Grafika, białe tło z zieloną linią, czarnym napisem Konopie na ból głowy i migrenę i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Migrena

Ból głowy i migrena łagodzone konopiami.

Publikacja: 15 grudnia, 2020

Wiele badań naukowych wykazuje skutecznie leczenie medyczną marihuaną migreny i bóli głowy. Poniżej przedstawiamy wyniki jednego z badań przeprowadzonego w Meksyku, którego wnioski potwierdzają skuteczność działania kannabinoidów.

Badania naukowe

W latach 2016 – 2019 naukowcy z University of New Mexico przeprowadzili badanie, mierzone w czasie rzeczywistym. Grupa 669 pacjentów zmagająca się z bólami głowy i migreną odnotowywała wpływ konopi w odczuwaniu bólu.

Pacjenci korzystający z aplikacji Releaf rejestrowały w czasie rzeczywistym szczegóły dotyczące:

  • używania konopi indyjskich
  • charakterystyki używanego produktu
  • poziomu objawów przed i po podaniu leku

Zmiany odczuwalne w organizmie, mierzono w skali od 0 do 10 bezpośrednio po spożyciu konopi. Wynik łagodzenia bólu głowy czy migreny pacjenci doświadczali już po dwóch godzinach obserwacji.

Wyniki badania

Grafika, na białym tle czarny napis Ból głowy i migrena łagodzone kwiatami konopi z opisem: 94% badanych doświadczyło złagodzenia objawów związanych z bólem głowy lub migreny w ciągu 2 godzin obserwacji po spożyciu powszechnych i dostępnych na rynku produktów z konopi indyjskich oraz zielonym logo mediana w lewym dolnym rogu.
Ból głowy i migrena łagodzone kwiatami konopi – badanie

Wydaje się, że kobiety i młodsi użytkownicy odczuwają wyższe złagodzenie objawów po konopiach oznakowanych jako „C. indica”. W przeciwieństwie do kobiet, mężczyźni odczuwali znacznie szybszą ulgę, podczas gdy osoby poniżej 35 roku życia uzyskiwały lepsze rezultaty niż osoby starsze.

Wnioski

Wyniki badania sugerują, że rodzaj leku, sposób przyjmowania konopi, ale również wiek i płeć, ma znaczenie w skutecznym łagodzeniu bólu głowy i migreny.

Należy zaznaczyć, że składnikiem najczęściej wpływającym na łagodzenie objawów jest THC (tetrahydrokannabinolu) o poziomie 10% i wyższym. Jest to najsilniejszy niezależny predyktor w łagodzeniu bólu u osób cierpiących m.n. na migrenę. Taki poziom stężenia THC jest dostępny na rynku polskim tylko w postaci leku dostępnego na receptę. Medyczna marihuana, przypisywana jest pacjentom, przez lekarzy w związku z, rozpoczęciem terapii konopnej.

Konopie indyjskie stanowią dla przeciętnego pacjenta skuteczną alternatywę dla stosowania opioidów do ogólnego leczenia bólu, przy minimalnych negatywnych skutkach ubocznych dla większości ludzi

mówi docent Jacob Vigil

Patrząc na pozytywne wyniki badania, warto zastanowić się nad rozpoczęciem leczenia naturalnymi metodami, do których zaliczana jest medyczna marihuana.