Grafika, białe tło z zieloną linią, czarnym napisem Leczenie zaburzeń lękowych i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Zaburzenia lękowe

Medyczna marihuana w leczeniu zaburzeń lękowych.

Publikacja: 13 stycznia, 2021

Lęk to naturalny stan emocjonalny związany ze stresem, zmartwieniem i przewidywaniem nadchodzącego niebezpieczeństwa. Niekiedy dochodzi do nasilenia tego zjawiska, co powoduje uporczywe i nieadekwatne do okoliczności stany, które określa się jako zaburzenia lękowe.

Zaburzenia lękowe dotyczą około 4% społeczeństwa polskiego{{{Depression and Other Common Mental Disorders Global Health Estimates, World Health Organization 2017, WHO/MSD/MER/2017.2, s. 20}}}. Mimo, że istnieje wiele metod leczenia tego rodzaju zaburzeń, cały czas szuka się nowych, bardziej skutecznych metod. Niewątpliwie, medyczna marihuana skuteczna jest we wspieraniu leczenia wielu chorób, w tym również w leczeniu zaburzeń lękowych.

Grafika z napisem Zaburzenia lękowe, oraz mapą Polski z opisem: ok. 1,4 mln chorych w Polsce zmaga się z zaburzeniami lękowymi. Logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Zaburzenia lękowe statystyka Polska

Czym są zaburzenia lękowe?

Zaburzenia lękowe określa się jako zbiór różnych objawów lękowych, depresyjnych i cielesnych (np. ból głowy, nudności), które nie mają podłoża w innej chorobie. Dominującym uczuciem jest lęk i niebezpieczeństwo, których poziom wymyka się spod kontroli i utrudnia normalne funkcjonowanie.

Rodzaje zaburzeń

Zaburzenia lękowe w zależności od dominujących objawów dzieli się na:

 • fobie społeczną
 • fobie specyficzną
 • agorafobie
 • zaburzenia obsesyjno-kompulsywne
 • uogólnione zaburzenia lękowe
 • zespół lęku panicznego
 • zespół ostrego stresu i zespół stresu pourazowego

Najpopularniejszym zaburzeniem lękowym są uogólnione zaburzenia lękowe.

Przyczyny zaburzeń lękowych

Dokładny mechanizm powstawania zaburzeń lękowych nie jest znany. Jednak, duży wpływ na ich powstanie ma m.in. genetyka, występowanie innych zaburzeń psychicznych, czynniki środowiskowe, choroby przewlekłe oraz długotrwały stres.

Objawy

Głównym objawem zaburzeń lękowych jest silne uczucie lęku, strachu i niepokoju. Dodatkowo pojawiają się również trudności w koncentracji i racjonalnym myśleniu oraz szereg symptomów cielesnych, takich jak:

 • drżenie
 • nadpotliwość
 • ból brzucha
 • kołatanie serca
 • spłycenie oddechu czy suchość w ustach

Zaburzenia lękowe a medyczna marihuana

Leczenie zaburzeń lękowych medyczną marihuaną zalicza się do nowoczesnej farmakoterapii. Zawarty w konopiach kannabidiol (CBD) korzystnie oddziałuje na układ nerwowy, redukując wzmożone napięcie i łagodząc niepokój związany z uczuciem lęku.

CBD poprzez łączenie się z układem endokannabinoidowym przywraca równowagę organizmu, naprawiając obszary uszkodzone w wyniku zaburzeń lękowych. Kannabidiol działa w podobny sposób do leków antydepresyjnych jednak, w przeciwieństwie do nich, nie wykazuje działań niepożądanych. Leczenie zaburzeń lękowych medyczną marihuaną stanowi więc dobrą alternatywę dla tradycyjnej terapii farmakologicznej.