Medyczna marihuana – co to jest?
Medyczna marihuana to susz otrzymywany z konopi indyjskich, które do celów leczniczych są uprawiane w specjalnych, zamkniętych pomieszczeniach i sprawdzane pod względem zawartości kannabinoidów, a także ewentualnych zanieczyszczeń.
W Polsce leczenie za pomocą medycznej marihuany jest legalne od listopada 2017 roku. Od tego czasu coraz więcej pacjentów korzysta z tej metody terapii w łagodzeniu różnych dolegliwości, m.in. w zmniejszaniu bólu, lęku, objawów depresyjnych czy stanów zapalnych.
Warto również wiedzieć, że medyczna marihuana wpływa na cały organizm i niekiedy może powodować również łagodne działania niepożądane, takie jak suchość w jamie ustnej, zwiększenie apetytu czy senność. Jednak wielu pacjentów po medycznej marihuanie nie odczuwa żadnych skutków ubocznych.
Leczenie medyczną marihuaną – od czego zacząć?
Aby rozpocząć leczenie medyczną marihuaną, warto zgłosić się do kliniki zajmującej się prowadzeniem tego rodzaju terapii i przejść przez proces rejestracji. W tym celu należy wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej kliniki i dołączyć dokumentację medyczną wraz z listą przyjmowanych leków oraz suplementów diety, a także ich dawkowaniem.
Następnie należy poczekać na weryfikację medyczną, którą zajmuje się osoba pracująca w klinice i na zatwierdzenie konta pacjenta, co jest równoznaczne z zakwalifikowaniem się do konsultacji lekarskiej. Aktywne konto pacjenta to m.in. możliwość umawiania wizyt czy dokonywania zmian w ich terminach.
Ostatnim krokiem jest umówienie się i stawienie na wizytę lekarską ze specjalistą, który posiada doświadczenie w leczeniu za pomocą konopi. Wizyta odbywa się online i potrzebny jest dostęp do internetu ze stabilnym oraz aktywnym łączem.
Recepta na medyczną marihuanę od lekarza rodzinnego
Receptę na marihuanę leczniczą może wypisać każdy lekarz rodzinny oraz lekarz innej specjalizacji, z wyjątkiem lekarza weterynarii. Jednak w praktyce, najlepiej udać się do centrum leczenia medyczną marihuaną, ponieważ w takich miejscach pracują wyłącznie specjaliści kwalifikujący się w tego rodzaju terapii. Dzięki temu, można osiągnąć najlepsze efekty leczenia i poczuć się w pełni zaopiekowanym.
Wizyta lekarska podczas leczenia medyczną marihuaną a otrzymanie recepty
W niektórych przypadkach może się zdarzyć, że pacjent nie otrzyma na pierwszej wizycie recepty na marihuanę, co może być spowodowane np. przyjmowaniem niektórych leków. Lekarz może zaproponować również leczenie innymi kannabinoidami (np. olejem CBD) lub rozpocząć zmniejszanie dolegliwości od podstawowej terapii farmakologicznej.
Czy recepta na medyczną marihuanę różni się od innych recept?
Wielu pacjentów przed otrzymaniem recepty na marihuanę leczniczą zastanawia się, czy wygląda ona dokładnie tak samo, jak recepty na inne leki. Otóż recepta na medyczną marihuanę wygląda dokładnie tak samo, jak każda inna recepta na lek z tej samej grupy leków. Na tego rodzaju recepcie może znaleźć się tylko jeden lek z opisem dokładnej ilości substancji czynnej wraz z dawkowaniem.
Jak zrealizować receptę? W celu realizacji recepty na medyczną marihuanę, należy podać farmaceucie receptę lub 4-cyfrowy kod i swój numer pesel. Jeśli apteka posiada na stanie lek wypisany na recepcie, farmaceuta zrealizuje ją od razu. W innym przypadku apteka zamówi medyczną marihuanę z hurtowni, co może zająć 2-3 dni robocze.
Leczenie marihuaną medyczną a stały kontakt z lekarzem – dlaczego to takie ważne?
Terapia konopna to nie tylko jedna wizyta, na której otrzymuje się receptę na marihuanę medyczną. Podczas całego procesu leczeniu istotne są również kolejne spotkania ze specjalistą, na których odbywa się omówienie postępów leczenia.
W trakcie terapii medyczną marihuaną stały kontakt ze specjalistą pozwala m.in. wychwycić ewentualne skutki uboczne czy interakcje ze stosowanymi lekami, a także pomaga wyjaśnić wszelkie kwestie związane z leczeniem, np. stosowaniem i dawkowaniem medycznej marihuany.
Ponadto podczas kolejnych wizyt lekarz może zmienić dawkę leku na bazie konopi (zwiększyć lub zmniejszyć) i indywidualnie dobrane dawkowanie, dzięki czemu pacjent może czuć się bezpiecznie i oczekiwać najlepszych rezultatów leczenia.
Terapia medyczną marihuaną – dodatkowe dokumenty
Podczas leczenia medyczną marihuaną, klinika zajmująca się prowadzeniem tego rodzaju terapii powinna zapewnić wszelkie dokumenty związane z przyjmowaniem suszu w razie zatrzymania pacjenta przez policję oraz pomoc przy wyrobieniu dokumentacji wymaganej podczas wyjazdu za granicę z konopiami medycznymi.
Tak kompleksowa opieka pacjenta przekłada się na koszty wizyty lekarskiej, ale dzięki temu pacjent otrzymuje najwyższą jakość świadczonych usług, co korzystnie wpływa na jego bezpieczeństwo i zdrowie.
Podsumowanie
Leczenie medyczną marihuaną powinno odbywać się pod kontrolą lekarza, dlatego wybranie odpowiedniej kliniki zajmującej się tego rodzaju terapią jest istotne dla bezpieczeństwa pacjenta i jego osiąganych rezultatów.
Marihuana medyczna jak każdy lek może powodować skutki uboczne, a także wchodzić w interakcję z lekami, co może stwarzać sytuacje niebezpieczne dla zdrowia. Doświadczony specjalista zajmujący się prowadzeniem terapii marihuaną medyczną jest w stanie zapobiec wystąpieniu tego rodzaju sytuacjom, a w przypadku kiedy dojdzie do pojawienia się działań niepożądanych, będzie w stanie zareagować we właściwym czasie.