Grafika, białe tło z zieloną linią, czarnym napisem Depresja a medyczna marihuana i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Depresja

Depresja, czy warto stosować medyczną marihuanę?

Publikacja: 18 lutego, 2021

Stosowanie medycznej marihuany w leczeniu depresji wydaje się być lepszym wyborem od tradycyjnej terapii. Pomaga łagodzić objawy depresji, a przy tym praktycznie nie wykazuje działań niepożądanych.

Depresja to choroba, która cechuje się występowaniem objawów psychicznych i fizycznych. Jest związana z zaburzeniami w wydzielaniu i przepływie neurotransmiterów w mózgu, które odpowiadają za emocje i nastrój. Depresja dotyka częściej kobiety niż mężczyzn, ale istnieją również grupy osób o zwiększonym ryzyku zachorowania. Są to m.in. nastolatki, osoby starsze, kobiety po porodzie czy narażone na długotrwały stres.

Grafika, na białym tle czarny napis Depresja z opisem: Depresja dotyka około 300 mln co stanowi 4,4% światowej populacji i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.

Objawy choroby

Objawy u chorych na depresję mogą występować pojedynczo lub jednocześnie. Dotyczą zarówno emocji jak i symptomów somatycznych, poznawczych, a nawet myśli samobójczych. Najczęstszym objawem jest długo utrzymujący się smutek i towarzyszący mu lęk, niepokój i rozdrażnienie. Chory traci radość z życia i pozytywne nastawienie do świata. Odczuwa utratę apetytu, osłabienie i ogólne złe samopoczucie.

Leczenie depresji

Utrzymywanie się kilku objawów przez ponad 2 tygodnie może świadczyć o depresji. Jednak aby to potwierdzić konieczna jest konsultacja z lekarzem psychiatrą, który na podstawie wywiadu lekarskiego zleci odpowiednią terapię. Najczęściej stosuje się psychoterapię w połączeniu z leczeniem farmakologicznym. Jednak leki antydepresyjne powodują wiele działań niepożądanych, które mogą być uciążliwe dla pacjenta. Na ratunek przychodzi medyczna marihuana.

Wpływ medycznej marihuany na depresje

Medyczna marihuana działa w zbliżony sposób jak antydepresanty. Łącząc się z receptorami CB1 układu endokannabinoidowego, przywraca równowagę pomiędzy neuroprzekaźnikami, co pozytywnie oddziałuje na nastrój i emocje. Dodatkowo poprawia apetyt, łagodzi bezsenność i dodaje energii. Wykazano, że największe znaczenie w leczeniu depresji odgrywa kannabidiol CBD, dlatego należy stosować odmiany konopi charakteryzujące się jego dużym stężeniem, a niskim THC. Można również korzystać z małych dawek odmian o wysokim stężeniu THC w połączeniu z suszem z dużą zawartością CBD.

Medyczna marihuana wydaje się być bezpieczniejszym lekiem w leczeniu depresji od tradycyjnej farmakoterapii. Charakteryzuje się mniejszą ilością działań niepożądanych, a przy tym działa równie skutecznie.