Grafika, białe tło z zieloną linią, czarnym napisem Choroba hashimoto a konopie i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Choroby tarczycy

Choroba Hashimoto a medyczna marihuana

Publikacja: 18 lutego, 2021

Choroba Hashimoto to przewlekłe zapalenie tarczycy, które powstaje na skutek nieprawidłowości układu immunologicznego. Długotrwale utrzymujące się zaburzenia prowadzą do zapalenia i niszczenia tarczycy, a także zmniejszenia ilości produkowanych przez ten gruczoł hormonów.

Hashimoto często występuje w towarzystwie innych chorób autoimmunologicznych, takich jak: bielactwo, cukrzyca czy reumatoidalne zapalenie stawów. Choroba powoduje nieodwracalne zmiany w organizmie.

Objawy i leczenie choroby Hashimoto

Do głównych objawów sygnalizujących przewlekłe zapalenie tarczycy zalicza się:

  • zmęczenie
  • senność
  • rozdrażnienie
  • nerwowość
  • uczucie zimna
  • spowolnienie czynności serca
  • zaburzenia pamięci i koncentracji

Wystąpienie objawów i wykonanie badań laboratoryjnych pozwala zdiagnozować chorobę, którą leczy się lekami zawierającymi syntetycznie otrzymywany hormon – lewotyroksynę. Leczenie pozwala przywrócić normalne funkcjonowanie organizmu, ale wielu pacjentów boryka się z powikłaniami choroby Hashimoto, takimi jak:

Wpływ medycznej marihuany na leczenie Hashimoto

W komórkach tarczycy oraz podwzgórzu, czyli jednym z obszarów mózgu, który komunikuje się z tarczycą i wpływa na regulację jej działania, znajdują się receptory kannabinoidowe CB1 i CB2. To dzięki nim możliwe jest połączenie efektów terapeutycznych konopi z organizmem, a dokładniej z chorą tarczycą.

Medyczna marihuana wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, co korzystnie oddziałuje na zmniejszenie stanu zapalnego i odczuwania bólu. Ponadto reguluje przemianę materii, zwiększa senność i stabilizuje rytm dobowy. Terapia konopna pozytywnie wpływa również na niepokój, zaburzenia lękowe i depresję, zmniejszając nasilenie objawów i poprawiając nastrój.

Zastosowanie medycznej marihuany w leczeniu Hashimoto poprawia komfort życia pacjentów. Skutecznie zwalcza objawy, zmniejsza powikłania choroby oraz korzystnie wpływa na stan zapalny, który jest jej przyczyną. Do tej pory nie udało się ustalić dokładnego mechanizmu działania konopi na chorobę Hashimoto, ale wstępne wyniki badań są obiecujące.

Zapisz się do newsletter