Grafika, białe tło z zieloną linią, czarnym napisem Medyczna marihuana w menopauzie i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Menopauza

Medyczna marihuana pomocna w menopauzie.

Publikacja: 19 stycznia, 2021

Coraz więcej kobiet zażywa medycznej marihuany w celu złagodzenia objawów menopauzy niż tradycyjnej terapii hormonalnej. Czy konopie mogą złagodzić trudne dolegliwości związane z menopauzą?

Menopauza jest niezwykle trudnym okresem w życiu kobiety. Nie tylko ze względu na pojawienie się wielu dolegliwości natury fizycznej, ale również poprzez obciążenie psychiczne.

Dolegliwości i objawy związane z menopauzą to bardzo indywidualna kwestia każdej kobiety. Niewątpliwie pierwszym sygnałem wysyłanym przez organizm świadczącym o menopauzie są nieregularne miesiączki. Do kolejnych objawów menopauzy zalicza się:

  • uderzenia gorąca
  • nadmierne pocenie się
  • przyrost wagi
  • wahania nastrojów
  • rozdrażnienie
  • zaburzenia snu
  • zmęczenie
  • spadek libido

Dodatkowo często występuje wzrost cholesterolu LDL i osteoporoza.

Dlatego też, jak podaje badanie Cannabis Use for Menopause Symptom Management przedstawione przez organizację North American Menopause Society, coraz więcej kobiet decyduje się na stosowanie medycznej marihuany jako środka łagodzącego objawy menopauzy.

medyczna marihuana pomocna w menopauzie

Już 27 proc. ankietowanych kobiet opowiedziało o swoich pozytywnych doświadczeniach z tym związkiem. Stanowią one grupę o wiele większą niż ta stosująca terapię hormonalną podczas menopauzy 19 proc. ankietowanych.

Jak medyczna marihuana może być pomocna w menopauzie?

medyczna marihuana pomocna w menopauzie

Regularne, odpowiednie stosowanie znacznie poprawia ich jakość życia. Ponad połowa (54 proc.) uczestniczek zgłosiła poprawę w odczuwaniu uderzeń gorąca. 69 proc. stwierdziło, że znacznie zmniejszyły się objawy ze strony układu moczowo-płciowego. A, 27 proc. z nich potwierdziło pozytywny wpływ medycznej marihuany na sen. Oznacza to, że medyczna marihuana może być pomocna w menopauzie dla wielu kobiet.

Oznacza to, że terapia hormonalna obarczona wieloma skutkami ubocznymi wcale nie musi być koniecznością.

Dowiedz się więcej na temat działania medycznej marihuany:

Co to jest i jak działa układ endokannabinoidowy?