Grafika, na białym tle czarny napis „Czy marihuana może uzależnić?” oraz zieloną linią na dole i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Aktualność

Czy marihuana może uzależnić?

Publikacja: 29 kwietnia, 2021

Czy marihuana uzależnia? Marihuana wielu ludziom kojarzy się z uzależnieniem. Jednak według najnowszych informacji konopie indyjskie, mogą, ale nie muszą go powodować. Uzależnienie to sprawa bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników, takich jak: wiek, genetyka, zdrowie psychiczne czy kontakty społeczne. Większość osób stosujących medyczną marihuanę nie będzie uzależnionych, ponieważ odpowiednia jakość surowca i stały […]

Czy marihuana uzależnia?

Marihuana wielu ludziom kojarzy się z uzależnieniem. Jednak według najnowszych informacji konopie indyjskie, mogą, ale nie muszą go powodować. Uzależnienie to sprawa bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników, takich jak: wiek, genetyka, zdrowie psychiczne czy kontakty społeczne. Większość osób stosujących medyczną marihuanę nie będzie uzależnionych, ponieważ odpowiednia jakość surowca i stały kontakt z lekarzem zapobiegają uzależnieniom. Jednak długotrwałe palenie marihuany może u niektórych zwiększyć ryzyko rozwoju uzależnienia.

Skutki palenia marihuany i objawy uzależnienia

Pozytywne właściwości po zapaleniu marihuany mogą spowodować chęć coraz częstszego sięgania po konopie, co może rozwinąć uzależnienie od marihuany i spowodować zwiększanie dawki marihuany w celu osiągnięcia tego samego działania.

Z amerykańskich badań z 2018 roku wynika, że marihuana, która jest zaliczana do substancji psychoaktywnych, może powodować uzależnienie fizyczne, psychiczne lub społeczne. Często zdarza się występowanie kilku rodzajów uzależnienia jednocześnie, a większość dolegliwości związanych jest z psychiką.

Wśród nich wyróżnia się m.in..:

  • stany depresyjne,
  • lęk,
  • bezradność,
  • problemy z pamięcią,
  • ciągła potrzeba stosowania marihuany.

Jednak mogą również pojawić się objawy związane z przewodem pokarmowym, zwiększona potliwość czy zaburzenia snu. 

Uzależnienie od substancji psychoaktywnych – THC

Uzależnienie od CBD

CBD, kolejny z głównych kannabinoidów, nie wykazuje działania uzależniającego, co zostało potwierdzone w kilku badaniach. Ponadto jest bezpieczny i z powodzeniem stosuje się go w leczeniu wielu chorób. Z licznych badań wynika, że odmiany marihuany z wysokim poziomem CBD mogą być wykorzystywane do leczenia uzależnienia od marihuany, a nawet mu zapobiegać. 

Leczenie uzależnienia od marihuany – podsumowanie

Regularne palenie marihuany w formie ręcznie zwijanych papierosów prowadzi do uzależnienia, ale istnieje kilka metod na poradzenie sobie z nim. Jedną z nich jest całkowite zaprzestanie stosowania konopi indyjskich, co wiąże się z wystąpieniem wielu nieprzyjemnych objawów.

W celu uniknięcia objawów abstynencyjnych można stopniowo odstawić zażywanie marihuany, co spowoduje mniejszy dyskomfort i łagodniejsze dolegliwości związane z odstawieniem tej substancji. Uzależnienie od marihuany można również wspomóc podawaniem kannabidiolu CBD, który łagodzi objawy odstawienne i głód narkotykowy, przyczyniając się do porzucenia nałogu.