Grafika, białe tło z zieloną linią, czarnym napisem Wpływ medycznej marihuany na ADD i ADHD i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Aktualność

Wpływ medycznej marihuany na ADD i ADHD.

Publikacja: 17 lutego, 2021

Jak pokazują dowody, za pomocą medycznej marihuany, można z powodzeniem wpłynąć na swoje zaburzenie i złagodzić negatywne odczucia związane z ADD i ADHD.

Co to jest ADD i ADHD?

ADHD, Attention Deficit Hyperactivity Disorder, to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi. Jest to zaburzenie neurorozwojowe, które pojawia się we wczesnym dzieciństwie. Polega na problemach z koncentracją uwagi, pobudzeniem i kontrolą reakcji. Przypadłość ta, ma trzy główne objawy. Należą do nich:

  1. Nadmierna aktywność ruchowa
  2. Trudności z koncentracją uwagi
  3. Impulsywność

Wszystkie te dysfunkcje, powodują u osób dotkniętych tym zaburzeniem zmniejszoną zdolność do kontroli swojego zachowania. Na ADHD cierpi około 5 proc. populacji, przy czym diagnozowane jest ono trzy razy częściej u chłopców niż u dziewcząt.

ADD jest podtypem ADHD, w którym następuje przewaga zaburzeń koncentracji i uwagi, bez nadmiernej ruchliwości. Występuje częściej u dziewczynek i charakteryzuje się trudnościami w:

  • skupieniu uwagi na jednym zadaniu
  • predyspozycjami do rozpraszania uwagi przez pojawiające się nowe bodźce
  • rozpoczynaniem kolejnych działań bez wcześniejszego ukończenia poprzednich
  • trudnościami w słuchaniu innych osób
  • planowaniu zadań

Osoby z ADD szybko nudzą się wykonywaniem jednej czynności. Niektóre osoby przejawiają tylko część wymienionych objawów, podczas gdy inne mogą posiadać całe ich spektrum.

Czy możemy leczyć ADD za pomocą medycznej marihuany?

Przyjmuje się, że jedną z głównych przyczyn rozwoju ADD i ADHD  mogą być zaburzenia prenatalne układu endokannabinoidowego w związku z tym kannabinoidy, takie jak CBD mogą być skuteczne w przywróceniu równowagi. Niektórzy pacjenci z ADD podczas leczenia konopiami odczuli poprawę reakcji, twierdząc że wspomagają koncentrację oraz redukują nadpobudliwość i impulsywność. Z tego właśnie powodu lekarze i naukowcy zaczęli analizować, czy korzyści wynikające z konopi potwierdzone w leczeniu szerokiej gamy schorzeń, można uzyskać także w przypadku ADD.

Czy dorośli z ADD mogą poddać się terapii?

Studia przypadków, w których leczono ADD przy pomocy marihuany sugerowały, że można z powodzeniem stosować terapię do złagodzenia objawów choroby. Niemieccy lekarze Eva Milz i Franjo Grotenhermen przeprowadzili własne badania.

Chcieli, w pełni zrozumieć, w jaki sposób medycyna konopna wpływa na pacjentów z ADD. Badacze ocenili 30 przypadków. Skupili się na wcześniejszych terapiach pacjentów oraz ich historii związanych z ADD, jak i z zażywaniem marihuany. Spośród badanych 30 osób, tylko 8 kontynuowało przyjmowanie typowych, tradycyjnych środków pobudzających, przepisanych na ADD. Pozostałe 22 osoby musiały zaprzestać ich używania z powodu efektów ubocznych lub braku efektu terapeutycznego. Po zastosowaniu medycznej marihuany, u każdego z badanych następowała redukcja objawów ADD. Zmniejszyły problemy z koncentracją, bezsennością i kontrolą bodźców.

Czy marihuana kontroluje impulsy u osób afektywnych?

Powszechną obawą w przypadku leczenia ADD marihuaną jest to, że może ona zaostrzyć problemy takie jak impulsywność i brak koncentracji. Doktor Rasmussen starał się zbadać, w jaki sposób marihuana wpływa na reakcje u pacjentów z ADD, oraz w jaki sposób każdy bodziec zmienia ilość czasu potrzebnego na przemyślenie przez pacjenta działania przed jego podjęciem. Zespół naukowców pracował z czterema grupami pacjentów, którzy zostali podzieleni na różne kategorie ze względu na spożywanie określonej ilości marihuany i diagnozę ADD.

Naukowcy prosili badanych o wykonanie pewnych zadań i monitorowali aktywności ich mózgów podczas wykonywania czynności.

Jak się okazało, zażycie kannabinoidów nie miało wpływu na żadne opóźnienie w wykonaniu zadania przez badanych, natomiast  sposób, w jaki reagowali oni na jego wykonanie zmieniał się jedynie pod wpływem dysfunkcji ADD. Kontrolowanie aktywności ich mózgu sugerowało, że ​​osoby dotknięte ADD posiadały deficyt kannabinoidów, co zostało pozytywnie rekompensowane przez zażywanie  konopi.

Chorzy o doświadczeniach związanych z medyczną marihuaną?

W dobie Internetu, za jego pośrednictwem, ludzie często zwracają się do innych po porady w kwestiach zdrowotnych. Dr John Mitchell oraz inni naukowcy przeanalizowali dyskusje na forum internetowym poświęconym tematowi konopi i ADD. Chcieli sprawdzić w jaki sposób dotknięte tym schorzeniem osoby mówią o wpływie marihuany na ich objawy.

Zespół wybrał na początek 268 wątków dotyczących konopi indyjskich i ADD. Następnie, losowo wybrał 20 proc. z nich. W dalszej kolejności wykluczono 9 wątków, nie zawierających istotnych dla badania danych. Wszystkie pozostałe posty zostały przeanalizowane pod kątem wpływu używania marihuany na objawy ADD.

Znaczna liczba badanych potwierdziła sugestię, że marihuana medyczna może złagodzić objawy ADD. 25 proc. z nich miało doświadczenia całkowicie pozytywne, 8 proc deklarowało negatywne odczucia. Tendencja ta wskazywała, że większość pacjentów, wypowiadających się na tych forach, używając medycznej marihuany, doświadczyła złagodzenia swoich dolegliwości.