Grafika, białe tło z zieloną linią, czarnym napisem Guma do żucia a zespół jelita drażliwego i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
IBS

Medyczna marihuana w gumie do żucia leczy IBS?

Publikacja: 25 stycznia, 2021

Guma do żucia z marihuaną może leczyć zespół jelita drażliwego – to informacja coraz częściej przekazywana przez niezależne grupy naukowców. Jej systematyczne stosowanie może między innymi: zmniejszyć bolesne skurcze brzuch, normalizować stolce i pomóc w kontrolowaniu wzdęć.

Jak donosi Daily Mail naukowcy z Uniwersytetu w Wageningen w Holandii dowiedli, że kannabidiol (CBD) – składnik marihuany może między innymi doprowadzić do łagodzenia skurczów jelita grubego. To jedna z najczęściej wymienianych przyczyn występowania objawów Zespołu jelita drażliwego (IBS).

Kannabinoidy a IBS

To pierwszy postęp w badaniach nad wykorzystaniem kannabinoidów w leczeniu jelita drażliwego w historii medycyny. Jego dziełem jest Axim Biotechnologies Inc (AXIM).

W trakcie testów przeanalizowano działanie gum do żucia z dodatkiem konopi, wyprodukowanych przez firmę Medical Marijuana Inc. Badanie przeprowadzono na grupie 40 uczestników pomiędzy 18, a 65 rokiem życia i grupą kontrolną, której zostało podane placebo.

Guma zawiera 50 mg CBD na porcję, a uczestnicy mieli do swojej dyspozycji na dobę maksymalnie sześć sztuk produktu. Dzięki jej wykorzystaniu udało się uzyskać spektakularne efekty w kontrolowaniu:

  • skurczy żołądka,
  • bólu,
  • wzdęć

oraz innych objawów, z którymi zmagają się pacjenci cierpiący na Zespół jelita drażliwego.

Lek współdziała z endogennymi kannabinoidami receptorów w przewodzie pokarmowym pacjenta, co doprowadzi do poluzowania napięcia.

W badaniu testowany był produkt o nazwie CanChew. To ogromna szansa dla około 11 proc. światowej populacji, która od lat borykają się z Zespołem jelita drażliwego.

Grafika z napisem IBS, przedstawiająca mapę świata z napisem 11% populacji zmaga się z IBS. Logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
IBS statystyka świat

Niewątpliwie, za sprawą naturalnych metod radzenia sobie z objawami, można znacznie wpłynąć na poprawę samopoczucia osób chorych. IBS czyli Zespół Jelita Drażliwego, to jedna z najczęściej występujących chorób układu pokarmowego. Doprowadza ona do częstej rezygnacji pacjentów z odwiedzania miejsc publicznych, normalnego trybu pracy i podróżowania.

Dowiedz się więcej na temat działania medycznej marihuany i jak wpływa na nasz organizm:

Czym są fitokannabinoidy? Poznaj ich działanie.