Related Posts

Ogólnopolska infolinia

Medyczna marihuana w leczeniu zaburzeń lękowych

Strona główna  /  Aktualności   /  Medyczna marihuana w leczeniu zaburzeń lękowych
Leczenie zaburzeń lękowych

Medyczna marihuana w leczeniu zaburzeń lękowych

Zaburzenia lękowe dotyczą około 7% społeczeństwa polskiego. Istnieje wiele metod leczenia tego rodzaju zaburzeń, ale cały czas szuka się nowych, bardziej skutecznych. Medyczna marihuana skuteczna jest w leczeniu wielu chorób, w tym również zaburzeń lękowych. 

Zaburzenia lękowe – czym są i jak może je leczyć?

Zaburzenia lękowe określa się jako zbiór różnych objawów lękowych, depresyjnych i cielesnych (np. ból głowy, nudności), które nie mają podłoża w innej chorobie. Dominującym uczuciem jest lęk i niebezpieczeństwo, których poziom wymyka się spod kontroli i utrudnia normalne funkcjonowanie. 

Zaburzenia lękowe – rodzaje

Zaburzenia lękowe w zależności od dominujących objawów dzieli się na: fobie społeczną, fobie specyficzną, agorafobie, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, uogólnione zaburzenia lękowe, zespół lęku panicznego, zespół ostrego stresu i zespół stresu pourazowego. Najpopularniejszym zaburzeniem lękowym są uogólnione zaburzenia lękowe. 

Zaburzenia lękowe – przyczyny

Dokładny mechanizm powstawania zaburzeń lękowych nie jest znany. Jednak duży wpływ na ich powstanie ma m.in. genetyka, występowanie innych zaburzeń psychicznych, czynniki środowiskowe, choroby przewlekłe czy długotrwały stres.

Zaburzenia lękowe – objawy

Głównym objawem zaburzeń lękowych jest silne uczucie lęku, strachu i niepokoju. Dodatkowo pojawiają się trudności w koncentracji i racjonalnym myśleniu oraz szereg symptomów cielesnych, takich jak: drżenie, nadpotliwość, ból brzucha, kołatanie serca, spłycenie oddechu czy suchość w ustach. 

Zaburzenia lękowe a medyczna marihuana

Leczenie zaburzeń lękowych medyczną marihuaną zalicza się do nowoczesnej farmakoterapii. Zawarty w konopiach kannabidiol (CBD) korzystnie oddziałuje na układ nerwowy, redukując wzmożone napięcie i łagodząc niepokój związany z uczuciem lęku. CBD poprzez łączenie się z układem kannabinoidowym przywraca równowagę organizmu, naprawiając obszary uszkodzone w wyniku zaburzeń lękowych. Kannabidiol działa w podobny sposób do leków antydepresyjnych jednak nie wykazuje działań niepożądanych. Leczenie zaburzeń lękowych medyczną marihuaną stanowi więc świetną alternatywę dla tradycyjnej terapii farmakologicznej.