Grafika, białe tło z zieloną linią, czarnym napisem Konopie na ból głowy i migrenę i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Migrena

Ból głowy i migrena łagodzone konopiami

Publikacja: 15 grudnia, 2020

Wiele badań naukowych wykazuje, że medyczna marihuana jest skuteczna w leczeniu migrenowych bólów głowy. Poniżej przedstawiamy wyniki jednego z badań przeprowadzonego w Meksyku, którego wnioski potwierdzają przeciwbólowe działanie kannabinoidów.

Migrena to choroba przewlekła, która może niekorzystnie wpływać na codziennie funkcjonowanie chorego. Napady migreny często poprzedza aura, czyli zespół objawów zwiastujących pojawienie się bólu głowy.

Przyczyny migreny to najczęściej uwarunkowania genetyczne i środowisko. Ponadto niektóre czynniki mogą sprzyjać częstości występowania ataku bólowego. Wśród nich wymienia się przede wszystkim hałas, mocne światło czy pewne produkty spożywcze (np. czekolada, kawa).

Podobnie jest w przypadku innych bólów głowy, które występują przewlekle i utrudniają życie pacjentom, dość mocno wpływając na jakość ich życia. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiednich leków, które skutecznie złagodzą ból i przyniosą ulgę chorym.

Leczenie bólów głowy, w tym migreny, może być przeprowadzone za pomocą medycznej marihuany.

Konopie na ból głowy i migrenę – badania naukowe

W latach 2016 – 2019 naukowcy z University of New Mexico przeprowadzili badanie, mierzone w czasie rzeczywistym, w którym udział wzięło 669 pacjentów zmagających się z bólami głowy i/lub migreną.

Badanym podawano medyczną marihuanę i sprawdzano, jak kannabinoidy wpływają na migrenowy ból głowy. Pacjenci korzystający z aplikacji Releaf dokładnie rejestrowali szczegóły dotyczące:

  • używania konopi indyjskich,
  • charakterystyki używanego produktu,
  • nasilenia objawów przed i po podaniu leku.

Zmiany odczuwalne w organizmie po spożyciu konopi mierzono w skali od 0 do 10, a wynik pacjenci zapisywali już po dwóch godzinach obserwacji organizmu.

Łagodzenie bólu głowy za pomocą konopi – wyniki badania

Grafika, na białym tle czarny napis Ból głowy i migrena łagodzone kwiatami konopi z opisem: 94% badanych doświadczyło złagodzenia objawów związanych z bólem głowy lub migreny w ciągu 2 godzin obserwacji po spożyciu powszechnych i dostępnych na rynku produktów z konopi indyjskich oraz zielonym logo mediana w lewym dolnym rogu.
Ból głowy i migrena łagodzone kwiatami konopi – badanie

Badania wykazały, że aż u 94% pacjentów medyczna marihuana pomogła w leczeniu migreny i bólu głowy. Co więcej, zmniejszyła inne objawy migreny, takie jak aura, nudności, nadwrażliwość na światło, hałas i zapachy.

Ponadto badacze zaobserwowali, że kobiety i młodsi użytkownicy odczuwają różne złagodzenie objawów w zależności od odmiany konopi. Okazuje się, że najlepsze rezultaty wynikają ze stosowania marihuany o wysokiej zawartości THC.

Co więcej, w przeciwieństwie do kobiet mężczyźni znacznie szybciej doświadczali uśmierzenia ataku migreny, a osoby poniżej 35 roku życia uzyskiwały lepsze rezultaty niż osoby starsze.

Migrenowe bóle głowy a konopie – wnioski

Wyniki badania sugerują, że nie tylko odmiana konopi, ale również sposób ich przyjmowania, wiek i płeć, ma znaczenie w skutecznym leczeniu bólów głowy i migreny.

Należy zaznaczyć, że składnikiem najczęściej wpływającym na łagodzenie objawów, jest (tetrahydrokannabinol) o poziomie 10% i wyższym. Jest to najsilniejsza substancja konopna w łagodzeniu objawów u osób cierpiących na bóle głowy różnego pochodzenia (np. napięciowe bóle głowy).

Konopie zawierające takie stężenie THC są dostępne na rynku polskim w postaci medycznej marihuany, która dostępna jest wyłącznie w aptekach na podstawie recepty lekarskiej, którą pacjenci otrzymują w związku z rozpoczęciem terapii konopnej.

Konopie indyjskie stanowią dla przeciętnego pacjenta skuteczną alternatywę dla stosowania opioidów do ogólnego leczenia bólu, przy minimalnych negatywnych skutkach ubocznych dla większości ludzi

mówi docent Jacob Vigil

Podsumowanie

Patrząc na pozytywne wyniki badania, można stwierdzić, że marihuana łagodzi migreny i ból głowy spowodowany innymi czynnikami (np. nadużywaniem leków takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne).

Leczenie migreny wpływa również korzystnie na objawy związane z aurą, czyli zespołem dolegliwości ze strony układu nerwowego i poprawia ogólne samopoczucie chorego. Dlatego warto zastanowić się nad rozpoczęciem leczenia naturalnymi metodami, do których zaliczana jest medyczna marihuana.