Grafika, białe tło z zieloną linią, czarnym napisem Flawonoidy - co to jest? i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Aktualność

Flawonoidy – ważne związki medycznej marihuany

Publikacja: 18 lutego, 2021

Marihuana medyczna to nie tylko kannabinoidy, ale również inne substancje, takie jak m.in. flawonoidy, które pozytywnie oddziałują na organizm człowieka. Dowiedz się, czym są flawonoidy i czym mogą wpłynąć na terapię marihuaną medyczną.

Czym są flawonoidy?

Flawonoidy to naturalnie występujące substancje w roślinach. Znajdziemy je we wszystkich produktach pochodzenia roślinnego, takich jak np. owoce i warzywa. Odpowiadają za barwę kwiatów, a także pełnią rolę ochronną przed insektami i grzybami.

Flawonoidy wykazują szerokie spektrum działania leczniczego i z powodzeniem wykorzystuje się je do celów medycznych. Ich zidentyfikowanie w konopiach sprawiło, że coraz częściej mówi się o korzystnym wpływie flawonoidów na działanie medycznej marihuany.

Dotychczas odkryto ponad 8000 tych związków, a ta liczba stale się powiększa. W zależności od budowy dzieli się je na podgrupy. Wyróżniamy: flawonole, flawanole, flawanony, flawony, izoflawonoidy, neoflawonoidy, antocyjany i chalkony. Rośliny różnią się między sobą zawartością podgrup flawonoidowych, co wpływa na ich działanie teraputyczne.

Właściwości lecznicze flawonoidów

Flawonoidy charakteryzuje szerokie spektrum działania leczniczego. Ich główną zaletą są właściwości przeciwutleniające, które pomagają niszczyć wolne rodniki odpowiedzialne za powstawanie wielu chorób, w tym nowotworów.

Dodatkowo wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Świetnie sprawdzają się również w łagodzeniu objawów depresji, lęków i chorób neurologicznych.

Przypisuje się im również obniżenie śmiertelności z powodu chorób sercowo-naczyniowych, a także pozytywny wpływ na upośledzenie pamięci krótkotrwałej.

Flawonoidy w konopiach i ich działanie przeciwzapalne

Flawonoidy w konopiach indyjskich i siewnych stanowią zwykle około 2,5% suchej masy. Wpływają na ich zapach, smak i właściwości lecznicze. Ich rozmieszczenie w roślinie zmienia się w zależności od typu flawonoidów.

W konopiach znajdziemy 20 różnych flawonoidów, z czego najważniejsze to apigenina i kwercetyna oraz dostępne tylko w konopiach kannaflawiny.

Kannaflawiny

Zidentyfikowano 3 kannaflawiny – A, B i C. Wykazują one przede wszystkim silne właściwości przeciwzapalne. Ponadto przypisuje się im działanie rozluźniające, poprawiające trawienie, przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Obecnie trwają liczne badania, które potwierdzą dokładne działanie lecznicze kannaflawin.

Kemferol

Wykazuje działanie przeciwdepresyjne i antyoksydacyjne. Jednak naukowcy uważają, że jego lecznicze właściwości pojawiają się dopiero w połączeniu z kannabinoidami THC i CBD, co wynika z efektu synergii.

Ponadto zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre z chorób sercowo-naczyniowych.

Apigenina

Apigenina posiada zdolność wpływania na zaburzenia lękowe i łagodzenia ich objawów. Co więcej, zwiększa takie działanie marihuany medycznej. Zaobserwowano również jej pozytywne efekty u pacjentów po transplantacjach, ponieważ minimalizuje szanse na odrzucenie przeszczepu.

Kwercetyna

Flawonoid, który posiada silne działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe.

Flawonoidy – wpływ na działanie marihuany

Flawonoidy korzystnie wpływają na właściwości medycznej marihuany. Wykazują synergistyczne działanie z CBD, THC oraz terpenami. Ponadto poprawiają przyswajalność innych związków zawartych w odmianach konopi siewnych i indyjskich.

Aby wykorzystać pozytywne działanie terpenów, należy wybierać marihuanę medyczną lub ekstrakty i oleje o tzw. pełnym spektrum.