Grafika, na białym tle czarny napis: chad a medyczna marihuana oraz zielone logo Medicana Centrum Terapii  Marihuana Lecznicza w lewym dolnym rogu.
Aktualność

Leczenie ChAD za pomocą marihuany – czy to możliwe?

Publikacja: 25 kwietnia, 2022

Stosowanie marihuany w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej wzbudza wiele kontrowersji. Obecnie istnieją dowody potwierdzające skuteczność marihuany w leczeniu tego schorzenia oraz takie, które wskazują, że konopie zaostrzają niektóre z objawów. Sprawdź, co na ten temat mówią najnowsze badania.

Coraz więcej ludzi na całym świecie stosuje konopie indyjskie, zarówno w celach medycznych, jak i rekreacyjnych. W związku z tym, zaobserwowano znaczący wzrost zainteresowania marihuaną i jej wpływem na przebieg różnych chorób, w tym choroby afektywnej dwubiegunowej.

Wiele osób z tym schorzeniem stosuje konopie indyjskie do leczenia swoich objawów. Czy marihuana jest bezpieczna w leczeniu tej choroby? Co na ten temat mówią badania?

Naukowcy od kilku lat badają zależność między marihuaną a chorobą afektywną dwubiegunową. Jednak badania nie do końca rozstrzygają, czy stosowanie konopi indyjskich w przebiegu tej dysfunkcji psychicznej zawsze przynosi pozytywne rezultaty. Istnieją dowody potwierdzające skuteczność marihuany w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej oraz takie, które wskazują, że może ona zaostrzać niektóre objawy. Ze względu na złożony charakter i mnogość objawów tego schorzenia, konopie indyjskie mogą działać na każdego w inny sposób. Niektórym mogą pomóc, a innym wręcz zaszkodzić. Jak to możliwe? Okazuje się, że wiele zależy od genetyki oraz indywidualnych reakcji organizmu. 

Co to jest choroba afektywna dwubiegunowa?

Choroba afektywna dwubiegunowa – ChAD to schorzenie, w którym występują skrajne zmiany nastroju, obejmujące epizody depresyjne, maniakalne, hipomaniakalne oraz epizody mieszane, które mogą przyjmować różną postać, nasilenie i przebieg.

W zależności od podtypu choroby, występują różne objawy, takie jak:

  • obniżony nastrój lub poczucie nadmiernej radości,
  • utrata energii życiowej,
  • zaburzenia koncentracji i pamięci,
  • zahamowanie psychoruchowe,
  • zachowania autoagresywne,
  • urojenia i uczucie niepokoju.

Za przyczynę choroby uważa się głównie czynniki biologiczne, takie jak genetyka, zaburzenia równowagi neuroprzekaźników w mózgu czy towarzyszące choroby somatyczne np. niedoczynność tarczycy. W następnej kolejności wymienia się czynniki psychologiczne, społeczne i środowiskowe. 

Czy konopie indyjskie pomagają w chorobie afektywnej dwubiegunowej?

Wielu pacjentów stosujących marihuanę w przebiegu dwubiegunowości, zgłasza pozytywne rezultaty. W jednym z badań wykazano, że osoby chore po zażyciu konopi indyjskich, wskazywały wyższy poziom energii, lepsze samopoczucie, zmniejszenie złości i objawów depresyjnych. Inne badanie sugeruje, że kannabinoidy zawarte w marihuanie poprawiają dodatkowo koncentrację, pamięć i uwagę. Wykazano również brak znacznego upośledzenia umysłowego, w porównaniu do pacjentów, którzy nie korzystali z leczniczych właściwości tej rośliny. 

Negatywne efekty marihuany w przebiegu choroby dwubiegunowej

Z drugiej strony istnieją badania, które wykazują negatywny wpływ stosowania konopi indyjskich w przebiegu dwubiegunowości. Przegląd z 2017 roku wydany przez Instytut ds. Nadużywania Alkoholu i Narkotyków (ADAI) wykazał, że marihuana może zwiększać ilość epizodów depresyjno-maniakalnych i wydłużać czas ich trwania oraz zwiększać prawdopodobieństwo myśli samobójczych. Jest to szczególnie zauważalne, w przypadku dużego stężenia psychoaktywnego THC w roślinie. Kolejne badanie sugeruje również, że u pacjentów stosujących konopie indyjskie rzadziej występuje remisja choroby, w porównaniu do osób, które jej nie używały. 

Podsumowanie wpływu marihuany w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej

Obecnie nie ma wystarczających badań, które stwierdzają czy leczenie dwubiegunowości za pomocą marihuany jest dobre, czy złe. Niektórzy pacjenci zgłaszali pozytywne rezultaty, takie jak poprawa nastroju i zmniejszenie objawów maniakalno-depresyjnych. Natomiast inni, obserwowali zaostrzenie manii i myśli samobójczych.

Biorąc pod uwagę zarówno korzyści, jak i negatywne działanie konopi indyjskich na przebieg choroby, wydaje się, że ich stosowanie powinno zależeć od nasilenia objawów oraz indywidualnej reakcji organizmu. Jeśli zastanawiasz się nad skorzystaniem z tej metody leczenia w chorobie afektywnej dwubiegunowej, skonsultuj się z lekarzem specjalizującym się w terapii medyczną marihuaną.