Grafika, białe tło z zieloną linią, czarnym napisem Terapia konopna bezpieczna dla seniora i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Aktualność

Medyczna marihuana a funkcje poznawcze seniorów.

Publikacja: 25 stycznia, 2021

Stosowanie medycznej marihuany do leczenia przewlekłego bólu u osób starszych to wciąż kontrowersyjny temat. Jak na obecne informacje wpływają nowe badania niezależnych naukowców?

Izraelska Szkoła Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Hajfie przeprowadziła badania na grupie seniorów. Wykazano w nich, że organizm seniorów, którzy korzystają z konopi nie wykazują oznak pogorszenia i nie wpływa na funkcje poznawcze.

Skorzystanie z medycznej marihuany pozwala na leczenie przewlekłego bólu, a przy tym nie jest powodem pogorszenia funkcji poznawczych.

W trakcie badania stworzoną grupę uczestników ze 125 osób, którym podano konopię indyjską. Seniorzy powyżej 50 roku życia skorzystali z produktów z CBD. Ich reakcje psychosomatyczne i pamięć robocza zostały przetestowane pod wpływem konopi i przed jej podaniem.

Używanie medycznej marihuany nie powoduje negatywnego wpływu na funkcje poznawcze u starszych pacjentów z przewlekłym bólem.

To badanie pozwoli na lepszą ocenę ryzyka i korzyści z leczenia medycznymi konopiami indyjskimi wśród osób powyżej 50 roku życia.

Dr S. Sznitman i Dr G. Weinstein zauważyli, że wcześniejsze badania wykazywały negatywny długotrwały wpływ na mózg podczas stosowania marihuany w młodym wieku. Jednak, wnioski nie mają przełożenia na wykorzystywanie jej w leczeniu przewlekłego bólu u osób w podeszłym wieku. Odkrycie pozwoli na zmniejszenie obaw lekarzy i pacjentów związanych z rozpoczęciem stosowania konopi w przypadku widocznych wskazań.