akt 3

Konopie a suchość w ustach – przyczyny, objawy, jak sobie radzić?

Publikacja: 10 stycznia, 2023

Suchość w jamie ustnej to jedno z najczęściej pojawiających się działań niepożądanych po zastosowaniu medycznej marihuany. Chociaż do niedawna nie znano dokładnego mechanizmu w jaki dochodzi do powstania tego nieprzyjemnego objawu, teraz naukowcom udało się go ustalić. Sprawdź, dlaczego po paleniu marihuany pojawia się suchość w jamie ustnej i który z kannabinoidów odpowiada za ten […]

Suchość w jamie ustnej to jedno z najczęściej pojawiających się działań niepożądanych po zastosowaniu medycznej marihuany. Chociaż do niedawna nie znano dokładnego mechanizmu w jaki dochodzi do powstania tego nieprzyjemnego objawu, teraz naukowcom udało się go ustalić. Sprawdź, dlaczego po paleniu marihuany pojawia się suchość w jamie ustnej i który z kannabinoidów odpowiada za ten nieprzyjemny objaw. 

Czym jest suchość w ustach?

Suchość w ustach opisywana jest przez pacjentów jako wrażenie braku śliny i/lub zmniejszenie wilgotności w jamie ustnej. Często temu odczuciu towarzyszy również pieczenie języka, pękanie i pierzchnięcie warg czy trudności w mówieniu i połykaniu pokarmów. 

Przyczyny suchości w ustach

Istnieje wiele przyczyn suchości w ustach, co sprawia, że nie tylko jeden czynnik może wpływać na powstawanie tego nieprzyjemnego objawu, ale np. połączenie kilku z nich.  

Nieodpowiednie nawodnienie

Właściwa ilość wypijanych płynów w ciągu dnia to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niestety wiele osób zapomina o piciu wody, co może prowadzić do odwodnienia, którego konsekwencją jest właśnie suchość w ustach. 

Uważa się, że odczuwanie suchości w ustach świadczy o poważnym odwodnieniu organizmu i należy jak najszybciej uzupełnić poziom płynów w ciele poprzez picie wody, herbatki ziołowej, spożywanie owoców, warzyw czy zup. 

Spożywanie słonego jedzenia

Suchość w ustach może również pojawić się po spożyciu nadmiernej ilości słonego i suchego jedzenia, takiego jak chipsy, słone paluszki, krakersy czy suszone mięso. Ponadto na powstanie tego objawu wpływa także jedzenie fast-foodów, różnego rodzaju sosów czy makaronów. 

Gorący klimat

Spędzanie czasu w gorącym, suchym klimacie sprzyja suchości w ustach, o czym można się przekonać będąc na wakacjach w ciepłych krajach. Jest to spowodowane odwodnieniem organizmu i nie spożywaniem odpowiedniej ilości wody w stosunku do panujących warunków atmosferycznych.

Niekiedy może się również zdarzyć, że pomimo właściwego nawodnienia odczuwanie suchości w ustach i tak się pojawi. 

Higiena snu

Suchość w ustach można również zaobserwować rano, tuż po przebudzeniu. Okazuje się, że u osób śpiących z otwartymi ustami, pomimo ciągłej produkcji śliny, dochodzi do jej wysychania, co prowadzi do odczuwania tego problemu. 

Stosowanie marihuany 

Palenie marihuany lub waporyzacja może prowadzić do powstania suchości w ustach. Jednak porównując działania niepożądane konopi do innych leków, jest to najmniej dotkliwy skutek uboczny spowodowany przez farmakologię. 

Uczucie suchości w ustach a zdrowie 

Długotrwale utrzymująca się suchość w ustach może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych. Wiele osób doświadczających tego nieprzyjemnego objawu skarży się m.in. na pogorszenie samopoczucia i problemy z koncentracją. 

Ponadto z czasem może pojawić się wysuszenie gardła, co utrudnia przełykanie pokarmu i pogarsza jakość życia pacjenta. Suchość w ustach utrzymująca się przez długi czas może również osłabić zęby i zwiększyć ich wrażliwość, dlatego warto jak najszybciej się tym zająć. 

Suchość w ustach po marihuanie – jak to możliwe?

Suchość w ustach po zastosowaniu marihuany nie jest nowym działaniem niepożądanym. Biorąc pod uwagę, że ludzie korzystają z właściwości konopi już od tysięcy lat, ta dolegliwość znana jest od dawna. Jednak dopiero w 2006 roku naukowcy postanowili zbadać, w jaki sposób dochodzi do powstania tego zjawiska. 

Okazuje się, że objaw ten spowodowany jest przez jeden z kannabinoidów znajdujących się w konopiach i jego interakcje z układem endokannabinoidym, który jest jednym z podstawowych układów ludzkiego organizmu. Układ endokannabinoidowy zawiera m.in. receptory kannabinoidowe, które zlokalizowane są w całym ciele, m.in. w jamie ustnej. 

Tetrahydrokannabinol poprzez podobną budowę do anandamidu, który jest jednym z endokannabinoidów wytwarzanych w ciele człowieka, posiada zdolność wiązania się z receptorami zlokalizowanymi m.in. w śliniankach podżuchwowych.

Takie działanie THC prowadzi do nieprawidłowości w odbieraniu i przekazywaniu sygnałów z układu nerwowego, który kontroluje i stymuluje produkcję śliny w ustach. W efekcie dochodzi do zmniejszenia produkcji śliny przez ślinianki i odczuwania suchości.   

Suchość w jamie ustnej – jak sobie radzić?

Wszyscy pacjenci medycznej marihuany odczuwają suchość w ustach, ale w przypadku krótkotrwałej terapii nie jest to duży problem. Suchość jest bardziej dotkliwa podczas długiego leczenia konopiami medycznymi, a wypicie odpowiedniej ilości wody nie zawsze pomaga złagodzić to odczucie. Co robić w przypadku suchości w jamie ustnej?

Guma do żucia

Żucie gumy pobudza ślinianki do wytwarzania śliny, co zmniejsza uczucie suchości w ustach. Można spróbować również innych produktów, które wymagają długiego gryzienia i żucia np. suszonych owoców lub suszonej wołowiny. 

Cukierki

Ssanie kwaśnego cukierka lub lizaka przynosi te same efekty jak żucie gumy, czyli pobudza ślinianki do wytwarzania większej ilości śliny, co zmniejsza uczucie suchości. Można również zjeść kawałek cytryny – efekty gwarantowane.

Tabletki do ssania

Kolejnym sposobem na zmniejszenie suchości w ustach są tabletki do ssania na gardło, które zawierają substancje o działaniu powlekającym błonę śluzową jamy ustnej. Osłaniające i nawilżające właściwości tabletek do ssania mogą pomóc w zmniejszeniu uczucia suchości.

Co jeszcze może pomóc?

W pozbyciu się suchości w jamie ustnej może również pomóc ograniczenie przyjmowania cukru i soli, szczególnie jeśli jest się pacjentem medycznej marihuany. Sięganie po produkty bogate w cukier i sól, szczególnie po przyjęciu dawki konopi doprowadzą do nasilenia suchości i odczucia znacznego dyskomfortu. 

Dodatkowo warto pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej. Mycie zębów pastą zawierającą w swym składzie miętę pobudza ślinianki do produkcji śliny, co zmniejsza problem suchości. 

Czego unikać, kiedy masz sucho w ustach?

Niektóre z produktów, chociaż wydawałoby się, że mogą pomóc w przypadku suchości w ustach, nasilają ten problem. Mowa o herbacie, zarówno czarnej, jak i zielonej, które bardziej wysuszają jamę ustną niż nawilżają.

Podobnie jest z kawą i pozostałymi produktami zawierającymi kofeinę. Lepiej wybierać do picia ziołowe herbatki (np. miętę) i przede wszystkim wodę. 

Konopie a suchość w ustach – podsumowanie

Odczuwanie suchości w jamie ustnej po marihuanie jest spowodowane przez jeden z kannabinoidów zawartych w konopiach tj. THC. Według badań, hamuje on wydzielanie śliny przez ślinianki podżuchwowe, co przyczynia się do odczuwania suchości w ustach. 

Na szczęście istnieją sposoby łagodzenia tego problemu. Wśród nich wymienia się m.in. żucie gumy do żucia, ssanie cukierków, stosowanie tabletek do ssania, odpowiednie nawodnienie i unikanie nadmiernej ilości soli oraz cukru.