unnamed (6)

Przemieszczanie się z medyczną marihuaną – kontrola policji, przewóz za granicę

Publikacja: 16 lipca, 2023

Posiadanie i stosowanie marihuany rekreacyjnej jest w Polsce nielegalne i grozi za to kara pozbawienia wolności. Jednak pacjenci medycznej marihuany podlegają innym przepisom, które pozwalają na zażycie dawki niezależnie od tego, gdzie się aktualnie przebywa. Jak wyglądają podróże z marihuaną medyczną? Co warto mieć przy sobie podczas kontroli policji? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak […]

Posiadanie i stosowanie marihuany rekreacyjnej jest w Polsce nielegalne i grozi za to kara pozbawienia wolności. Jednak pacjenci medycznej marihuany podlegają innym przepisom, które pozwalają na zażycie dawki niezależnie od tego, gdzie się aktualnie przebywa. Jak wyglądają podróże z marihuaną medyczną? Co warto mieć przy sobie podczas kontroli policji? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak przemieszczać się z suszem konopnym, aby sobie nie zaszkodzić. 

Posiadanie medycznej marihuany a kontrola policji

Podstawową zasadą podczas kontroli policyjnej jest zachowanie spokoju. Tylko współpraca i bycie uprzejmym przyniesie dobry rezultat, tym bardziej, że będąc w trakcie terapii medyczną marihuaną, nie jest się winnym żadnego przestępstwa. 

Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać podczas zatrzymania przez policję, jest posiadanie odpowiednich dokumentów, które potwierdzają leczenie konopiami. 

Przedstawienie wszystkich dowodów informujących o tym, że jest się pacjentem medycznej marihuany sprawi, że policja zakończy swoje czynności i pozwoli odejść. 

Jednak istnieją sytuacje, które mogą sprawić, że policja uzna posiadanie marihuany za przestępstwo. Na przykład jeśli przedstawiona recepta na susz jest starsza niż miesiąc, a opakowanie marihuany jest nieruszone, policjant może pomyśleć, że konopie są stosowane rekreacyjnie. Kolejnym takim przykładem jest przedstawienie recepty wykupionej dzień wcześniej, podczas gdy opakowanie zawierające 5 gram jest już prawie puste. W takiej sytuacji może dojść nawet do przeszukania mieszkania. 

Bardzo ważne jest również posiadanie marihuany w oryginalnym opakowaniu, czyli takim, w jakim otrzymuje się susz konopny w aptece. Dlatego nie należy przesypywać suszu do torebek strunowych lub innych, mniejszych pudełek, ponieważ może to sugerować rekreacyjne przyjmowanie marihuany i nawet jeśli posiadamy dokumenty potwierdzające terapię medyczną marihuaną, zarekwirowanie suszu konopnego w takiej sytuacji jest możliwe.  

Jakie dokumenty należy okazać podczas kontroli policyjnej?

W razie kontroli policyjnej, należy posiadać przy sobie:

  • oryginalne opakowanie apteczne z suszem konopnym,
  • dowód zakupu medycznej marihuany (najlepiej imienną fakturę),
  • kopie recepty na konopie lecznicze,
  • zaświadczenie o leczeniu medyczną marihuaną. 

Posiadanie wszystkich wymienionych dokumentów pozwala przejść przez kontrolę policyjną bez żadnych konsekwencji. W innym przypadku może dojść do zatrzymania. 

Przemieszczanie się za granicę z medyczną marihuaną

Podróżowanie z medyczną marihuaną jest możliwe, ale należy spełnić kilka warunków. Na początek warto się upewnić, że miejsce do którego chcemy się wybrać uznaje terapie konopną za legalną. Jeśli tak, to bez problemu możemy zabrać ze sobą susz konopny wraz z odpowiednią dokumentacją. Jaką?

W podróży po krajach europejskich użytkownicy medycznej marihuany powinni mieć ze sobą:

  • kopie recepty na susz konopny,
  • imienną fakturę potwierdzającą zakup konopi leczniczych,
  • lek na bazie konopi w oryginalnym opakowaniu,
  • zaświadczenie o leczeniu uwierzytelnione przez Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego. 

Jednak jeśli wybierasz się do krajów spoza Unii Europejskiej, warto skontaktować się z ambasadą w celu uzyskania aktualnych informacji dotyczących przywiezienia medycznej marihuany. Istnieją państwa, w których potrzebne jest okazanie dodatkowych dokumentów. 

Podsumowanie

Kontrola policyjna to standardowa czynność, której nie należy się obawiać będąc pacjentem medycznej marihuany. Jej celem jest przedstawienie dowodów przez pacjenta, że w jego przypadku zachodzi konieczność stosowania medycznej marihuany. Dlatego warto pamiętać o posiadaniu przy sobie dokumentów potwierdzających leczenie wraz z oryginalnie zapakowanym suszem konopnym.

W przypadku podróży z medyczną marihuaną za granicę, najważniejsze jest przestrzeganie obowiązujących przepisów państwa docelowego i przestrzeganie określonych środków bezpieczeństwa, co najlepiej sprawdzić kontaktując się z ambasadą danego kraju.