właściwości oleju rso

Olej RSO – zawartość THC, dawkowanie i właściwości oleju konopnego

Publikacja: 2 września, 2022

Świadomość pacjentów dotycząca zastosowania marihuany w leczeniu różnego rodzaju chorób stale rośnie. W związku z tym pojawia się coraz więcej produktów konopnych, które cieszą się zainteresowaniem pacjentów i osób dbających o swoje zdrowie.

Ostatnio dużo mówi się o oleju RSO, który określany jest jako remedium na wiele poważnych chorób. Co warto wiedzieć na temat oleju z marihuany? 

Olej RSO – co to jest?

Olej RSO to preparat otrzymywany z suszonych kwiatów konopi indyjskich. Przez wiele osób uważany za lek ratujący życie, ze względu na swoje właściwości zdrowotne m.in. zdolność zmniejszania liczby napadów padaczkowych, a nawet wyleczenie glejaka mózgu. 

Określany również jako olej z marihuany lub “łzy feniksa”. Jego nazwa pochodzi od Ricka Simpsona – inżyniera, który opracował metodę otrzymywania tego oleju (RSO – Rick Simpson Oil).

Jak powstaje olej RSO?

Olej RSO powstaje podczas ekstrahowania suszu konopi indyjskich. 

Proces rozpoczyna się od moczenia suszu konopnego w rozpuszczalniku, najczęściej nafcie lub alkoholu. Dzięki temu uzyskuje się THC, czyli jeden z najważniejszych kannabinoidów o właściwościach leczniczych. Następnie uzyskany roztwór ogrzewa się i odparowuje, otrzymując ciemny i gęsty olej RSO. 

W procesie jego otrzymywania nie kontroluje się ilości THC oraz innych kannabinoidów. 

Olej RSO – czym się wyróżnia?

Olej z marihuany w porównaniu do innych produktów konopnych, wyróżnia się przede wszystkim dużą zawartością THC. Jego stężenie w preparacie wynosi nawet 95-98% tetrahydrokannabinolu, co sprawia, że jest to najmocniejszy preparat z konopi.

Dodatkowo posiada gęstą konsystencję i czarny kolor, w porównaniu do złocistego oleju CBD. Różnica wynika z niskiej jakości metod ekstrakcji i obecności zbędnych związków chemicznych, takich jak naturalne woski czy chlorofil. 

To sprawia, że z olejem CBD nic go nie łączy.

Jak działa olej RSO?

Oleje RSO zawierają THC, który wpływa na organizm człowieka, łącząc się z receptorami układu endokannabinoidowego zlokalizowanymi w całym ciele. Szczególne powinowactwo wykazuje do receptorów CB1, których najwięcej znajduje się w mózgu, rdzeniu kręgowym oraz układzie pokarmowym. 

THC słynie ze swoich leczniczych właściwości. Badania kliniczne udowodniły jego zdrowotne działanie w leczeniu m.in. bólu, stanów zapalnych, padaczki, nudności i wymiotów. 

THC zwykle aktywuje receptory do działania, co pomaga przywrócić równowagę w organizmie. W przypadku oleju z marihuany, tetrahydrokannabinol przeciąża układ endokannabinoidowy prowadząc do:

  • uczucia euforii,
  • zwiększenia apetytu,
  • spowolnienia czasu reakcji,
  • osłabienia pamięci i koordynacji,
  • odmiennego stanu świadomości.

Olej RSO – w jakich przypadkach warto stosować?

Według Ricka Simpsona, olej RSO wspiera pacjentów chorujących na nowotwory i choroby układu nerwowego. W odpowiednich dawkach może być również korzystny dla osób z chorobami skóry (np. łuszczycą) i jaskrą. 

Ze względu na obecność THC, podkreśla się również działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne oleju RSO. 

Jak dawkować olej RSO?

Rick Simpson jako pomysłodawca oleju RSO i osoba, która dzięki niemu wyleczyła raka skóry, opracował schemat dawkowania oleju RSO, który według niego przynosi najlepsze rezultaty. Osoba chora powinna spożyć około 60 g oleju THC w ciągu 90 dni. 

Stosowanie zaleca się od małych dawek oleju (¼ kropli), przyjmowanych co osiem godzin. Po tygodniu dwukrotnie zwiększa się dawkę i co cztery dni ponownie podwaja się ilość oleju RSO, aż do uzyskania 1 g dziennie. Terapię należy kontynuować przez okres 12 tygodni. 

Czy olej RSO jest legalny?

Wszystkie produkty konopne posiadające więcej niż 0,2% THC są w Polsce zabronione, z wyjątkiem medycznej marihuany. W związku z tym olej RSO ze względu na bardzo wysoką zawartość THC, nie jest legalny w Polsce. To oznacza, że nie wolno produkować, handlować i posiadać tego rodzaju oleju. 

Olej z marihuany można dostać tylko na czarnym rynku. Należy jednak liczyć się z tym, że w takim przypadku nie ma pewności z jakiego surowca został on wyprodukowany, jakie jest stężenie THC oraz czy występują w nim inne związki (np. niebezpieczne metale ciężkie, pestycydy).

Podsumowanie

Obecnie nie ma dowodów naukowych potwierdzających działanie lecznicze oleju RSO. Duża zawartość THC i działania niepożądane wynikające z jego wpływu na organizm, mogą okazać się niebezpieczne dla wielu osób. 

W przypadku chorób, warto korzystać ze sprawdzonych metod i legalnych leków np. medycznej marihuany czy suplementów dostępnych bez recepty, takich jak oleje CBD.. Udowodnione działanie i kontrola lekarza podczas terapii jest bezpieczniejsza i przyniesie więcej korzyści terapeutycznych niż preparaty niewiadomego pochodzenia, kupowane z nielegalnych źródeł.