Grafika, białe tło z zieloną linią, czarnym napisem Jak długo THC utrzymuje się w organizmie? i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Aktualność

Jak długo THC utrzymuje się w organizmie?

Publikacja: 12 marca, 2021

THC to jeden z kannabinoidów zawartych w konopiach indyjskich, czyli marihuanie. Jego działanie psychoaktywne sprawia, że marihuana zaliczana jest do substancji odurzających.

Obecność THC wykrywają wszystkie testy na obecność narkotyków, w tym badanie moczu i krwi, próbki śliny czy fragmentu włosów.

Metabolizm THC

Większość testów wykrywa metabolity THC, czyli produkty pochodzące z rozkładu tego kannabinoidu. Samo THC wydalane jest z organizmu wraz z moczem i kałem zwykle w ciągu kilku godzin. Metabolizm THC ma miejsce w wątrobie, gdzie rozpada się na około 80 metabolitów. Najważniejszymi są 11-OH-THC i THC-COOH. To właśnie THC-COOH, który nie wykazuje działania psychoaktywnego jest wykrywany w narkotestach ze względu na długi okres półtrwania.

Jak długo marihuana utrzymuje się w organizmie?

Czas utrzymywania się marihuany w organizmie może się różnić u każdego człowieka. Wpływ na to ma m.in. wiek, płeć i masa ciała. U osób z podwyższoną masą ciała THC utrzymuje się znacznie dłużej, niż u osób z prawidłową wagą. Do innych czynników mających wpływ na obecność THC w organizmie, należy również dokładny skład marihuany, dawka, częstość jej przyjmowania oraz sposób przyjęcia.

Czy można przyspieszyć wydalanie THC?

Każdy organizm potrzebuje różnej długości czasu, aby wydalić marihuanę z organizmu. Jednak istnieją metody, które mogą ułatwić i nieco przyspieszyć ten proces. Jednym ze sposobów jest zdrowa i zbilansowana dieta, która zawiera duże ilości warzyw i owoców, a ogranicza tłuszcze. Ponadto ważna jest również aktywność fizyczna, która przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej i potęguje wydalanie potu. Najlepiej sprawdzi się bieganie, jazda na rowerze czy pływanie. Ostatnim czynnikiem jest właściwe nawodnienie. Duże ilości wypijanych napojów rozcieńczają płyny, a co za tym idzie również metabolity THC.

Wykrywanie THC za pomocą testów

THC utrzymuje się w tkankach organizmu przez różny czas w zależności od dawki i  częstości spożywania marihuany. W moczu i ślinie metabolity THC utrzymują się od 1 do nawet 30 dni. W krwi sprawdza się obecność konopi od kilku godzin do mniej więcej 2 dni, chociaż zdarza się, że badanie wykryje obecność metabolitów THC nawet po 20-25 dniach. Najdłużej kannabinoid utrzymuje się we włosach. Ta metoda pozwala wykryć marihuanę nawet do 90 dni od momentu jej spożycia.

Obecność metabolitów THC w organizmie – podsumowanie

Utrzymywanie się THC w organizmie zależy od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, masa ciała czy częstotliwość przyjmowania medycznej marihuany. U osób stosujących marihuanę okazjonalnie, obecność THC we krwi będzie niewielka kilka dni po jej przyjęciu i znikoma po długim czasie. Natomiast u pacjentów medycznej marihuany, którzy korzystają z jej właściwości codziennie, stężenie THC może utrzymywać się przez długi czas, nawet do 90 dni od momentu przyjęcia ostatniej dawki.

Aby wykryć THC można skorzystać z narkotestów, które sprawdzają obecność THC w ślinie lub moczu bądź zdecydować się na badanie krwi lub włosa.

Więcej informacji znajdziesz w tym artykule:

Jak długo marihuana utrzymuje się w organizmie?