jak przechowywać

Jak przechowywać marihuanę medyczną? Poznaj nasze praktyczne sposoby

Publikacja: 3 sierpnia, 2022

Obecnie zakup medycznej marihuany nie stanowi żadnego problemu. W większości aptek jest ona dostępna od ręki lub na zamówienie.

Apteka ma obowiązek przechowywania marihuany leczniczej w odpowiednich warunkach tzn. właściwej temperaturze, wilgotności i zabezpieczeniu. Jak przechowywać medyczną marihuanę w domu? 

Przechowywanie marihuany leczniczej

Odpowiednie przechowywanie konopi pozwala na długi czas zachować ich świeżość, aromatyczność oraz skład chemiczny. Ma to ogromne znaczenie dla zachowania cennych właściwości leczniczych suszu oraz powodzenia terapii. 

Niektóre części roślin są wyjątkowo delikatne i w łatwy sposób można je uszkodzić. Tak jest w przypadku wysuszonych kwiatostanów konopi, z których pozyskuje się medyczną marihuanę. Kwiatostany posiadają na swych końcach trichomy (gruczoły żywiczne) produkujące żywice, która zawiera w swym składzie kannabinoidy – najważniejsze składniki marihuany. Trichomy mają kruchą strukturę, co sprawia, że każdy kontakt może doprowadzić do ich uszkodzenia (np. rozerwania), utraty substancji aktywnych oraz związków zapachowych. 

Czynniki wpływające na właściwości medycznej marihuany 

Medyczna marihuana to substancja naturalna, której jedną z właściwości jest łatwość psucia. Aby zapewnić odpowiednie działanie leczniczej marihuany, należy zwrócić uwagę na kilka czynników podczas jej przechowywania.

Światło

Promienie UV to jeden z czynników negatywnie wpływających na susz konopny. Bezpośrednie działanie promieni słonecznych niszczy kannabinoidy, takie jak THC i CBD, oraz inne substancje, obniżając jakość konopi oraz ich działanie. 

W związku z tym, marihuanę medyczną należy przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu i odpowiednim opakowaniu, które chroni susz przed działaniem światła. 

Temperatura

To istotny czynnik wpływający na właściwości marihuany leczniczej. Wysoka temperatura  (powyżej 25 stopni) może spowodować rozwój pleśni, zniszczenie cennych substancji zawartych w konopiach oraz zmniejszenie powodzenia prowadzonej terapii konopnej. 

Zbyt niska temperatura również nie sprzyja zachowaniu właściwości suszu konopnego. Przechowywanie marihuany w lodówce zmniejsza wilgotność i prowadzi do uszkodzenia rośliny np. kruszenia, co sprawia, że staje się ono gorszej jakości. 

Marihuanę najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej, czyli od 15 do 25°C. 

Wilgotność

Konopie medyczne powinny być przechowywanie w wilgotności między 55 a 65%. Jest to niezbędne do zachowania wysokiej jakości suszu. 

Suche powietrze i nadmierne ciepło, może osłabić strukturę rośliny doprowadzając do jej wyschnięcia, stwardnienia i kruchości. Natomiast zbyt duża wilgotność powietrza zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju bakterii i pleśni. 

Warto również wiedzieć, że w opakowaniu, w którym przechowywana jest marihuana nie powinno być zbyt dużej ilości wolnej przestrzeni, ponieważ susz będzie narażony na niekorzystne działanie powietrza i straty cennych substancji.

Urazy mechaniczne

Marihuana może być narażona na urazy mechaniczne, dlatego należy zabezpieczyć ją przed wstrząsami i upadkiem. W związku z tym należy umieścić opakowanie z suszem w bezpiecznym miejscu, które będzie chronione przed ciągłym przesuwaniem, podnoszeniem i odkładaniem.

Zbyt duży pojemnik do zawartości marihuany również może prowadzić do zniszczeń, ponieważ susz będzie odbijał się od ścianek, co spowoduje uszkodzenie jego struktury. W efekcie nastąpi utrata cennych związków aktywnych oraz zmniejszenie efektów terapeutycznych terapii konopnej. 

Uszkodzenia mogą być także spowodowane przez zbyt częste dotykanie marihuany. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas przechowywania konopi?

Odpowiednia temperatura, wilgotność, ochrona przed światłem słonecznym oraz urazami, jest niezbędna do zachowania wysokiej jakości marihuany i jej działania. Jednak warto również pamiętać o przechowywaniu suszu konopnego w miejscach niedostępnych dla dzieci. 

Posiadanie marihuany medycznej przez dzieci, może być niebezpieczne dla ich zdrowia, a nawet życia. 

Jak przechowywać marihuanę – oryginalne opakowanie, szklany słoik, plastikowe opakowania

Najlepszym opakowaniem do przechowywania medycznej marihuany jest oryginalne opakowanie, w którym otrzymuje się susz konopny w aptece podczas zakupu. Dany producent musi spełnić wiele warunków i norm jakości, w tym zapewnić opakowanie, które będzie odporne na oddziaływanie substancji chemicznych. Większość opakowań wytwarza się z polietylenu, polipropylenu lub poliwęglanu, i są to bezpieczne oraz zalecane rozwiązania. 

Pacjenci przechowują marihuanę leczniczą również w plastikowych woreczkach lub plastikowych torebkach, które niestety nie spełniają wymogów dotyczących bezpieczeństwa, a dodatkowo przepuszczają ciepło i są zbyt szczelne. Ponadto niektóre substancje zawarte w konopiach mogą wchodzić w reakcję z plastikiem, co prowadzi do zanieczyszczenia suszu toksycznymi substancjami. Tak przechowywana marihuana może zmieniać kolor i zmniejszać swoje działanie. 

Kolejnym rozwiązaniem są szklane słoiki. W przeciwieństwie do plastikowych toreb, użycie szklanych pojemników jest bezpieczniejsze, ponieważ szkło nie wchodzi w reakcje z innymi substancjami. Jednak nie może być to słoik z odzysku. Najlepiej aby był to nowy, idealnie czysty słoik z hermetycznym zamknięciem. Użycie szklanego słoika ze zwykłą nakrętką spowoduje utratę świeżości suszu konopnego. 

Najważniejsze informacje dotyczące przechowywania marihuany

Należy pamiętać, że od właściwego przechowywania marihuany zależy jej działanie lecznicze. Dlatego znalezienie właściwego miejsca w domowym zaciszu odgrywa ogromne znaczenie w trakcie terapii.

Powyższe wskazówki są podstawą aby zachować na długo cenne właściwości marihuany i zwiększyć powodzenie leczenia zarówno podczas długotrwałego, jak i krótkotrwałego przechowywania suszu konopnego. 

Przechowywanie suszu CBD oraz innych produktów konopnych powinno odbywać się na podobnych zasadach. Jednak zawsze zaleca się przeczytanie etykiety konkretnego produktu.

Podsumowanie

Jak prawidłowo przechowywać marihuanę leczniczą?

  1. Susz trzymaj zawsze w oryginalnym opakowaniu.
  2. Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze (15-25°C).
  3. Chroń medyczną marihuanę przed światłem słonecznym.
  4. Zawsze trzymaj opakowanie z suszem w chłodnym miejscu. 
  5. Utrzymuj właściwą wilgotność pomieszczenia między 55 a 65%.
  6. Lek na bazie konopi trzymaj w miejscu niedostępnym dla dzieci.