Czy marihuana uzależnia?
Marihuana wielu ludziom kojarzy się z uzależnieniem. Jednak według najnowszych informacji konopie indyjskie, mogą, ale nie muszą go powodować. Uzależnienie to sprawa bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników, takich jak: wiek, genetyka, zdrowie psychiczne czy kontakty społeczne. Większość osób stosujących medyczną marihuanę nie będzie uzależnionych, ponieważ odpowiednia jakość surowca i stały kontakt z lekarzem zapobiegają uzależnieniom. Jednak długotrwałe palenie marihuany może u niektórych zwiększyć ryzyko rozwoju uzależnienia.
Skutki palenia marihuany i objawy uzależnienia
Pozytywne właściwości po zapaleniu marihuany mogą spowodować chęć coraz częstszego sięgania po konopie, co może rozwinąć uzależnienie od marihuany i spowodować zwiększanie dawki marihuany w celu osiągnięcia tego samego działania.
Z amerykańskich badań z 2018 roku wynika, że marihuana, która jest zaliczana do substancji psychoaktywnych, może powodować uzależnienie fizyczne, psychiczne lub społeczne. Często zdarza się występowanie kilku rodzajów uzależnienia jednocześnie, a większość dolegliwości związanych jest z psychiką.
Wśród nich wyróżnia się m.in..:
- stany depresyjne,
- lęk,
- bezradność,
- problemy z pamięcią,
- ciągła potrzeba stosowania marihuany.
Jednak mogą również pojawić się objawy związane z przewodem pokarmowym, zwiększona potliwość czy zaburzenia snu.
Uzależnienie od substancji psychoaktywnych – THC
Uzależnienie od CBD
CBD, kolejny z głównych kannabinoidów, nie wykazuje działania uzależniającego, co zostało potwierdzone w kilku badaniach. Ponadto jest bezpieczny i z powodzeniem stosuje się go w leczeniu wielu chorób. Z licznych badań wynika, że odmiany marihuany z wysokim poziomem CBD mogą być wykorzystywane do leczenia uzależnienia od marihuany, a nawet mu zapobiegać.
Leczenie uzależnienia od marihuany – podsumowanie
Regularne palenie marihuany w formie ręcznie zwijanych papierosów prowadzi do uzależnienia, ale istnieje kilka metod na poradzenie sobie z nim. Jedną z nich jest całkowite zaprzestanie stosowania konopi indyjskich, co wiąże się z wystąpieniem wielu nieprzyjemnych objawów.
W celu uniknięcia objawów abstynencyjnych można stopniowo odstawić zażywanie marihuany, co spowoduje mniejszy dyskomfort i łagodniejsze dolegliwości związane z odstawieniem tej substancji. Uzależnienie od marihuany można również wspomóc podawaniem kannabidiolu CBD, który łagodzi objawy odstawienne i głód narkotykowy, przyczyniając się do porzucenia nałogu.