Grafika, białe tło z zieloną linią, czarnym napisem Medyczna marihuana a migreny i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Migrena

Czy medyczna marihuana może leczyć migreny?

Publikacja: 19 stycznia, 2021

Kannabinoidy a ból głowy Dochodzące z Uniwersytetów i ośrodków badawczych na całym świecie analizy, zgodnie potwierdzają, że kannabinoidy są niezwykle cennym dla związkiem, który pomaga na ból głowy, w tym również w przypadku ataku migreny. Migrena to choroba przewlekła, która charakteryzuje się napadowym bólem głowy. Przyczyny migreny nie są do końca znane, ale wiele czynników […]

Kannabinoidy a ból głowy

Dochodzące z Uniwersytetów i ośrodków badawczych na całym świecie analizy, zgodnie potwierdzają, że kannabinoidy są niezwykle cennym dla związkiem, który pomaga na ból głowy, w tym również w przypadku ataku migreny.

Migrena to choroba przewlekła, która charakteryzuje się napadowym bólem głowy. Przyczyny migreny nie są do końca znane, ale wiele czynników może je wyzwalać lub nasilać. Migrenowy ból głowy może przebiegać z aurą lub bez, czyli szeregiem objawów neurologicznych, które pojawiają się na krótko przed wystąpieniem bólu głowy.

W leczeniu migrenowych bólów głowy najczęściej wykorzystuje się terapię farmakologiczną, ale stosowana często, może zwiększyć napady migreny. W leczeniu migren z powodzeniem wykorzystuje się również medyczną marihuanę.

Jak podaje portal painnewsnetwork.org, zajmujący się najnowszymi badaniami dotyczącymi leczenia bólów głowy, aż 82 proc. osób przyjmujących medyczną marihuanę odczuło ulgę. Badanie zostało przeprowadzone przez Migraine Buddy i Healint – technologiczną firmę zajmującą się tworzeniem aplikacji dla pacjentów z problemami neurologicznymi.

Marihuana na migrenowe bóle głowy

Grupa badawcza, liczyła aż 10 tys. pacjentów z USA i Kanady, którzy cierpieli na chroniczne bóle migrenowe. Ponad jedna trzecia osób biorący udział w badaniu, wykorzystywała wcześniej kannabinoidy w złagodzeniu bólu i objawów towarzyszących migrenie.

Korzystając z aplikacji Migraine Buddy, chorzy stale monitorowali swoje samopoczucie po przyjęciu medycznej marihuany.

„Pacjenci cierpiący na migrenę zapoznają się z konopiami jako naturalnym środkiem, który może pomóc złagodzić migrenę, a nawet im zapobiec. Badania nad korzyściami używania konopi wśród pacjentów cierpiących na migrenę pojawiają się powoli. Należy zrobić więcej, aby właściwie informować osoby o używaniu i dawkowaniu medycznej marihuany w leczeniu migreny.”

CEO Healint – Francois Cadiou

Wyniki pokazały, że niezależnie od tego, w jaki sposób aplikowali oni ekstrakt z konopi, czy były to olejki lub waporyzacja, większość z nich zauważyła znaczną poprawę jakości życia.

Według American Migraine Foundation, około miliarda ludzi na całym świecie cierpi na silne bóle głowy lub migreny. Choroba ta, dotyka trzy razy więcej kobiet niż mężczyzn.

Medyczna marihuana w leczeniu migreny – podsumowanie

Marihuana łagodzi migreny i inne bóle głowy, co zostało udowodnione w licznych badaniach naukowych. Ponadto jej stosowanie pomaga łagodzić dodatkowe objawy migreny, takie jak nudności czy zawroty głowy, a także korzystnie wpływa na zmniejszenie częstości występowania napadów migreny.

Farmakologiczne leczenie migreny u niektórych osób nie przynosi pożądanych rezultatów, dlatego nowoczesna terapia za pomocą medycznej marihuany daje nadzieję dla wielu pacjentów.