akt 001

Czy THC obniża poziom testosteronu?

Publikacja: 9 maja, 2023

Stosowanie medycznej marihuany jest skuteczne w łagodzeniu wielu dolegliwości. Niestety przeciwnicy tej metody leczenia sugerują, że jeden z jej składników – THC, może powodować spadek testosteronu i przyczyniać się do zaburzeń męskiej płodności. Czy jest to możliwe? Jak działa marihuana medyczna? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak THC wpływa na organizm mężczyzny i czy zmniejszenie stężenia męskich hormonów podczas terapii medyczną marihuaną jest możliwe.

Testosteron – co to jest?

Testosteron to hormon wytwarzany przede wszystkim w jądrach u mężczyzn. Pomimo, że jest on uznawany za hormon typowo męski, to w niewielkich ilościach produkowany jest również w organizmach kobiet. 

Odpowiada za wiele ważnych funkcji, takich jak m.in. płodność, popęd płciowy, gromadzenie i spalanie tkanki tłuszczowej, produkcja erytrocytów (czerwonych krwinek), przyrost masy mięśniowej czy regulacja nastroju.  

Testosteron – jak wpływa na organizm?

Wzrost produkcji testosteronu następuje na początku okresu dojrzewania, czyli w czasie intensywnych zmian biologicznych, które u chłopców wiążą się z obniżeniem głosu (tzw. mutacja), wystąpieniem owłosienia na ciele, zwiększeniem masy mięśniowej, wzrostem penisa i jąder, a także produkcją spermy. 

Jego największy poziom obserwuje się mniej więcej do około dwudziestego roku życia, po czym następuje powolny spadek. Narażenie na czynniki środowiskowe, takie jak np. zanieczyszczenia (metale ciężkie i pestycydy), nadwaga i otyłość, nadmierne spożywanie alkoholu, narkotyków, przyjmowanie niektórych leków, mogą powodować przyspieszenie spadku testosteronu. 

Główne objawy niskiego testosteronu to:

  • niskie libido,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • obniżony nastrój,
  • utrata siły mięśniowej,
  • mgła mózgowa,
  • zaburzenia erekcji. 

Palenie marihuany a testosteron

Efekty działania medycznej marihuany na organizm są możliwe dzięki układowi endokannabinoidowemu (ECS), który stanowi rozległą sieć receptorów (CB1 i CB2) znajdujących się m.in. w mózgu, układzie pokarmowym, układzie nerwowym czy układzie rozrodczym, w tym w jądrach, nasieniowodach, plemnikach czy prostacie. 

Ponadto układ ten składa się z wytwarzanych wewnątrz organizmu endokannabinoidów, które wpływają na te receptory modulując ich działanie, a także enzymów metabolicznych, odpowiedzialnych za rozkładanie zużytych endokannabinoidów. Wszystkie elementy układu ECS są istotne, a ich prawidłowe funkcjonowanie wpływa na działanie całego organizmu. 

Jak wynika z badań, konopie indyjskie również mogą wpływać na receptory kannabinoidowe i powodować szereg efektów terapeutycznych w ludzkim ciele, takich jak np. zmniejszenie bólu, stanów zapalnych, zaburzeń lękowych czy objawów depresyjnych. 

Naukowcy wykazali również, że komórki uwalniające testosteron zawierają receptory CB1, co sprawia, że układ endokannabinoidowy może odgrywać istotną rolę w utrzymaniu optymalnego poziomu tego hormonu. 

Badania dotyczące wpływu marihuany na testosteron

W jednym z badań przeprowadzonych na myszach w 2001 roku wykazano, że jeden z endokannabinoidów – anandamid, wiąże się z receptorami CB1 i hamuje poziom testosteronu. 

To badanie spowodowało przypuszczenia wśród wielu badaczy, że używanie marihuany, a dokładniej THC, który posiada podobną budowę do tego endokannabinoidu, wpływa na receptory CB1 i może wykazywać takie same właściwości. 

THC a stężenie testosteronu

Wiele badań przeprowadzonych w warunkach laboratoryjnych na zwierzętach sugeruje, że stosowanie medycznej marihuany oraz tej rekreacyjnej wiąże się z obniżonym poziomem testosteronu. Jednak badania na ludziach są mniej jednoznaczne i jak dotąd nie ma dowodów na to, że marihuana obniża poziom testosteronu. 

W badaniu z 2018 roku dotyczącym wpływu stosowania marihuany na mężczyzn, sprawdzano częstotliwość używania konopi i porównywano je z badaniem poziomu testosteronu. Wśród 1577 mężczyzn, którzy brali udział w badaniu, nie wykazano żadnej różnicy w poziomie testosteronu pomiędzy użytkownikami marihuany, a mężczyznami, którzy nigdy jej nie stosowali. 

Ponadto dowiedziono, że stężenie testosteronu w surowicy krwi było nieco wyższe u mężczyzn spożywających marihuanę krótko przed badaniem. Może to wskazywać, że zmiany w poziomie tego hormonu mogą być zależne od częstotliwości spożywania marihuany.

Marihuana a testosteron

Z kolei w innym badaniu dotyczącym tego, jak medyczna marihuana wpływa na męską płodność, które zostało przeprowadzone w Danii na 1215 mężczyznach w młodym wieku, wyniki nie były tak jednoznaczne. 

Wykazano, że stężenie spermy i liczba plemników u osób przyjmujących marihuanę raz w tygodniu jest o 30% niższa w porównaniu do mężczyzn nie stosujących konopi indyjskich w ogóle. To sprawia, że potrzebne są dalsze badania, które jednoznacznie wskażą, jaki wpływ na poziom testosteronu i innych męskich parametrów ma przyjmowanie marihuany. 

Czy palenie marihuany wpływa na popęd płciowy?

Regularne zażywanie marihuany może przyczyniać się również do obniżenia popędu płciowego, co zostało potwierdzone w badaniach laboratoryjnych. Jednak w przypadku ludzi, nie jest to tak jednoznaczne. 

Kilka badań, które zostały przeprowadzone na mężczyznach użytkujących marihuanę wykazało, że stosowanie konopi może wiązać się z przedwczesnym wytryskiem i zaburzeniami erekcji. Z kolei w innym badaniu, w którym udział wzięło 8650 australijskich mężczyzn sprawdzano, jak stosowanie marihuany wpływa na popęd płciowy. Wykazano, że  codzienne używanie konopi oddziałuje na pogorszenie sprawności seksualnej i zaburzenia erekcji. 

W przypadku kobiet, wnioski są zupełnie odwrotne. Kobiety stosujące marihuanę regularnie, częściej zgłaszają większą ochotę na seks, a także częstsze osiąganie orgazmów.

Jak marihuana wpływa na poziom testosteronu u płodu?  

Badania dotyczące marihuany i układu rozrodczego obejmują także dalsze etapy, takie jak poczęcie dziecka i wpływ marihuany na kobietę w ciąży oraz płód, w tym poziom jego testosteronu. 

Jedno z badań na zwierzętach sprawdzało, czy podawanie THC myszom w 12 tygodniu ciąży wpływa w jakikolwiek sposób na poziom testosteronu u męskiego potomstwa. Wyniki wykazały, że poziom tego hormonu oraz hormonu luteinizującego, jest obniżony. 

Przeprowadzone badania dotyczą tylko zwierząt, ze względu na fakt, że badania na kobietach w ciąży są nieetyczne i niezwykle kosztowne. Jednak te wyniki mogą sugerować podobne efekty u ludzi, ale w związku z tym, że takie badania nie zostaną przeprowadzone, to nie można im ufać w 100%. Ponadto podawane było tylko wyizolowane THC, a jak wiemy tetrahydrokannabinol w połączeniu z CBD może wykazywać zupełnie inne rezultaty. 

Podsumowanie

Z dostępnych badań nie można jednoznacznie stwierdzić, czy THC może negatywnie wpływać na poziom testosteronu. Jest to zależne od wielu czynników, takich jak m.in. dieta, palenie papierosów, częstotliwość spożywania marihuany czy zawartość tetrahydrokanabinolu w odmianie suszu. 

Ponadto marihuana może wpływać na popęd płciowy u mężczyzn, powodując zaburzenia erekcji czy zmniejszone libido. Jednak potrzeba dalszych badań, aby jednoznacznie potwierdzić, jakie dokładnie zmiany zachodzą w ciele mężczyzny pod wpływem marihuany.