Grafika, białe tło z zieloną kreską i czarnym napisem Kannabinoidy mogą zmieniać działanie leków i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Aktualność

Kannabinoidy mogą zmieniać działanie leków

Publikacja: 23 lutego, 2021

Zdaniem naukowców z Penn State College of Medicine produkty zawierające kannabinoidy mogą zmieniać działanie niektórych leków na receptę. Uczeni opublikowali informacje, które mogą pomóc lekarzom w dokonywaniu bezpiecznych wyborów, dotyczących przepisywania leków pacjentom stosującym kannabinoidy.

Zdaniem naukowców z Penn State College of Medicine produkty zawierające kannabinoidy mogą zmieniać działanie niektórych leków na receptę. Uczeni opublikowali informacje, które mogą pomóc lekarzom w dokonywaniu bezpiecznych wyborów, dotyczących przepisywania leków pacjentom stosującym fitokannabinoidy.

Leki a medyczna marihuana

Kent Vrana, profesor i przewodniczący farmakologii w College of Medicine, oraz Paul Kocis, farmaceuta w Penn State Health Milton S. Hershey Medical Center, opracowali wspólnie listę 57 leków. Mogą one działać nieprawidłowo, jeśli zostaną zastosowane wraz z medycznymi kannabinoidami, olejem konopnym i marihuaną medyczną lub rekreacyjną. Lista ta została opublikowana w czasopiśmie Medical Cannabis and Cannabinoids.

Leki, które znalazły się na liście mają wąski indeks terapeutyczny, co oznacza, że są przepisywane w określonych dawkach. Wystarczających, aby były skuteczne, ale nie na tyle dużych, aby mogły zaszkodzić. Vrana podkreśla, iż niezwykle ważne jest, aby lekarze zwrócili uwagę, na leki znajdujące się na liście podczas przepisywania kannabinoidów medycznych. Ważne jest żeby również, przewidywali jak mogą one wpływać na inne leki, które pacjent przyjmuje.

Leki kannabinoidowe

W celu opracowania tej listy, naukowcy przyjrzeli się czterem lekom kannabinoidowym przepisywanym na receptę. Skupili się oni na zawartości enzymów w organizmie, które przetwarzają aktywne składniki tych leków.  Mogą one obejmować delta-9-tetrahydrokannabinol (THC) i kannabidiol (CBD). Następnie porównali oni te informacje z informacjami o popularnych lekach przepisywanych pacjentom. Korzystając z danych dostępnych od agencji regulacyjnych, takich jak Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków, próbowali odnaleźć wszystkich możliwych interakcji występujących pomiędzy nimi.

Lista Vrany i Kocisa zawiera różnorodne leki, począwszy od leków nasercowych po antybiotyki i leki przeciwgrzybicze. Jako przykład potencjalnej interakcji lek-lek z produktami kannabinoidowymi, naukowcy zakwalifikowali  warfarynę, powszechny antykoagulant, który zapobiega tworzeniu się szkodliwych skrzepów krwi. Lek ten, przepisuje się pacjentom z migotaniem przedsionków lub po wymianie zastawki serca. Lek ten ma wąski indeks terapeutyczny, stąd Vrana uczula, że lekarze powinni wziąć pod uwagę potencjalną interakcję między lekami, zarówno przepisując warfarynę pacjentom przyjmującym na receptę kannabinoidy, jak i przepisując kannabinoidy pacjentom przyjmującym warfarynę.

Wiedza dla lekarzy

Naukowcy twierdzą, że lekarze powinni również rozważyć stosowanie przez pacjentów produktów zawierających olej CBD oraz medyczną i rekreacyjną marihuanę, podczas zażywania leków znajdujących się na opublikowanej liście. Większość z tych produktów nie podlega żadnym regulacjom rządowym i niewiele informacji można obecnie odnaleźć na temat przepisywania lub interakcji między tymi lekami.

Owe produkty często zawierają te same składniki aktywne, co kannabinoidy medyczne, chociaż mogą występować w różnych stężeniach – zauważa Vrana. – Informacje o interakcjach typu lek-lek z kannabinoidami medycznymi mogą być szczególnie przydatne, ponieważ lekarze rozważają potencjalny wpływ dostępnych bez recepty lub nielegalnych produktów kannabinoidowych na zażywanie innych leków.

Vrana doradza również, aby pacjenci nie ukrywali przed swoimi lekarzami prawdy co do stosowania produktów kannabinoidowych. Dotyczy to zarówno produktów dostępnych bez recepty, jak i rekreacyjnej marihuany. Może to bowiem dopomóc w zapewnieniu  bezpieczeństwa i skuteczności w stosowaniu przepisanych leków.

Oprócz opublikowanej listy 57 leków na receptę o wąskim indeksie terapeutycznym, na który może mieć wpływ jednoczesne używanie kannabinoidów, w Internecie dostępna jest o wiele bardziej obszerna lista zawierająca 139 leków, które mogą wprowadzać potencjalne interakcje pomiędzy lekami a kannabinoidami. Vrana i Kocis planują  aktualizację tej listy leków powodujących interakcje, w miarę zatwierdzania nowych lekarstw i gromadzenia dowodów.

Pomoc dla lekarzy

Warto też wiedzieć iż prof. Kent Vrana podpisał wcześniej umowę z PA Options for Wellness, dostawcą medycznej marihuany z Pensylwanii, i dzięki niej, jego badania są częściowo sponsorowane. College of Medicine i firma PA Options for Wellness zawarły bowiem 10-letnią umowę badawczą, która ma na celu dopomóc lekarzom i pacjentom w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji klinicznych związanych z przepisywaniem kannabinoidów.