżeli jesteś Pacjentem Medicana w czasie terapii medyczną marihuaną od co najmniej 7 dni, w stałej dawce przyjmowania preparatów konopnych.

Jak zgłosić się do badania?

 1. Zaloguj się do Strefy Pacjenta.
 2. Wybierz z menu po lewej stronie “Weź udział w badaniu”.
 3. Uzupełnij formularz, zaznacz wymagane zgody i wyślij dane.
 4. Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie i poinformujemy Cię o wynikach kwalifikacji do badania. Jednocześnie potwierdzimy adres wysyłki zestawu testowego i omówimy przebieg badania. 
 5. Otrzymasz zestaw testowy pocztą.
 6. Jeżeli będziesz potrzebował/a pomocy w obsłudze zestawu testowego, ustalimy datę wideokonsultacji, w trakcie której z pomocą konsultanta pobierzesz samodzielnie kroplę krwi do badania. Pobranie próbki musi nastąpić:
  1. rano
  2. na czczo
  3. przed pierwszą waporyzacją lub suplementacją konopną
 7. Próbkę pozostawiasz na 3 godziny do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Następnie wkładasz do woreczka strunowego z regulatorem wilgotności.
 8. Woreczek z próbką pakujesz do załączonej opłaconej koperty zwrotnej i nadajesz w skrzynce pocztowej. 
 9. Laboratorium dostaje próbkę i przystępuje do badania.
 10. Po zakończeniu testów drogą mailową otrzymasz od nas swoje wyniki.
 11. W trakcie kolejnej konsultacji lekarskiej uzyskasz możliwość interpretacji wyników wraz z lekarzem.

Zobacz, gdzie najbliżej możesz nadać przesyłkę:

Lokalizator skrzynek pocztowych

Zdjęcie na którym widać zestaw do pobrania krwi: pudełko, gaziki, instrukcja, woreczek i koperta.
Badanie suchej kropli krwi

Bezpieczeństwo danych osobowych

Twoje dane nie zostaną przekazane osobom trzecim. Każde zgłoszenie otrzyma swój unikatowy numer, z którego pomocą identyfikowane będą wyniki badania poziomu THC.

O Masdiag 

Masdiag jest certyfikowanym laboratorium diagnostycznym zajmującym się badaniami wykonywanymi techniką chromatografii cieczowej ze spektrometrią mas (LC-MS/MS).

 • Co trzecie badanie przesiewowe noworodków jest wykonywane przez Masdiag.
 • Robi badania dla Centralnego Laboratorium Policji i prokuratury.
 • Prowadzi badania naukowe dotyczące rozwoju technik LC-MS/MS.
 • Jako jedyni w kraju wykonują badania stężenia wszystkich metabolitów witaminy D.

Nasza technika badawcza

W Polsce technika LC-MS/MS stosowana jest tylko w kilku ośrodkach badawczych. Jako jedyni prowadzą badania komercyjne. Jest to najbardziej zaawansowana technika badawcza, która daje dokładniejsze wyniki badań w porównaniu z tradycyjną metodą immunochemiczną. Wymaga wysoko wykwalifikowanego personelu i specjalistycznej aparatury, ale w zamian zapewnia 100% swoistości wyników.

Jedną z zalet tej techniki badawczej jest możliwość wykonania badania z niewielkiej ilości materiału – krwi. Dzięki temu możliwe było przygotowanie zestawu do samodzielnego pobrania próbki krwi z palca.

Pomóż sobie lepiej zrozumieć swój organizm.