Grafika, na białym tle czarny napis: chad a medyczna marihuana oraz zielone logo Medicana Centrum Terapii  Marihuana Lecznicza w lewym dolnym rogu.
Aktualność

Leczenie ChAD za pomocą marihuany – czy to możliwe?

Publikacja: 25 kwietnia, 2022

Stosowanie marihuany w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej wzbudza wiele kontrowersji. Obecnie istnieją dowody potwierdzające skuteczność marihuany w leczeniu tego schorzenia oraz takie, które wskazują, że konopie zaostrzają niektóre z objawów. Sprawdź, co na temat leczenia chorób psychicznych medyczną marihuaną mówią najnowsze badania.

Coraz więcej ludzi na całym świecie stosuje konopie indyjskie, zarówno w celach medycznych, jak i rekreacyjnych. W związku z tym, zaobserwowano znaczący wzrost zainteresowania marihuaną i jej wpływem na przebieg różnych chorób, w tym choroby afektywnej dwubiegunowej.

Wiele osób z tym schorzeniem stosuje susz konopi indyjskich do leczenia swoich objawów. Czy marihuana jest bezpieczna w leczeniu tej choroby? Co na ten temat mówią badania?

Naukowcy od kilku lat badają zależność między marihuaną a chorobą afektywną dwubiegunową. Jednak badania nie do końca rozstrzygają, czy stosowanie konopi indyjskich w przebiegu tej dysfunkcji psychicznej zawsze przynosi pozytywne rezultaty. Istnieją dowody potwierdzające skuteczność marihuany w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej oraz takie, które wskazują, że może ona zaostrzać niektóre objawy. Ze względu na złożony charakter i mnogość objawów tego schorzenia, konopie indyjskie mogą działać na każdego w inny sposób. Niektórym mogą pomóc, a innym wręcz zaszkodzić. Jak to możliwe? Okazuje się, że wiele zależy od genetyki oraz indywidualnych reakcji organizmu. 

Co to jest choroba afektywna dwubiegunowa?

Choroba afektywna dwubiegunowa (choroba dwubiegunowa, ChAD) to schorzenie, w którym występują skrajne zmiany nastroju, obejmujące epizody depresyjne, maniakalne, hipomaniakalne oraz epizody mieszane, które mogą przyjmować różną postać, nasilenie i przebieg.

W zależności od podtypu choroby, występują różne objawy, takie jak:

  • obniżony nastrój lub poczucie nadmiernej radości,
  • utrata energii życiowej,
  • zaburzenia koncentracji i pamięci,
  • zahamowanie psychoruchowe,
  • zachowania autoagresywne,
  • urojenia i uczucie niepokoju.

Za przyczynę choroby uważa się głównie czynniki biologiczne, takie jak genetyka, zaburzenia równowagi neuroprzekaźników w mózgu czy towarzyszące choroby somatyczne np. niedoczynność tarczycy. W następnej kolejności wymienia się czynniki psychologiczne, społeczne i środowiskowe. 

Czy konopie indyjskie pomagają w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej?

Wielu pacjentów stosujących marihuanę w przebiegu dwubiegunowości, zgłasza pozytywne rezultaty. W jednym z badań wykazano, że osoby chore po zażyciu konopi indyjskich, wskazywały wyższy poziom energii, lepsze samopoczucie, zmniejszenie złości i objawów depresyjnych. Inne badanie sugeruje, że kannabinoidy zawarte w marihuanie poprawiają dodatkowo koncentrację, pamięć i uwagę. Wykazano również brak znacznego upośledzenia umysłowego, w porównaniu do pacjentów, którzy nie korzystali z leczniczych właściwości tej rośliny. 

Negatywne efekty marihuany w przebiegu choroby dwubiegunowej

Z drugiej strony istnieją badania, które wykazują negatywny wpływ stosowania konopi indyjskich w przebiegu dwubiegunowości. Przegląd z 2017 roku wydany przez Instytut ds. Nadużywania Alkoholu i Narkotyków (ADAI) wykazał, że palenie marihuany może zwiększać ilość epizodów depresyjno-maniakalnych i wydłużać czas ich trwania oraz zwiększać prawdopodobieństwo myśli samobójczych. Jest to szczególnie zauważalne, w przypadku dużego stężenia psychoaktywnego THC w roślinie. Kolejne badanie sugeruje również, że u pacjentów stosujących konopie indyjskie rzadziej występuje remisja choroby, w porównaniu do osób, które jej nie używały. 

Podsumowanie wpływu marihuany w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej

Obecnie nie ma wystarczających badań, które stwierdzają czy zażywanie marihuany wpływa dobrze lub źle na leczenie dwubiegunowości. Niektórzy pacjenci zgłaszali pozytywne rezultaty, takie jak poprawa nastroju i zmniejszenie objawów maniakalno-depresyjnych. Natomiast inni, obserwowali zaostrzenie manii i myśli samobójczych.

Biorąc pod uwagę zarówno korzyści, jak i negatywne działanie konopi indyjskich na przebieg choroby, wydaje się, że ich stosowanie powinno zależeć od nasilenia objawów oraz indywidualnej reakcji organizmu. Jeśli zastanawiasz się nad skorzystaniem z tej metody leczenia w chorobie afektywnej dwubiegunowej, skonsultuj się z lekarzem specjalizującym się w terapii medyczną marihuaną.