Grafika, białe tło z zieloną linią, czarnym napisem Wpływ medycznej marihuany na ADD i ADHD oraz zielonym logo Medicana w lewym dolnym rogu.
ADD ADHD Aktualność

Wpływ medycznej marihuany na ADD i ADHD.

Publikacja: 17 lutego, 2021

Jak pokazują dowody, za pomocą medycznej marihuany, można z powodzeniem wpłynąć na swoje zaburzenie i złagodzić negatywne odczucia związane z ADD i ADHD.

Co to jest ADD i ADHD? 

ADHD, inaczej Attention Deficit Hyperactivity Disorder, to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi. Jest to zaburzenie neurorozwojowe, które pojawia się we wczesnym dzieciństwie. Polega na problemach z koncentracją uwagi, pobudzeniem i kontrolą reakcji. Przypadłość ta, ma trzy główne objawy. Należą do nich:

  1. Nadmierna aktywność ruchowa
  2. Trudności z koncentracją uwagi
  3. Impulsywność

Wszystkie te dysfunkcje, powodują u osób dotkniętych tym zaburzeniem zmniejszoną zdolność do kontroli swojego zachowania. Na ADHD cierpi ok. 5 proc. populacji, a diagnozowane jest ono trzy razy częściej u chłopców niż u dziewcząt.

Natomiast ADD, jest podtypem ADHD, w którym następuje przewaga zaburzeń koncentracji i uwagi, ale bez nadruchliwości. Występuje częściej u dziewczynek i charakteryzuje się trudnościami w:

  • skupieniu uwagi na jednym zadaniu,
  • predyspozycjami do rozpraszania uwagi przez pojawiające się nowe bodźce,
  • rozpoczynaniem kolejnych działań bez wcześniejszego ukończenia poprzednich,
  • trudnościami w słuchaniu innych osób,
  • planowaniu zadań.

Osoby z ADD szybko nudzą się wykonywaniem jednej czynności. Niektóre, mają tylko część wymienionych objawów, podczas gdy inne mogą posiadać całe ich spektrum.

Czy możemy leczyć ADD za pomocą medycznej marihuany?

Przyjmuje się, że jedną z głównych przyczyn rozwoju ADD i ADHD  mogą być zaburzenia prenatalne układu endokannabinoidowego. Dlatego też, kannabinoidy takie jak CBD, mogą być skuteczne w przywróceniu równowagi wszelkich niedoborów istniejących w endokannabinoidach. Niektórzy pacjenci z ADD podczas leczenia konopiami odczuli poprawę reakcji, twierdząc że wspomagają koncentrację oraz redukują nadpobudliwość i impulsywność. Z tego właśnie powodu, lekarze i naukowcy zaczęli badać, czy korzyści wynikające z konopi potwierdzone w leczeniu szerokiej gamy schorzeń, można zastosować również w przypadku ADD.

Czy dorośli z ADD mogą poddać się terapii?

Studia przypadków, w których wykorzystane było leczenie ADD przy pomocy marihuany, sugerowały że można z powodzeniem stosować terapię do złagodzenia objawów choroby. Niemieccy lekarze Eva Milz i Franjo Grotenhermen przeprowadzili własne badania[1]Milz E. M., Grotenhermen F., Successful authorised therapy of treatment resistant adult ADHD with Cannabis: experience from a medical practice with 30 patients, Conference: International Cannabinoid … Continue reading. Chcieli, w pełni zrozumieć, w jaki sposób medycyna konopna wpływa na pacjentów z ADD. Badacze ocenili 30 przypadków, skupiając się na wcześniejszych terapiach pacjentów oraz ich historii związanych z ADD, jak i z zażywaniem marihuany. Spośród badanych 30 osób, tylko 8 kontynuowało przyjmowanie typowych, tradycyjnych środków pobudzających, przepisanych na ADD. Pozostałe 22 osoby musiały zaprzestać ich używania z powodu efektów ubocznych lub braku efektu terapii. Po zastosowaniu medycznej marihuany, u każdego z badanych następowała redukcja objawów ADD, w tym problemów z koncentracją, bezsennością i kontrolą bodźców.

Czy marihuana kontroluje impulsy u osób afektywnych?

Powszechną obawą w przypadku leczenia ADD marihuaną jest to, że może ona zaostrzyć, problemy takie jak impulsywność i brak koncentracji. Doktor Rasmussen starał się zbadać, w jaki sposób marihuana wpływa na reakcje u pacjentów z ADD, oraz w jaki sposób każdy bodziec zmienia ilość czasu potrzebnego na przemyślenie przez pacjenta działania przed jego podjęciem. Zespół pracował z czterema grupami pacjentów, które zostały podzielone na różne kategorie, ze względu na:

  • spożywanie określonej ilości marihuany,
  • diagnozy czynnika chorobowego ADD.

Naukowcy prosili badanych o wykonanie pewnych zadań, a także o monitorowanie aktywności ich mózgów podczas wykonywania wskazanych czynności.

Jak się okazało, zażycie marihuany nie miało wpływu na żadne opóźnienie w wykonaniu zadania przez badanych. Natomiast  sposób, w jaki reagowali oni na jego wykonywane zmieniał się jedynie pod wpływem dysfunkcji ADD. Kontrolowanie aktywności ich mózgu sugerowało, że ​​osoby dotknięte ADD posiadały deficyt kannabinoidów, co zostało pozytywnie rekompensowane przez zażywanie  konopi.

Chorzy o doświadczeniach związanych z medyczną marihuaną?

W dobie Internetu, za jego pośrednictwem, ludzie często zwracają się do innych po porady w kwestiach zdrowotnych. Dr John Mitchell oraz inni naukowcy zbadali wypowiedzi internautów pojawiające się w dyskusjach na forum internetowym poświęconym tematom konopi i ADD[2]Mitchell J. T., Sweitzer M. M., Tunno A. M., Collins S. H., McClernon F. J., ”I Use Weed for My ADHD”: A Qualitative Analysis of Online Forum Discussions on Cannabis Use and ADHD, Plos One, … Continue reading. W celu sprawdzenia, w jaki sposób dotknięte tym schorzeniem osoby mówią o wpływie marihuany na ich objawy.

Zespół wybrał na początek 268 wątków dotyczących konopi indyjskich i ADD. Następnie, losowo wybrano 20 proc. z nich. W dalszej kolejności, wykluczono 9 wątków, nie zawierających istotnych dla badania danych, po czym wszystkie pozostałe posty zostały przeanalizowane pod kątem wpływu używania marihuany na objawy ADD.

Znaczna liczba badanych potwierdziła sugestię, że marihuana medyczna może złagodzić objawy ADD. Podczas gdy 25 proc. z nich miało doświadczenia całkowicie pozytywne, tylko 8 proc deklarowało negatywne odczucia. Tendencja ta wskazywała, że większość pacjentów, wypowiadających się na tych forach, używając medycznej marihuany, doświadczyła złagodzenia swoich dolegliwości. 

Przypisy:

Przypisy:
1 Milz E. M., Grotenhermen F., Successful authorised therapy of treatment resistant adult ADHD with Cannabis: experience from a medical practice with 30 patients, Conference: International Cannabinoid in Medicine & Research Conference 2015 in Sestri Levante (GE), Italy, https://www.researchgate.net/publication/331629710_Successful_authorised_therapy_of_treatment_resistant_adult_ADHD_with_Cannabis_experience_from_a_medical_practice_with_30_patients, data dostępu: marzec 2021
2 Mitchell J. T., Sweitzer M. M., Tunno A. M., Collins S. H., McClernon F. J., ”I Use Weed for My ADHD”: A Qualitative Analysis of Online Forum Discussions on Cannabis Use and ADHD, Plos One, publikacja : maj 2016, https://doi.org/10.1371/journal.pone.0156614, data dostępu: marzec 2021

Zapisz się do newsletter