Grafika, białe tło z zieloną linią, czarnym napisem Choroba hashimoto a konopie i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Choroby tarczycy

Choroba Hashimoto a medyczna marihuana

Publikacja: 18 lutego, 2021

Choroba Hashimoto to jedna z chorób tarczycy, która powstaje na skutek nieprawidłowości układu immunologicznego. Długotrwale utrzymujące się zaburzenia prowadzą do zapalenia i niszczenia tarczycy, a także zmniejszenia ilości produkowanych przez ten gruczoł hormonów.

Hashimoto (przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy) to choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy atakuje tarczycę, wytwarzając przeciwciała i powodując nieodwracalne zmiany w organizmie. Często występuje w towarzystwie innych chorób autoimmunologicznych, takich jak: bielactwo, cukrzyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Objawy choroby Hashimoto

Do głównych objawów sygnalizujących przewlekłe zapalenie tarczycy Hashimoto zalicza się:

  • zmęczenie,
  • senność,
  • rozdrażnienie,
  • nerwowość,
  • uczucie zimna,
  • niskie ciśnienie tętnicze,
  • spowolnienie czynności serca,
  • zaburzenia pamięci i koncentracji,
  • zaburzenia miesiączkowania.

Wystąpienie objawów może również świadczyć o innej chorobie jaką jest niedoczynność tarczycy (nadczynność tarczycy powoduje inne objawy). Wykonanie badań laboratoryjnych pozwala zdiagnozować chorobę i ocenić funkcjonowanie układu hormonalnego.

Leczenie Hashimoto

Leczenie choroby Hashimoto polega na podawaniu leków zawierających syntetycznie otrzymywany hormon – lewotyroksynę. Dzięki lekom udaje się przywrócić normalne funkcjonowanie organizmu, ale wielu pacjentów boryka się z powikłaniami choroby Hashimoto, takimi jak:

W leczeniu choroby Hashimoto można również zastosować terapię medyczną marihuaną.

Wpływ medycznej marihuany na przewlekłe zapalenie tarczycy Hashimoto

W komórkach tarczycy oraz podwzgórzu, czyli jednym z obszarów mózgu, który komunikuje się z tarczycą i wpływa na regulację jej działania, znajdują się receptory kannabinoidowe CB1 i CB2. To dzięki nim możliwe jest połączenie efektów terapeutycznych konopi z organizmem i wpłynięcie na funkcjonowanie tarczycy.

Medyczna marihuana wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, co korzystnie oddziałuje na zmniejszenie stanu zapalnego i odczuwania bólu. Ponadto reguluje główne objawy Hashimoto, w tym przemianę materii i sen, a także stabilizuje rytm dobowy.

Stosowanie medycznej marihuany pozytywnie wpływa również na niepokój, zaburzenia lękowe i depresję, zmniejszając nasilenie objawów i poprawiając nastrój.

Przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy Hashimoto a medyczna marihuana – podsumowanie

Marihuana medyczna może być stosowana w leczeniu Hashimoto, ponieważ poprawia komfort życia pacjentów. Ponadto skutecznie zwalcza objawy, zmniejsza powikłania choroby oraz korzystnie wpływa na stan zapalny, który jest główną przyczyną schorzenia.

Pomimo tego, że do tej pory nie udało się ustalić dokładnego mechanizmu działania konopi na chorobę Hashimoto, ale wstępne wyniki badań są obiecujące.