Grafika, białe tło z zieloną linią, czarnym napisem Depresja a medyczna marihuana i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Depresja

Depresja, czy warto stosować medyczną marihuanę?

Publikacja: 18 lutego, 2021

Stosowanie medycznej marihuany w leczeniu depresji wydaje się być lepszym wyborem od tradycyjnej terapii. Dlaczego? Medyczna marihuana pomaga łagodzić objawy depresji, a przy tym praktycznie nie wykazuje działań niepożądanych.

Depresja to choroba, która cechuje się występowaniem objawów psychicznych i fizycznych. Jest związana z zachwianiem równowagi chemicznej, a dokładnie z zaburzeniami w wydzielaniu i przepływie neurotransmiterów w mózgu, które odpowiadają za emocje i nastrój.

Depresja dotyka częściej kobiety niż mężczyzn, ale istnieją również grupy osób o zwiększonym ryzyku zachorowania. Są to m.in. nastolatki, osoby starsze, kobiety po porodzie, osoby narażone na długotrwały stres, a także chorujące na inne przewlekłe choroby (np. choroby tarczycy, w tym niedoczynność tarczycy). Wyróżnia się również depresję w przebiegu choroby afektywnej jednobiegunowej i dwubiegunowej.

Grafika, na białym tle czarny napis Depresja z opisem: Depresja dotyka około 300 mln co stanowi 4,4% światowej populacji i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.

Objawy depresji

Objawy u chorych na depresję mogą występować pojedynczo lub jednocześnie. Dotyczą zarówno emocji jak i symptomów somatycznych, poznawczych, a nawet myśli samobójczych. Do głównych objawów depresji należy obniżenie nastroju, w tym długo utrzymujący się smutek i towarzyszący mu lęk, niepokój oraz rozdrażnienie.

Chory traci radość z życia i pozytywne nastawienie do świata. Odczuwa utratę apetytu, osłabienie, zaburzenia snu, zaburzenia hormonalne i ogólne złe samopoczucie.

Leczenie depresji

Utrzymywanie się kilku objawów przez ponad 2 tygodnie może świadczyć o depresji. Jednak aby to potwierdzić konieczna jest konsultacja z lekarzem psychiatrą, który na podstawie wywiadu lekarskiego zleci odpowiednią terapię.

Leczenie depresji polega głównie na stosowaniu psychoterapii w połączeniu z leczeniem farmakologicznym. Jednak leki przeciwdepresyjne powodują wiele działań niepożądanych (np. przyrost masy ciała), które mogą być uciążliwe dla pacjenta. W takich przypadkach pomocna może być terapia medyczną marihuaną.

Medyczna marihuana a depresja

Medyczna marihuana działa w zbliżony sposób jak antydepresanty. Łącząc się z receptorami CB1 układu endokannabinoidowego, przywraca równowagę pomiędzy neuroprzekaźnikami, co pozytywnie oddziałuje na nastrój i emocje.

Szczególnie ważnym neuroprzekaźnikiem jest serotonina, czyli tzw. hormon szczęścia, którego niedostateczna ilość jest często diagnozowana w przebiegu depresji. Dzięki terapii medyczną marihuaną udaje się zwiększyć jej ilość w organizmie, co przekłada się na poprawę objawów.

Dodatkowo medyczna marihuana poprawia apetyt, łagodzi bezsenność i dodaje energii. Wykazano, że największe znaczenie w leczeniu depresji odgrywa kannabidiol CBD, dlatego należy stosować odmiany konopi charakteryzujące się jego dużym stężeniem, a niskim THC.

Można również korzystać z małych dawek odmian konopi indyjskich o wysokim stężeniu THC w połączeniu z suszem z dużą zawartością CBD.

Długotrwałe stosowanie marihuany w leczeniu depresji

Jednak według niektórych badań przewlekłe dostarczanie substancji z medycznej marihuany może nasilać objawy depresyjne i przyczyniać się do zmniejszania poczucia motywacji. Dlatego istotne jest pozostawanie w stałym kontakcie z lekarzem prowadzącym leczenie konopiami i zgłaszanie mu najmniejszych różnic w samopoczuciu.

Czy warto stosować medyczną marihuanę w depresji? – podsumowanie

Depresja to jedna z chorób psychicznych, która może się rozwinąć pod wpływem wielu różnych czynników, takich jak m.in. uwarunkowania genetyczne, przewlekły stres, inne schorzenie czy trudne życiowe sytuacje (np. śmierć bliskiej osoby).

Leczenie depresji medyczną marihuaną jest możliwe i co więcej, wydaje się być bezpieczniejszą terapią w porównaniu do tradycyjnego leczenia farmakologicznego. Skuteczność marihuany jest wysoka i jej podanie z powodzeniem radzi sobie z większością objawów, a także dodatkowo charakteryzuje się mniejszą ilością działań niepożądanych.

Jednak warto pamiętać, że długotrwałe stosowanie medycznej marihuany może nasilać objawy depresji, dlatego istotne jest aby pozostawać przez cały okres leczenia pod kontrolą lekarza zajmującego się terapią medyczną marihuaną.