1

Leczenie wstrząśnienia mózgu medyczną marihuaną

Publikacja: 10 października, 2023

Czy można leczyć wstrząśnienie mózgu medyczną marihuaną? Okazuje się, że tak i zostało to potwierdzone przez naukowców w wielu badaniach klinicznych. Jednak czy terapia konopna może pomóc każdemu pacjentowi ze wstrząśnieniem mózgu? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jaki sposób medyczna marihuana może zmniejszyć objawy wstrząśnienia mózgu. Czym jest wstrząśnienie mózgu? Wstrząśnienie mózgu (wstrząs mózgu) […]

Czy można leczyć wstrząśnienie mózgu medyczną marihuaną? Okazuje się, że tak i zostało to potwierdzone przez naukowców w wielu badaniach klinicznych. Jednak czy terapia konopna może pomóc każdemu pacjentowi ze wstrząśnieniem mózgu? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jaki sposób medyczna marihuana może zmniejszyć objawy wstrząśnienia mózgu.

Czym jest wstrząśnienie mózgu?

Wstrząśnienie mózgu (wstrząs mózgu) to uszkodzenie mózgu spowodowane najczęściej urazem sportowym, wypadkiem lub uderzeniem w głowę, które objawia się m.in. utratą przytomności, bólem głowy, nudnościami, wymiotami, zaburzeniami równowagi i zanikiem pamięci. Aby je zdiagnozować i potwierdzić, niezbędne jest wykonanie tomografii komputerowej głowy. 

Leczenie wstrząśnienia mózgu medyczną marihuaną

Składniki medycznej marihuany mogą poprawiać funkcjonowanie i regenerację mózgu po wstrząśnieniu lub innym uszkodzeniu głowy. Ponadto pomagają zmniejszyć niektóre objawy, takie jak ból głowy, nudności, stany lękowe czy zaburzenia umysłowe. 

Jednak warto wiedzieć, że medyczna marihuana nie jest w stanie uratować życia pacjentowi w skrajnym przypadku, ale pomóc w przywróceniu prawidłowych funkcji mózgu i szybszym dojściu do zdrowia u osób w łagodniejszych stanach.  

Jak działa marihuana medyczna we wstrząśnieniu mózgu?

Zawarte w medycznej marihuanie kannabinoidy, takie jak THC i CBD, wykazują szereg właściwości zdrowotnych, które z powodzeniem stosuje się w leczeniu przewlekłych chorób. 

Do najbardziej znanego działania medycznej marihuany należy zmniejszanie bólu i stanów zapalnych, które często są główną przyczyną choroby. Dzięki temu udaje się nie tylko łagodzić objawy, ale niekiedy również oddziaływać na podłoże choroby, co przyspiesza zdrowienie pacjenta.

W przypadku uszkodzenia mózgu, w tym wstrząśnienia mózgu, medyczna marihuana pomaga:

  • zmniejszyć objawy bólowe,
  • zredukować stan zapalny,
  • wyregulować ciśnienie krwi w mózgu,
  • kontrolować napady drgawkowe występujące po urazie mózgu.

THC i CBD działają również neuroprotekcyjnie, czyli ochronnie na układ nerwowy, co zapobiega dalszemu uszkodzeniu mózgu (ochrona komórek nerwowych). Co więcej, łagodzą stany lękowe, objawy depresyjne, wzmożone napięcie mięśni, problemy ze snem czy brak apetytu. 

Ponadto warto wiedzieć, że leczenie marihuaną medyczną jest bezpieczne i dodatkowo korzystnie wpływa na samopoczucie oraz jakość życia pacjentów. 

Jak stosować marihuanę medyczną we wstrząśnieniu mózgu? 

Najczęściej polecaną metodą stosowania medycznej marihuany przez lekarzy jest waporyzacja. Polega ona na podgrzaniu suszu do takiej temperatury, która pozwala wydobyć substancje czynne z konopi, a następnie zaciągnięciu się powstałą parą przez specjalne urządzenie zwane waporyzatorem. 

Jest to najbezpieczniejszy sposób przyjmowania marihuany, ponieważ nie powoduje uwalniania się drażniącego układ oddechowy dymu i toksycznych substancji, takich jak podczas palenia konopi, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju chorób płuc (np. raka płuc). 

Kiedy podawać marihuanę medyczną pacjentom?

Według naukowców, im wcześniej podany susz konopny, tym lepsze jego działanie ochronne i regenerujące na układ nerwowy. Jednak dokładny czas przyjęcia medycznej marihuany zależy przede wszystkim od stanu pacjenta. 

Podsumowanie

Medyczna marihuana może być stosowana u pacjentów z łagodnym wstrząśnieniem mózgu w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych, redukcji stanu zapalnego i kontrolowania napadów drgawkowych. 

Ponadto jej podanie może zapobiegać uszkodzeniom komórek nerwowych i przyspieszać dojście do zdrowia poprzez korzystne oddziaływanie na inne objawy, takie jak problemy ze snem czy stany lękowe. 

Jednak aby susz marihuany był skuteczny, należy go podać możliwie jak najszybciej, co zależy od ogólnego stanu pacjenta i decyzji lekarza.