Grafika, białe tło z zieloną linią, czarnym napisem Flawonoidy - co to jest? i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Aktualność

Flawonoidy – ważne związki medycznej marihuany

Publikacja: 18 lutego, 2021

Flawonoidy to naturalnie występujące substancje w roślinach. Znajdziemy je we wszystkich owocach, warzywach oraz żywności pochodzenia roślinnego. Odpowiadają za barwę kwiatów, a także pełnią rolę ochronną przed insektami i grzybami.

Flawonoidy wykazują szerokie spektrum działania leczniczego i z powodzeniem wykorzystuje się je do celów leczniczych. Ich zidentyfikowanie w konopiach sprawiło, że coraz częściej mówi się o korzystnym wpływie flawonoidów na działanie medycznej marihuany.

Klasyfikacja

Dotychczas odkryto ponad 8000 tych związków, a ta liczba stale się powiększa. W zależności od budowy dzieli się je na podgrupy. Wyróżniamy: flawonole, flawanole, flawanony, flawony, izoflawonoidy, neoflawonoidy, antocyjany i chalkony. Rośliny różnią się między sobą zawartością podgrup flawonoidów, co wpływa na ich działanie teraputyczne.

Działanie

Flawonoidy charakteryzuje szerokie spektrum działania leczniczego. Ich główną zaletą są właściwości przeciwutleniające, które pomagają niszczyć wolne rodniki odpowiedzialne za powstawanie wielu chorób, w tym nowotworów. Dodatkowo wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Świetnie sprawdzają się w łagodzeniu objawów depresji, lęków i chorób neurologicznych. Przypisuje się im również obniżenie śmiertelności z powodu chorób sercowo-naczyniowych.

Flawonoidy – występowanie w konopiach

Flawonoidy w konopiach stanowią zwykle około 2,5% suchej masy konopi. Wpływają na jej zapach, smak i właściwości lecznicze. W konopiach znajdziemy 20 różnych tych związków, z czego najważniejsze to apigenina, kwercetyna i dostępne tylko w konopiach kannaflawiny.

Kannaflawiny

Zidentyfikowano 3 kannaflawiny – A, B i C. Wykazują one przede wszystkim silne właściwości przeciwzapalne. Ponadto przypisuje się im działanie rozluźniające, poprawiające trawienie, przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Obecnie trwają liczne badania, które potwierdzą dokładne działanie lecznicze kannaflawin.

Flawonoidy – wpływ na działanie marihuany

Flawonoidy korzystnie wpływają na właściwości medycznej marihuany. Wykazują synergistyczne działanie z CBD, THC oraz terpenami. Ponadto poprawiają przyswajalność innych związków zawartych w konopiach. Aby wykorzystać pozytywne ich działanie, należy wybierać ekstrakty i oleje o tzw. pełnym spektrum.