Grafika, na białym tle czarny napis „Czy marihuana może wpływać na męską płodność?” oraz zieloną linią na dole i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Aktualność

Czy marihuana może wpływać na męską płodność?

Publikacja: 4 kwietnia, 2021

Marihuana uznawana jest za jeden z najpopularniejszych narkotyków na całym świecie. Wraz z jej legalizacją w wielu krajach wzrasta również ilość badań dotyczących tego, jak używanie konopi indyjskich wpływa na organizm człowieka.

Obecnie pojawia się coraz więcej informacji o oddziaływaniu konopi indyjskich na płodność. Jest to związane z dużym problemem niepłodności w krajach rozwiniętych oraz szukaniem przyczyny m.in. w stylu życia.

Oddziaływanie układu endokannabinoidowego na płodność mężczyzn

Naukowcy zidentyfikowali układ endokannabinoidowy i obecność receptorów CB1 w męskim nasieniu. Odkrycie to sprawia, że zawarte w marihuanie kannabinoidy łączą się z receptorami zlokalizowanymi w nasieniu i mogą na nie oddziaływać. Zaburzenia układu endokannabinoidowego np. jego nadmierne pobudzenie lub zahamowanie jego czynności,  może m.in.:

  • zmniejszać wydzielanie testosteronu u mężczyzn
  • obniżać libido
  • negatywnie wpływać na przebieg spermatogenezy
  • utrudniać zapłodnienie

Zawarte w marihuanie kannabinoidy, takie jak THC i CBD, są w stanie przywrócić stan równowagi w organizmie. Wydaje się więc, że konopie indyjskie powinny korzystnie wpływać na męską płodność.

Regularne palenie marihuany a jakość nasienia

Z licznych badań dotyczących wpływu marihuany na męską płodność opublikowanych przed 2018 rokiem, wynika, że konopie indyjskie mogą mieć niekorzystny wpływ na:

  • męskie hormony
  • sprawność seksualną
  • nasienie

Dokładna analiza badań pokazała również, że dochodzi do zmniejszenia liczby i koncentracji plemników. Dotyczy ona również zmniejszonej ruchliwości i żywotności plemników, zmian morfologicznych w nasieniu oraz zmniejszonej zdolności do zapłodnienia komórki jajowej.

Wpływ marihuany na plemniki i ich zdolność do zapłodnienia komórki jajowej – badania

W jednym z badań wykazano, że u mężczyzn spożywających marihuanę więcej niż raz w tygodniu, o około 30% zmniejszyła się koncentracja plemników w porównaniu do mężczyzn, którzy nigdy nie stosowali konopi. Co więcej, kolejne badania wykazały, że mężczyźni poniżej 30 roku życia, którzy stosowali marihuanę w ciągu 3 miesięcy, mieli nieprawidłową morfologię plemników. Jednak zmiany te nie wpływały na materiał genetyczny.

Kolejne badanie dotyczyło ruchliwości plemników i ich zdolności do samodzielnego poruszania się. Według naukowców, wystarczyły 4 tygodnie regularnego przyjmowania dużych dawek konopi indyjskich, aby znacząco zmniejszyć ruchliwość plemników. Ponadto marihuana może również zmniejszać ich żywotność, co niekorzystnie wpływa na zdolność plemników do zapłodnienia komórki jajowej.

Palenie marihuany może powodować zaburzenia erekcji

Istnieje również badanie sugerujące, że regularne palenie marihuany może powodować zaburzenia erekcji i atrofię jąder, czyli ich powolny zanik. Jednak to badanie zostało przeprowadzone na zwierzętach i potrzeba dokładniejszych badań na ludziach, aby ocenić, czy u mężczyzn również mogą wystąpić podobne objawy.

Marihuana a płodność – nowe spojrzenie

Badania przeprowadzone po 2018 roku, dają zupełnie inne spojrzenie dotyczące tego, jak palenie marihuany wpływa na płodność mężczyzn. Wynika z nich, że niepłodni mężczyźni, którzy palili marihuanę mieli wyższą koncentrację i liczbę plemników w porównaniu do mężczyzn, którzy nigdy z niej nie korzystali.

Ponadto wśród par starających się o dziecko, skuteczność poczęcia była taka sama, bez względu na to, czy konopie indyjskie były użytkowane, czy nie. Jednak wyniki tych badań należy interpretować ostrożnie ze względu na to, że analiza nie dotyczyła ogólnej populacji mężczyzn tylko osób szukających pomocy w klinikach niepłodności.

Podsumowanie

Jak widać istnieje wiele sprzecznych badań dotyczących tego, w jaki sposób marihuana wpływa na męską płodność. Znaczna część z nich przemawia na niekorzyść konopi indyjskich wskazując na problemy związane z zaburzeniami wydzielania hormonów, erekcją czy zmniejszeniem liczby plemników.

Wiele również zależy od jakości marihuany, częstotliwości spożywania oraz stężenia kannabinoidów. Z pewnością potrzebne są dalsze i dokładniejsze badania, aby potwierdzić wiele z tych ustaleń. Jednak w przypadku problemów z poczęciem dziecka, zawsze należy brać pod uwagę stosowanie marihuany jako jeden z czynników powodujących niepłodność.

Dowiedz się więcej na temat działania marihuany:

Jak długo marihuana utrzymuje się w organizmie?