obszar roboczy 2sm

Jak medyczna marihuana wpływa na apetyt?

Publikacja: 10 sierpnia, 2023

Zwiększony apetyt po marihuanie to jeden z najczęściej zgłaszanych objawów przez pacjentów. Jest to spowodowane przez kannabinoidy i ich wpływ na ośrodek głodu i sytości, który znajduje się w mózgu. Który ze związków aktywnych konopi jest odpowiedzialny za to zjawisko? Czy każdy pacjent doświadcza gastrofazy? Dowiedz się, najważniejszych informacji na ten temat.  Gastrofaza – zwiększone […]

Zwiększony apetyt po marihuanie to jeden z najczęściej zgłaszanych objawów przez pacjentów. Jest to spowodowane przez kannabinoidy i ich wpływ na ośrodek głodu i sytości, który znajduje się w mózgu. Który ze związków aktywnych konopi jest odpowiedzialny za to zjawisko? Czy każdy pacjent doświadcza gastrofazy? Dowiedz się, najważniejszych informacji na ten temat. 

Gastrofaza – zwiększone doznania organoleptyczne po marihuanie

Gastrofaza to stan, w którym występuje nagłe zwiększenie apetytu po zastosowaniu marihuany. Utrzymuje się około godzinę lub dwie po przyjęciu dawki konopi leczniczych i często towarzyszą mu zwiększone doznania organoleptyczne, co oznacza, że smak zjedzonych pokarmów jest intensywny i bardziej smaczny niż normalnie. 

Zwykle gastrofaza pojawia się razem z innymi efektami, które są związane z przyjęciem marihuany. Wśród nich wymienia się m.in. euforię, odprężenie, suchość w ustach i zaczerwienienie oczu. 

Jednak jest to efekt, który nie dotyczy każdego użytkownika marihuany medycznej. Najczęściej pojawia się u osób początkujących, u których organizm nie posiada jeszcze odpowiedniej tolerancji na kannabinoidy, czyli główne składniki aktywne konopi. 

Zwiększony apetyt po marihuanie – jak to możliwe?

Zwiększony apetyt po marihuanie medycznej pojawia się w wyniku działania jednego z kannabinoidów – THC, który wpływa na receptory układu endokannabinoidowego odpowiedzialnego za utrzymywanie równowagi organizmu i prawidłowe funkcjonowanie pozostałych układów, w tym układu hormonalnego. 

Według badań, stosowanie medycznej marihuany zwiększa stężenie greliny w przewodzie pokarmowym, czyli hormonu głodu o 42%, co przekłada się na spożywanie większej ilości pokarmów spożywczych. 

Dodatkowo konopie zmniejszają poziom leptyny, która odpowiada za uczucie sytości, sprawiając, że ciężko po spożyciu zjadanej zwykle porcji czuć się najedzonym.  

Inne badania wykazały, że THC oddziałuje na receptory kannabinoidowe CB1, których największa koncentracja znajduje się w układzie nerwowym, podnosząc aktywność komórek nerwowych i wpływając na zmysł smaku oraz powonienia, m.in. zwiększając doznania smakowe. 

Jak THC wpływa na zaburzenia łaknienia?

Zaburzenia łaknienia takie jak np. anoreksja czy kacheksja (wyniszczenie organizmu) kojarzą się ze zmniejszeniem apetytu, a nawet jego brakiem, co niekorzystnie wpływa na zdrowie osób chorych. 

W takich przypadkach, przyjmowanie medycznej marihuany może być lekarstwem, który zwiększa apetyt i chęć spożywania pokarmu, co przekłada się na cały proces leczenia. 

U pacjentów z zaburzeniami łaknienia, np. kacheksją występującą w przebiegu nowotworów lub AIDS, terapię konopną stosuje się z powodzeniem, aby poprawić odczuwanie głodu, jak i w celu łagodzenia pozostałych objawów, np. przewlekłego bólu, nudności, wymiotów i stanów lękowych. Dodatkowo zmniejszenie objawów choroby poprzez stosowanie medycznej marihuany, korzystnie wpływa na apetyt, zwiększając chęć sięgnięcia po jedzenie. 

To sprawia, że medyczna marihuana zapobiega dalszej utracie masy ciała i znacznemu wyniszczeniu organizmu, co korzystnie wpływa na leczenie i ogólną jakość życia pacjenta. 

Marihuana a otyłość

Marihuana zwiększa apetyt, co zostało potwierdzone w licznych badaniach. To sprawia, że pacjenci boją się korzystać z tego rodzaju terapii w obawie o zwiększenie masy ciała. Jednak według statystyk, regularne przyjmowanie medycznej marihuany korzystnie wpływa na masę ciała i obniża BMI.

W jednym z badań przeprowadzonych przez naukowców na Uniwersytecie w Quebecu, wykazano, że osoby regularnie przyjmujące medyczną marihuanę charakteryzują się zwykle mniejszą masą ciała i występuje u nich mniejsze prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy. 

Jak nie przytyć stosując medyczną marihuanę?

Na początku terapii medyczną marihuaną zwiększenie masy ciała jest możliwe, co wynika z niewystarczającej tolerancji organizmu na kannabinoidy. Jednak wraz z jej zwiększeniem, zmniejsza się potrzeba jedzenia a masa ciała stabilizuje się. 

Aby zapobiec zwiększeniu masy ciała podczas stosowania medycznej marihuany, warto się do tego przygotować. W jaki sposób? Zaleca się przygotowanie zdrowych posiłków i regularną aktywność fizyczną, która powinna być dostosowana do możliwości pacjenta. 

Ponadto można usunąć z domu wszelkie słodkie i słone przekąski i poszukać zdrowszych alternatyw, które zmniejszą nadwyżkę kaloryczną w razie rzucenia się na jedzenie. 

Kluczowa w tym temacie jest również świadomość pacjenta, że spożywanie marihuany może wpłynąć na zwiększenie apetytu. Może to pomóc w powstrzymaniu się od jedzenia. 

Podsumowanie

Stosowanie marihuany medycznej wpływa na zwiększenie łaknienia, szczególnie na początku terapii, kiedy organizm nie wytworzył jeszcze odpowiedniej tolerancji na kannabinoidy, takie jak THC i CBD. 

Jednak nie dla wszystkich pacjentów jest to skutek uboczny marihuany. W wielu przypadkach, takich jak nowotwory czy anoreksja, zwiększona chęć na jedzenie może być działaniem pożądanym i przyczyniać się do poprawy stanu zdrowia.