Grafika, białe tło z zieloną linią, czarnym napisem Terapia konopna bezpieczna dla seniora i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Aktualność

Medyczna marihuana a funkcje poznawcze seniorów

Publikacja: 25 stycznia, 2021

Stosowanie medycznej marihuany w zmniejszaniu wielu dolegliwości u osób starszych to wciąż kontrowersyjny temat. Jednak jak pokazują badania, stosując terapię konopną można w wielu przypadkach działać równie skutecznie jak podstawową terapią farmakologiczną. Sprawdź, jak marihuana działa na osoby starsze.

Stosowanie medycznej marihuany u osób starszych

Izraelska Szkoła Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Hajfie przeprowadziła badania na grupie seniorów. Wykazano w nich, że organizmy osób, które stosują medyczną marihuanę nie wykazują oznak pogorszenia kondycji fizycznej, a wręcz odwrotnie jej poprawę.

Ponadto korzystanie z medycznej marihuany pozwala na leczenie przewlekłego bólu, a przy tym nie jest powodem pogorszenia funkcji poznawczych, takich jak: uwaga, pamięć, myślenie i podejmowanie decyzji.

Sięganie po medyczną marihuanę przez seniorów – badania

W trakcie badania stworzono grupę uczestników ze 125 osób powyżej 50 roku życia, którym podawano konopie indyjskie. Ich reakcje psychosomatyczne i pamięć robocza zostały przetestowane pod wpływem medycznej marihuany i przed jej podaniem.

Używanie medycznej marihuany nie powoduje negatywnego wpływu na funkcje poznawcze u starszych pacjentów z przewlekłym bólem.

To badanie pozwoliło na lepszą ocenę ryzyka i korzyści z leczenia medycznymi konopiami indyjskimi wśród osób powyżej 50 roku życia. Dr S. Sznitman i Dr G. Weinstein zauważyli, że wcześniejsze badania wykazywały negatywny wpływ na mózg podczas długotrwałego stosowania marihuany w młodym wieku.

Jednak, wnioski te nie mają przełożenia na wykorzystywanie terapii medyczną marihuaną w leczeniu osób w podeszłym wieku. Odkrycie pozwoli na zmniejszenie obaw lekarzy i pacjentów związanych z rozpoczęciem stosowania konopi w przypadku widocznych wskazań, np. w leczeniu przewlekłego bólu.

Medyczna marihuana a seniorzy – podsumowanie

Marihuana medyczna posiada szereg właściwości terapeutycznych, które mogą być wykorzystywane w leczeniu różnych dolegliwości starszych osób. Badania pokazują, że jej przyjmowanie może być pomocne m.in. w terapii zapalenia stawów, chorób zapalnych jelit czy demencji.

Marihuanę medyczną można wykorzystywać bez obawy o funkcje poznawcze, takie jak pamięć, logiczne myślenie czy podejmowanie decyzji. Ponadto jej przyjmowanie może nie tylko wpłynąć na ich stan zdrowia, ale również zwiększyć komfort życia seniorów.

akt4