Stosowanie medycznej marihuany u osób starszych
Izraelska Szkoła Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Hajfie przeprowadziła badania na grupie seniorów. Wykazano w nich, że organizmy osób, które stosują medyczną marihuanę nie wykazują oznak pogorszenia kondycji fizycznej, a wręcz odwrotnie jej poprawę.
Ponadto korzystanie z medycznej marihuany pozwala na leczenie przewlekłego bólu, a przy tym nie jest powodem pogorszenia funkcji poznawczych, takich jak: uwaga, pamięć, myślenie i podejmowanie decyzji.
Sięganie po medyczną marihuanę przez seniorów – badania
W trakcie badania stworzono grupę uczestników ze 125 osób powyżej 50 roku życia, którym podawano konopie indyjskie. Ich reakcje psychosomatyczne i pamięć robocza zostały przetestowane pod wpływem medycznej marihuany i przed jej podaniem.
To badanie pozwoliło na lepszą ocenę ryzyka i korzyści z leczenia medycznymi konopiami indyjskimi wśród osób powyżej 50 roku życia. Dr S. Sznitman i Dr G. Weinstein zauważyli, że wcześniejsze badania wykazywały negatywny wpływ na mózg podczas długotrwałego stosowania marihuany w młodym wieku.
Jednak, wnioski te nie mają przełożenia na wykorzystywanie terapii medyczną marihuaną w leczeniu osób w podeszłym wieku. Odkrycie pozwoli na zmniejszenie obaw lekarzy i pacjentów związanych z rozpoczęciem stosowania konopi w przypadku widocznych wskazań, np. w leczeniu przewlekłego bólu.
Medyczna marihuana a seniorzy – podsumowanie
Marihuana medyczna posiada szereg właściwości terapeutycznych, które mogą być wykorzystywane w leczeniu różnych dolegliwości starszych osób. Badania pokazują, że jej przyjmowanie może być pomocne m.in. w terapii zapalenia stawów, chorób zapalnych jelit czy demencji.
Marihuanę medyczną można wykorzystywać bez obawy o funkcje poznawcze, takie jak pamięć, logiczne myślenie czy podejmowanie decyzji. Ponadto jej przyjmowanie może nie tylko wpłynąć na ich stan zdrowia, ale również zwiększyć komfort życia seniorów.