Grafika, na białym tle czarny napis „Czy marihuana może uzależnić?” oraz zieloną linią na dole i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Aktualność

Czy marihuana może uzależnić?

Publikacja: 29 kwietnia, 2021

Marihuana wielu ludziom kojarzy się z uzależnieniem. Jednak według najnowszych informacji konopie indyjskie, mogą, ale nie muszą go powodować. Uzależnienie to sprawa bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników, takich jak: wiek, genetyka, zdrowie psychiczne czy kontakty społeczne. Większość osób stosujących medyczną marihuanę nie będzie uzależnionych, ponieważ odpowiednia jakość surowca i stały kontakt z lekarzem […]

Marihuana wielu ludziom kojarzy się z uzależnieniem. Jednak według najnowszych informacji konopie indyjskie, mogą, ale nie muszą go powodować. Uzależnienie to sprawa bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników, takich jak: wiek, genetyka, zdrowie psychiczne czy kontakty społeczne. Większość osób stosujących medyczną marihuanę nie będzie uzależnionych, ponieważ odpowiednia jakość surowca i stały kontakt z lekarzem zapobiegają uzależnieniom. 

Objawy uzależnienia

Z amerykańskich badań z 2018 roku wynika, że marihuana może powodować uzależnienie fizyczne, psychiczne lub społeczne. Często zdarza się występowanie kilku rodzajów uzależnienia jednocześnie. Większość dolegliwości związanych jest z psychiką, np.:

Jednak mogą również pojawić się objawy związane z przewodem pokarmowym, zwiększona potliwość czy zaburzenia snu. 

Uzależnienie od THC

THC, czyli jeden z kannabinoidów występujących w konopiach, wykazuje działanie psychoaktywne i to on odpowiada za uzależnienie od marihuany. Odmiany zawierające wysoki poziom THC i niski CBD, charakteryzują się silniejszym działaniem i mogą być bardziej uzależniające od odmian z niższym poziomem THC.

Uzależnienie od CBD

CBD, kolejny z głównych kannabinoidów, nie wykazuje działania uzależniającego, co zostało potwierdzone w kilku badaniach. Ponadto jest bezpieczny i z powodzeniem stosuje się go w leczeniu wielu chorób. Z licznych badań wynika, że odmiany marihuany z wysokim poziomem CBD mogą być wykorzystywane do leczenia uzależnienia od marihuany, a nawet mu zapobiegać. 

Leczenie uzależnienia od marihuany

Istnieje kilka metod na poradzenie sobie z uzależnieniem. Jedną z nich jest całkowite zaprzestanie stosowania konopi indyjskich, co wiąże się z wystąpieniem wielu nieprzyjemnych objawów. Mniej rewolucyjnym sposobem jest stopniowe odstawianie marihuany, które powoduje mniejszy dyskomfort i łagodniejsze dolegliwości związane z odstawieniem tej substancji.