w miejscu publicznym

Medyczna marihuana – czy można spożywać ją w miejscu publicznym?

Publikacja: 2 września, 2022

Terapia medyczną marihuaną to dla wielu pacjentów nowoczesna terapia, która budzi pewne obawy i pytania.

Jednym z ważnych dla pacjentów zagadnień jest, czy medyczna marihuana może być stosowana tylko w zaciszu własnego domu, czy można ją również przyjmować w miejscach publicznych, takich jak np. kawiarnia. Dowiedz się, czy zażywanie leku na własny użytek jest dozwolone w przestrzeni publicznej.

Medyczna marihuana – jak stosować?

Najczęściej zalecaną metodą stosowania medycznej marihuany jest waporyzacja. Za pomocą waporyzatora susz zostaje ogrzany do odpowiedniej temperatury, dzięki czemu zaczynają się uwalniać związki aktywne, które na drodze inhalacji dostają się wprost do płuc. 

Ponieważ w trakcie waporyzacji nie dochodzi do spalania suszu, układ oddechowy chroniony jest przed substancjami smolistymi i toksynami zawartymi w dymie. Pacjent wdycha czystą parę z aktywnymi cząsteczkami, co pozwala już po 5-10 minutach uzyskać działanie terapeutyczne. Efekt leczniczy w przypadku waporyzacji utrzymuje się od 2 do 4 godzin, co ma ogromne znaczenie np. w łagodzeniu ataków bólowych. 

Kolejną zaletą waporyzacji jest wydajność. Ta metoda stosowania marihuany pozwala na kilkukrotne podgrzanie i wykorzystanie suszu z konopi medycznych. Ponadto chroni przed utratą cennych kannabinoidów, co ma miejsce podczas tradycyjnego palenia. Dzięki temu efekt jest silniejszy, a ilość waporyzowanej marihuany medycznej znacznie mniejsza.

Recepta na marihuanę leczniczą

Medyczna marihuana oraz leki z niej wytwarzane zaliczane są do środków odurzających i psychoaktywnych. Dostępne są na receptę narkotyczną (RpW), którą może wystawić każdy lekarz specjalista z wyłączeniem lekarza weterynarii. 

Receptę na marihuanę medyczną może otrzymać każdy pacjent, który po wnikliwej analizie lekarskiej może odnieść korzyści ze stosowania tego rodzaju terapii. Kannabinoidy zawarte w konopiach medycznych wykazują szereg właściwości oraz szerokie zastosowanie lecznicze. Z powodzeniem są stosowane w takich schorzeniach jak choroby nowotworowe, stwardnienie rozsiane, padaczka, depresja, łagodzenie bólu różnego pochodzenia oraz wiele innych.

Czy medyczną marihuanę można stosować poza domem?

W przypadku marihuany medycznej mamy do czynienia z lekiem, który zaliczany jest do substancji narkotycznych. O ile stosowanie jej w specjalistycznych klinikach czy w zaciszu domowym nie budzi zastrzeżeń, to już zażywanie na ulicy może powodować wątpliwości. 

Na szczęście przepisy określają jasno, że pacjent może używać marihuany medycznej, jak i preparatów z konopi leczniczych w miejscu, w którym ma taką potrzebę. Dotyczy to również przestrzeni publicznej, czyli ulicy, parku, a także kawiarni. Pacjent może mieć przy sobie zarówno susz, jak i waporyzator potrzebny do wzięcia leku. 

Dokumenty potrzebne na wypadek kontroli policyjnej 

Na wypadek kontroli policyjnej należy mieć przy sobie następujące dokumenty:

  • skan recepty lub jej ksero
  • zaświadczenie od lekarza o stosowaniu medycznej marihuany
  • dokument z apteki potwierdzający legalny zakup (paragon lub faktura)

Wyżej wymienione dokumenty mogą być w formie papierowej lub w postaci skanu w telefonie. Dodatkowo lek oparty na medycznej marihuanie powinien być przechowywany tylko w oryginalnym opakowaniu z apteki.

Wszystko dokumenty są potrzebne, by w razie kontroli, pacjent mógł udowodnić legalność posiadania marihuany medycznej.

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii

W przypadku braku dokumentów potwierdzających legalne posiadanie marihuany medycznej, pacjent terapii konopnej może mieć poważne problemy. Zwykle taka osoba ulega karze pozbawienia wolności do lat 3 zgodnie z art. 62 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku. 

Prowadzenie samochodu pod wpływem medycznej marihuany

W Polsce, prowadzenie samochodu bądź innego pojazdu mechanicznego będąc pod wpływem środków odurzających, jest przestępstwem. Mówi o tym art. 178a § 1 Kodeksu Karnego oraz art. 87 § 1 Kodeksu Wykroczeń.

Jak wiadomo, do działań niepożądanych marihuany medycznej możemy zaliczyć problemy z koordynacją i upośledzenie funkcji poznawczych, w tym zaburzenia oceny sytuacji, zawroty głowy czy senność. 

Efekty marihuany mają zdecydowany wpływ na nasze funkcje psychomotoryczne, co zwiększa ryzyko uczestnictwa w wypadku drogowym. Przy czym realne zagrożenie występuje od 4 do 8 godzin po zażyciu leku z medyczną marihuaną.

Utrzymywanie się THC w organizmie a narkotesty

Polskie prawo nie określa dopuszczalnego poziomu substancji psychoaktywnych we krwi, tak jak ma to miejsce z osobami pod wpływem alkoholu. W tym przypadku nie ma znaczenia ile wynosi stężenie THC. Liczy się tylko pozytywny wynik testu na obecność narkotyków.

Ma to istotne znaczenie dla chorych leczonych medyczną marihuaną. Okres półtrwania metabolitów THC w organizmie zależy od częstotliwości stosowania marihuany oraz indywidualnej tolerancji organizmu pacjenta. Regularne stosowanie terapii przez dłuższy okres czasu, może spowodować wykrywanie kannabinoidu nawet do kilku miesięcy od ostatniego przyjęcia dawki leku. 

Dodatkowo na uwagę zasługuje duża rozbieżność między czasem działania marihuany leczniczej, który wynosi od 2 do 4 godzin, a obecnością THC w organizmie, które może utrzymywać się wiele dni od zażycia leku. 

Aktualnie pacjenci stosujący medyczne konopie muszą liczyć się z tym, że w momencie zatrzymania przez policję i przeprowadzenia testu, mogą stracić prawo jazdy. W przypadku osób, które spowodują wypadek, kary są dużo bardziej surowe.

Utrzymywanie się CBD w organiźmie

Warto wiedzieć, że spożywanie produktów opartych na konopiach siewnych (np. olejki CBD) jest w Polsce legalne i nie wpływa na prowadzenie pojazdów. Ogólnodostępne konopne suplementy diety, zawierają wyższe stężenia CBD, który nie powoduje właściwości psychoaktywnych. 

Konopie siewne są pozbawione THC lub ich stężenie wynosi nie więcej niż 0,3%. To powoduje, że po zastosowaniu tego rodzaju produktów można bezpiecznie wsiąść za kierownicę samochodu. 

Czy można stosować medyczną marihuanę w miejscach publicznych? – podsumowanie

Polskie prawo dopuszcza spożywanie marihuany medycznej w miejscach publicznych. Jednak w przypadku kontroli policji należy okazać stosowne dokumenty potwierdzające legalność leku, takie jak skan lub ksero recepty, fakturę zakupu oraz zaświadczenie o leczeniu medyczną marihuaną.

Podczas terapii konopnej należy zawsze postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Doświadczony specjalista określi odpowiednią dawkę leku na bazie konopi oraz odpowie na wszystkie pytania dotyczące leczenia medyczną marihuaną.