Grafika, białe tło z zieloną linią, czarnym napisem Seniorzy a medyczna marihuana i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Aktualność

Jak medyczna marihuana może pomóc seniorom?

Publikacja: 19 stycznia, 2021

Jeszcze do niedawna medyczna marihuana wśród osób starszych była uważana za narkotyk. Seniorzy bali się jej działań niepożądanych i nie wiedzieli, że medyczną marihuaną można leczyć m.in. przewlekły ból, zapalenia stawów czy dolegliwości związane ze stwardnieniem rozsianym. Edukacja w zakresie, jak marihuana działa na człowieka i dostępność preparatów konopnych w aptekach zmieniła podejście seniorów do medycznej marihuany. Sprawdź, kiedy seniorzy sięgają po nią najchętniej?

Wiele lat badań, opinii ekspertów i komentarzy samych przyjmujących marihuanę medyczną na stałe, zmieniły świadomość naszych seniorów. Obecnie osoby starsze coraz częściej korzystają z medycznej marihuany z powodzeniem lecząc różne schorzenia.

Seniorzy chętnie sięgają po medyczną marihuanę

Niedawne badanie opublikowane w Journal of the American Geriatrics Society wykazało, że:

aż 61 proc. uczestników badania, w wieku 65 lat i więcej, zaczęło spożywać konopie indyjskie po 60 roku życia.

53 proc. z 568 ankietowanych stwierdziło, że przyjmuje medyczną marihuanę codziennie lub raz w tygodniu. Większość z nich, bo aż 78 proc. potwierdziło, że stosuje ją głównie w celach medycznych, np. łagodząc stany zapalne, zmniejszając ból i poprawiając ogólny komfort życia.

Kiedy osoby starsze korzystały z medycznej marihuany?

Jako najczęstsze schorzenia, w których pomaga im medyczna marihuana, podawali oni:

  • ból, artretyzm – 73%
  • lęk – 24%
  • depresja – 17%

Seniorzy chwalą marihuanę medyczną za zmniejszenie innych objawów

Ale to nie wszystko – aż 29 proc. z nich stwierdziło, że marihuana znacznie poprawiła jakość snu, co jest niezwykle ważne w regeneracji seniorów.

Podsumowanie

Marihuana medyczna to lek, który może zmniejszyć objawy wielu chorób i poprawić ogólne funkcjonowanie starszych pacjentów. Badania pokazują, że konopie są pomocne w leczeniu bólu, reumatyzmu, stanów lęków czy depresji.

Leczenie raka i skutki uboczne związane z jego leczeniem również mogą być leczone terapią konopną. To sprawia, że medyczna marihuana jest kompleksowym lekiem, który pomaga wielu pacjentom nie tylko radzić sobie z objawami choroby, ale również w życiu codziennym.

„Biorąc pod uwagę powszechność zażywania, może być ważne, aby uwzględnić poparte dowodami informacje na temat używania konopi indyjskich w szkole medycznej i używać pytań przesiewowych dotyczących konopi jako regularnej części wizyt w klinice”.

Dr. Alison Moore, autorka badania

Więcej informacji o medycznej marihuanie znajdziesz tutaj:

Co to jest i jak działa układ endokannabinoidowy?

Jak zakwalifikować się na terapię medyczną marihuaną?