Grafika, białe tło z zieloną linią, czarnym napisem Marihuana lekarstwem na ból i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Aktualność Ból

Czy można leczyć ból medyczną marihuaną?

Publikacja: 17 lutego, 2021

Najpopularniejszą formą leczenia bólu są leki przeciwbólowe, które niestety nie zawsze przynoszą rezultaty, a przy tym powodują liczne działania niepożądane.

Szacuje się, że około 20% Polaków pomimo stosowania leczenia farmakologicznego cierpi z powodu przewlekłego bólu. W takich przypadkach warto skorzystać z możliwości jakie daje medyczna marihuana, która jest coraz częściej wybieranym sposobem na uśmierzenie bólu.

leczyć ból

Przeciwbólowe działanie konopi

Kannabinoidy zawarte w konopiach, takie jak THC i CBD, wykazują właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. W wyniku współpracy kannabinoidów z receptorami układu endokannabinoidowego dochodzi do regulacji neuroprzekaźników i komórek układu nerwowego, które wpływają na redukcję poziomu bólu. Co więcej, dzięki zdolności THC i CBD do regulacji mechanizmów prozapalnych, nie tylko zmniejsza się produkcja cytokin odpowiedzialnych za powstawanie reakcji zapalnej, ale również ich uwalnianie. Niedawno wykazano również przeciwzapalne działanie beta-kariofilenu, innego fitokannabinoidu zawartego w konopiach. Jego podanie spowodowało znaczące zmniejszenie stanu zapalnego i dolegliwości bólowych. 

Zastosowanie medycznej marihuany w leczeniu bólu

Według licznych badań medyczna marihuana może pomóc osobom cierpiącym na bóle głowy, migreny, neuropatie, bóle związane z nowotworami oraz ostre przewlekłe stany bólowe. Dowiedziono również skuteczność konopi w redukcji bólu opornego na tradycyjne formy leczenia. Medyczna marihuana przynosi pacjentom również poprawę snu, nastroju, a nawet zmniejszenie objawów aury migrenowej. Ponadto należy do terapii bezpiecznych i nie powoduje działań niepożądanych.

Medyczna marihuana może poprawić jakość życia pacjentów, zmniejszając ból i łagodząc jego częste przyczyny, takie jak stan zapalny. Pomimo korzyści jakie oferuje stosowanie konopi w leczeniu bólu, lekarze nadal unikają tej terapii. Miejmy nadzieje, że większa ilość badań potwierdzających właściwości uśmierzające ból, spopularyzuje medyczną marihuanę.

Zapisz się do newsletter